| Meme10Memu a întrebat:

Cat de mult ar fi evoluat medicina daca nu s-ar fi aruncat sume mari de bani pe teoria evolutiei si pe misiuni pe alte planete? Ar mai fi murit atat de multi oameni in spitale si pe strazi?

95 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Ba inseamna. Scrie in Geneza ca nu exista compatibilitate intre genuri.
Selectia naturala nu dovedeste teoria evolutiei. N-am recunoscut nimc pentru ca tu ai ridicat o problema care nu exista in Biblie.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Selectia naturala nu dovedeste teoria evolutionista.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Genetica si descoperirea vaccinurilor nu are nici o legatura cu teoria evolutiei.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cainele si calul sunt acelasi gen? De ce da/de ce nu?

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Cand mureau pe front "trebuia" cineva sa le faca o rugaciune inainte sa-si dea ultima suflare. Acum nu mai mor pe front ci in spitale. Omul e o fiinta care are obarsia in lumea spirituala a Lui Dumnezeu si de aceea majoritatea cand mor apeleaza la cate o cuminecatura. Cu ce sa traisca popa? E mult de munca, multe slujbe cu efect placebo.

PS: Nu am zis-o eu.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Eu nu stau acum sa-ti dau definitia genului. O gasesti pe internet.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai asta e problema: diversi creationisti au diverse definitii pentru "gen", nu se pot intelege intre ei si pana la urma genul nu mai inseamna nimic.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Genul e tinut la respect in manuscriptele de biologie. Luam nota 10 la biologie. In liceu profesoara de biologie abia astepta sa ma asculte sa-i mai spun cate ceva despre tainele biologiei.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pentru fizicieni energiile de orice fel se masoara in Jouli (sau intr-o unitate care poate fi convertita in Jouli).

Pentru creationisti nu exista o definitie comuna a genului. Este unul din criteriile dupa care creationismul nu este stiinta: nu are un limbaj comun. Genul poate inseamna orice, functie de creationistul care-l defineste.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

La mine energia Lui Dumnezeu se masoara in Jouli.

La mine definitia pentru gen este destul de clara si corespunde cu definitia din manualul de biologie.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

La tine... tu nu esti "creationistii".

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Da, la mine. Am frunzarit putin ce scriu aia insa am venit cu propria versiune si am scris o carte. A fost nevoie de documentare serioasa din multe domenii conexe precum matematica, fizica, chimie, biologie, istorie, geografie, geologie, antropologie, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Animalia: 239093 nume de genuri acceptate (cu o marja eroare de 55350). Noe nu putea lua atatea genuri pe arca. Pentru asta ar fi trebuit sa construiasca o planeta, nu o arca.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Nici nu-ti inchipui cat de putine genuri de baza sunt. N-am stat sa le numar asa cum nici tu nu ai facut-o. Au putut sa incapa pe arca. Noe a avut loc sa-si faca si palat in arca.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Bati campii. Ai zis ca genul e cel din manualul de biologie. Exista circa 239000 de genuri de animale conforme cu definitia din manualul de biologie.

Ti-ai renegat foarte rapid propria definitie a genului. D-asta spuneam ca creationistii nu au limbaj comun in privinta termenului "gen".

Te-ai incurcat in minciuni si te-ai contrazis in afirmatii.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Săracul Meme10Memu, s-a încurcat în propriile lui minciuni.

De la genul definit în manualele de biologie a ajuns ultrarapid la "gen de bază", expresie care numai el știe ce-nseamnă.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Chiar așa crezi? Atunci ramura biologiei numită genetică evoluționară, evoluționary genetics, oare cu ce se ocupă? Îți spun eu, chiar cu acest lucru. Cu modul în care evoluează organismele vii din punct de vedere genetic. Dacă ai merge să-ți faci un test ADN avansat, vei putea afla multe lucruri despre strămoșii tăi, vei afla cât la sută aparții unui grup racial, de ex cât la sută ai ADN caucazian, cât la sută latin, etc. Geneticienii au reușit să urmărească ADN-ul omului până la primii oameni care au provenit din Africa. S-a descoperit, de asemenea, că aborigenii australieni au ADN-ul cel mai asemănător cu strămoșii noștri îndepărtați pentru că au rămas izolați pe acel continent și se trag direct din vechii oameni de pe continentul African.
În ceea ce privește medicina, dacă noi nu am fi înțeles modul în care evoluează virușii, faptul că pot suferi mutații genetice și modul în care se adaptează corpul nostru la aceștia nu am fi putut realiza nici un vaccin eficient. Chiar și așa, de multe ori, vaccinurile nu sunt prea eficiente. Explicația e simplă: pentru răceală de exemplu, biologiștii și geneticienii fabrică un vaccin pentru virusul mutat deja, cu alte cuvinte ei încearcă să prezică sub ce formă se va muta virusul răcelii anul viitor și încep să fabrice și să distribuie către populație vaccinul necesar pentru a-l combate. Dacă nu s-ar face acest lucru, nu s-ar reuși fabricarea și distribuirea unui vaccin în timp util pentru a preveni și combate răceala.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Si ce legatura are cu teoria evolutiei? Nici una. Niste asemanari in ADN nu dovedesc nicio teorie a evolutiei. In plus n-a oprit niciun vaccin vreo epidemie.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Nu m-am incurcat deloc. Si nu am zis nici o minciuna. Ia reciteste ce am scris pana intelegi.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

