| RedBull9988 a întrebat:

De ce unii contesta din start teoria evolutiei? Vad pe unii care zic: Daca omul se trage din maimuta, atunci de ce maimutele de astazi nu au evoluat? Cand aud asa ceva, imi vine sa arunc monitorul pe geam. Teoria evolutiei, face referire la faptul ca oamenii au avut UN STRAMOS COMUN cu maimutele, nu ca se trag din maimute.In plus, daca ziceti ca nu e adevarat si ca, dumnezeu ne-a creat, atunci de ce ADN-ul maimutelor este identic in proportie de 99% cu cel al oamenilor? Si maimutele "este" oameni?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

O contesta din start tocmai pentru ca vine impotriva credintelor lor religioase. Asta e primul motiv. Al doilea e ca multi sunt incapabili sa o inteleaga, si mai ales sa-si imagineze ce inseamna milioane sau miliarde de ani. E prea mult pentru capacitatea lor intelectuala. Nu te-ai intrebat niciodata de ce crestinii n-au absolut nimic cu stiinta si cu descopierile ei, pana in momentul in care le spune ceva despre originea noastra sau a universului? Atunci dintr-o data stiinta devine interpretabila, inexacta, eronata etc. Dar cu alte descoperiri de ce sunt de acord din start? De exemplu in medicina. Bine ca noile tratamente care-i scapa de bolile pe care d-zeu nu le poate vindeca, sunt bune. Alea de ce nu sunt controversate? Ma refer la marea lor majoritate. De asemenea, daca apare un model de telefon nou, sau se descopera o specie noua sau ceva, niciodata nu se va isca nicio controversa si nicio discutie legata de religie. E clar ca aleg sa le placa doar acele parti ale stiintei care nu contrazic credintele lor religioase.

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Este evident ca vorbim de cretinism in forma sa cea mai pura. Probabil una din cauze o reprezinta scatofagia, bacteriile din excremente ajung in creier iar acesta incepe sa fermenteze. E o teorie.

Iar daca te gandesti ca e o prostie ce am scris mai sus, nu dispera. Fiecare crede ce vrea, right?

| RAY a răspuns:

Pentru ca traim intro tara din evul mediu,nu vezi ca suntem ultimi in ue,nu vezi violurile din Vaslui? uni oamenii de acolo cica fata e de vina ce sa ceri ma, adica merg,se roaga se pun in genunchi cand ajung acasa fac minuni ce teorie a evolutiei sa le ceri,trebuie inteleasa mentalitatea de oaie a poporului roman, romanii sunt niste oii ei daca nu au un stapan o iau razna,se vede in toata europa ce fac si la ei casa, nu sunt rasist, violuri, crime, pedofilie, hotie sunt la cote maxima in Romania

Răspuns utilizator avertizat
| ZEU93 a răspuns:

Fiecare se trage din ce vrea. Bafta

| BogdantheDreamer a răspuns:

O contesta din start ca este o tampenie. Si nu cauza va intereseaza pe voi.
Nu va intereseaza sa cred ca noi am evoluat din maimuta, cat va intereseaza scopul. Scopul agitatiei fiind desfiintarea religiei si renuntarea la Dumnezeu, aici bateti voi.
Sa va spun un secret, nu ve-ti reusi niciodata! Daca voi sunteti pierduti, rataciti prin lumea asta vreti sa ii luati si pe alti dupa voi, sa nu va simtiti singuri si vinovati.

Daca este vorba de evolutie, singura in care cred e aceasta https://www.google.ro/......ps?/search

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu toti crestinii se opun evolutiei, vezi http://ncse.com/media/voices/religion

Bisericile ortodoxe nu au adoptat vreo pozitie oficiala referitoare la evolutie, dar exista puncte de vedere ca https://www.youtube.com/watch?v=jSVPZykCRyQ

| RedBull9988 explică (pentru BogdantheDreamer):

Cum ai ajuns tu la concluzia ca teoria evolutiei este o tampenie? De ce eviti intrebarea, si incepi sa delirezi? Raspunde la intrebare, de ce consideri tu ca teoria evolutiei este o tampenie?

