| WhiteWolf7 a întrebat:

"Carpe Diem!"Ce intelegeti voi prin aceasta vorba absolut geniala?

Răspuns Câştigător
| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,poate sa insemne si: ''Traieste clipa si increde'te cat mai putin in ziua de maine, pentru ca nu stii ce iti aduce!''batting eyelashes

10 răspunsuri:
| MeScorpion a răspuns:

De ce e absolut geniala "vorba"?
Inseamna traieste clipa.

| MeScorpion a răspuns:

De ce e absolut geniala "vorba"?
Inseamna traieste clipa.
Nu e nimic de inteles, maine poate sa-ti cada o bucata de metal in cap si te-ai dus spre abis asa ca traieste clipa.

| carpediem a răspuns:

Nu e de inteles nimic. Trebuie sa simti.

| bamse a răspuns:

Este un indemn ca sa traiesti fericit fiecare clipa. Adica nu ai timp de pierdut cu tristetea. Deasemenea, exprima si un fel de "criza de timp", caci romanii nu credeau in viata de dupa moarte. Deci pentru ei viata era foarte scurta, caci se limita la viata de pe pamant. Asta spre deosebire de daci, ceilalti stramosi ai nostri, care se bucurau la moartea semenilor lor, caci ei credeau ca dupa aceasta viata urmeaza una mai buna si eterna.

Daca am face o compilatie intre filozofiile de viata ale stramosilor nostri ar iesi ceva de genul: " Traieste clipa cu fata la vesnicie".

| AG a răspuns:

Carpe Diem! Traieste clipa!
De ce? Pentru ca traiesti doar o singura data, ai o singura viata. Si nu merita sa nu faci ceea ce iti doresti din cauza parerilor celor din jur. Traieste pentru ca ai o singura viata! Timpul e singurul lucru pe care nu mai putem sa il recuperam, orice am face, de aceea nu trebuie sa ne temem ci sa actionam. Nu vom sti niciodata daca putem face ceva sau nu daca nu incercam.

| NOBODY a răspuns:

Eu înțeleg că nu știu decât româna.

| StillAlive a răspuns:

Multi interpreteaza gresit acesta vorba. Ea nu te indeamna sa faci cat mai multe prostii.Bea si fumeaza ca ai o singura viata - complet gresit. Inseamana sa te bucuri de fiecare clipa, caci nu sti cand aceste clipe vor inceta sa mai fie.

| andreiandre a răspuns:

Carpe Diem! este cea mai mare zicala care inseama Traieste Viata! si este cea mai mare pentru simplu fapt ca indeamna lumea sa-si traiasca viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca e la fel de profunda ca ''Mananca supa!'' Daca am trai intens fiecare clipa, probabil ar spori numarul de sinucideri la locul de munca. Ca doar ei traiesc intens clipa care reprezinta pentru ei doar plictiseala, indicatii, sefi enervanti, stres, nu incearca sa-si alunge starea cu gandul ca mai au 4 ore si termina lucrul, putand sa-si traiasca cu ceva mai multa demnitate restul orelor ramase din zi. Sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E super inteligenta!
Traieste sanatos!
Traieste iubind!
Traieste visand!
Carpe Diem!