"Exista circa 239000 de genuri de animale conforme cu definitia din manualul de biologie." - nu m-am incurcat in nicio afirmatie. Cifra aia e rezultata din genurile de baza.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Are o legătură foarte mare pentru că în ADN este scrisă evoluția. Așa cum se observă cât la sută ești caucazian și cât latin așa se vede și de unde provine o anumită specie prin compararea ADN-ului cu celelalte specii. De ce crezi că cimpanzeii și gorilele au ADN-ul cel mai apropiat de al nostru? Pentru că, în trecutul îndepărtat, omenirea s-a separat de aceste primate și s-a dezvoltat o specie nouă. Despre oamenii de neanderthal se credea că au dispărut complet, fiind exterminați de populația migratoare de homo sapiens însă, cu ajutorul examinării minuțioase a ADN-ului acestora și prin compararea lui cu ADN-ul oamenilor de astăzi s-a descoperit că aceștia au fost mai degrabă asimilați ci nu exterminați. Acest proces implică o amestecare între specii la un momentdat. Cu alte cuvinte, homo sapiens și-a luat femei neanderthaliene și invers și așa s-au amestecat speciile și implicit ADN-urile. Acest lucru a fost posibil pentru că, cele două specii au avut în trecut un strămoș comun iar diferențele nu erau de așa natură încât înmulțirea să nu fie posibilă, ceva în genul catârului.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Seamana oarecum dar nu rasare. Creator comun si nu stramos comun. Nu e nicio dovada pentru teoria evolutiei. Nu a fost nici o asimilare. Neanderthalii au fost specii de maimute care au disparut. O dovada ca teoria evolutionista e gresita e ca oamenii nu se pot reproduce cu cimpanzeii desi ADN-ul lor e diferit doar cu 2%. Nici macar un fetus comun cimpanzeu-om nu s-a format.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dupa cat se pare neandertalienii si Homo sapiens au fost aceeasi specie. Pentru ca puteau face impreuna urmasi fertili.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

2% e un procent imens când vine vorba de ADN. Prin comparație, ADN-ul de broască e diferit doar cu aproximativ 5% față de cel uman. Marea problemă pe care teoria creației nu o poate explica însă este problema dinozaurilor. Și, bine-înțeles, faptul că lumea ar fi creată doar de vreo 6000 de ani nu mai stă în picioare. Omul nu exista pe vremea dinozaurilor, așa că nici creaționismul nu mai stă în picioare pentru că această teorie este egocentrică, vede omul ca fiind cea mai importantă piesă de pe tabla de joc pe când evoluția ne arată că nu e chiar așa. Oamenii de neanderthal nu au fost maimuțe. Dacă ai fi citit puțin despre ei ai fi aflat că foloseau unelte, cuțite, securi, arcuri, foloseau recipiente pentru a bea apă etc. Unde ai văzut o maimuță să tragă cu arcul? Ne credem așa de importanți dar știința ne contrazice mereu. Până acum vreo 500 de ani se credea încă că pământul e centrul universului iar toate astrele se învârt în jurul lui...

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ba da, ai sarit in mod brusc de la "genul creationist este genul din manualul de biologie" la "genul creationist este doar genul de baza". (Ce-o fi aia "gen de baza"?)

Si tot tu ai pretins ca evolutia nu poate face ca un gen sa evolueze in alt gen, genul definindu-l conform manualului de biologie.

Prin acest salt ti-ai renegat propria conceptie, la fel cum Apostolul Pavel a renegat eshatologia iminenta, pe care el insusi a bagat-o in Biblie.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Genurile de baza erau pe arca lui Noe. Cand au iesit animalele zburdand de bucurie din arca, Dumnezeu s-a apucat sa faca din acele genuri de baza alte genuri de animale mai diversificate dar care se incadreaza in aceleasi genuri de baza. Intre genurile de baza nu exista compatibilitate.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Simplu: erori de datare la tine. 2% e putin daca stai sa discuti de "haosul" sau "intamplarea" pe care se bazeaza teoria evolutionista cu acele mutatii "haotice".

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Nu e nici o dovada pentru povestea asta cu neanderthalii si homo sapiens asa cum e ea formulata.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ba da, sunt dovezi: analizele de ADN. Din pacate pentru tine ce nu corespunde cu viziunea ta nu exista. Ca taranul care s-a dus la gradina zoologica, a vazut o girafa si pe urma a zis: "Poate sa spuna oricine ce-o crede, dar animal ca asta nu exista!"

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

O ipoteza ad hoc pentru a salva minciunile pe care le-ai spus anterior.

Recunoaste ca ti-ai renegat conceptia ca genurile nu pot da nastere la alte genuri.