Scopul meu nu este desfintarea religiei, puteti crede si in talpa de la pantof, chiar nu ma intereseaza. Dar nu inteleg, cand vad pe unii ca aud de teoria evolutiei si o contesta din start, fara sa se documenteze macar putin, inseamna ca e o problema mare.

| Dandanache a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cand contesti ceva din start, inseamna ca ai o prejudecata, nu ca acel ceva e obligatoriu o tampenie.

Biserica Catolica crede in evolutie. Si nu cred ca si-au propus sa se autodistruga, desfiintand religia si renuntand la Dumnezeu.

| AlexeHellsing a răspuns:

Pentru că este o teorie. O teorie învechită care, cel puțin pentru mine, nu contează. Eu mă bazez pe explicația religioasă fiindcă o văd cea mai logică. Întrebare: Dacă prietenele noastre maimuțele au 99% din ADN-ul nostru, ce le-a oprit ca, dupa atatea milioane de ani să capteze și acel 1% din ADN? Și ar mai fi câteva semne de întrebare pe care nu am chef să le scriu aici fiindcă e târziu și pentru că, dacă aș fi primit un bănuț pentru fiecare iubitor de maimuțe pe care încerc să-l lămuresc aș fi fost milionar, dar din păcate n-am primit nici unul.

Răspuns utilizator avertizat
| RedBull9988 explică (pentru AlexeHellsing):

O teorie invechita este si teoria creationista, mai veche decat teoria evolutionista.Nu stiu care e mai logica, dar sa crezi ca te-a creat un barbos atotputernic din tarana si oase sau teoria evolutiei. Acum, nu zic, ca teoria evolutiei este un adevar absolut, dar din partea mea este mai logica.

Dupa rationamentul tau, daca omul este chipul si asemanarea lui dumnezeu, ce l-a oprit, ca dupa atata timp sa ajunga perfect, la fel ca dumnezeu? Sau dumnezeu nu este perfect?

| Dandanache a răspuns (pentru AlexeHellsing):

"Dacă prietenele noastre maimuțele au 99% din ADN-ul nostru, ce le-a oprit ca, dupa atatea milioane de ani să capteze și acel 1% din ADN?"

Asta e varianta stiintifica a intrebarii "Daca omul se trage din maimuta, atunci de ce maimutele de astazi nu au evoluat?", de care vorbea si omul la inceput. Altfel e la fel de proasta.

O teorie invechita? Raportat la ce, teoria creationista? E mai noua ultima?

Alexe, si eu sunt crestin, dar cand simt ca imi dau ghes balivernele, strang din dinti si le tin pentru mine.

| Oxymorone a răspuns:

''Cate capete, atatea pareri''. Darwin a pus bazele unei platforme de discutii care, inca si azi, sunt departe de a fi terminate. Problema tinde sa sugereze ca evolutia omului si a maimutei s-a desfasurat in paralel, pornind de la acelasi stramos comun. Mai pe scurt, omul si-a facut unelte, maimuta nu.

| DrMundo a răspuns:

Aici este dificil, unii oameni de stiinta, considera ca ne tragem din reptila, nu iti explic mai multe, poti cauta si singur, teoria evolutiei este inca experimentala nu este terminata si adus in prag final, de asta oamenii refuza sa creada asta, dar si oamenii care cred in Dumnezeu nu vor sa asculte alte pareri, fiecare cu ideea lui, stiinta nu poate rezolva orice, si daca o poate face, omul nu o va crede pana nu o va vedea cu ochil sau

| Marianneftw a răspuns:

Si stramosul ala comun sau cum ii ziceti voi, de unde a aparut? Eu asta nu inteleg.

| Inferno a răspuns (pentru Marianneftw):

A evoluat din alt organism, care si ala a evoluat din altul si tot asa. Mergand descendent pe arborele filogenetic.

Nu trebuie sa stim cum a aparut prima celula pentru a sti daca evolutia exista sau nu.

Sigur, evolutia vietii pleaca de la premisa existentei ei. Numai ca noi stim ca viata exista, deci premisa e confirmata.