| Aihao19 a întrebat:

Daca medicina e atat de avansata precum se zice, de ce inca foarte multi oameni mor prin spitale? Nu cred ca medicina a evoluat atat de mult din moment ce moartea e la tot pasul si nu s-au descoperit medicamente fara reactii adverse posibile.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce nu descoperi tu altceva?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Compara cu medicina de acum 60 ani si ai sa ai raspunsul

| Steregoi a răspuns (pentru suntserios):

Pai cica tuberculoza revine. laughing

| relian a răspuns:

Cine spune ca medicina a avansat asa de mult? Pana mai acu 50 de ani se credea ca stomacu se ocupa cu alte operatii decat ce face el de fapt, medicii nu se puteau uita la o femeie ca nu era voie, ma refer so consulte ginecologic, deci se consulta dupa cei spunea o alta femeie intermediar si etc, deci nu vad medicina asa de avansata cum auzi tu.Bine nu stiu daca a cum 50 de ani dar undeva pe acolo laughing.In ce priveste medicamente fara reactii adverse ce sui tu sunt, doara ca nu le cunosti tu, daca ai lucra la farmacie ai sti probabil.Sunt destule medicamente care is fac treaba si care n-au efecte secundare, dar sunt destule care isi fac treaba dar sau facut la plesneala, asta pentru ca nu se stie exact cauza afectiuni sa stii exact ce trebuie facut.Ca urmare medicina merge si pe mana asta dam la ghici,doar ca nu se spune,asta ar fi naspa,ar speria oamenii si ar fi si mai rau decat este.Dar oamenii fac ce pot,pe o parte ii cred,pe de alta ii condamn ca prea castiga multi bani laughing nejustificat,dar cam asta e nivelul deocamdata.
Faptul ca noi auzim pe la tv,prin ziare,pe net ca nu stiu cine a descoperit nu stiu ce chestie,aia e cum sa zic doar zvon,sau hai sa nu-i zic zvon este un inceput,de fapt ala n-a descoperit nimic, sau a descoperit o pictaura dintr-un sistem compex, deci a facut si el un pas marunt, dar la facut, iar noi deja extaziati gata am mai dat gata nu stiu ce boala, ce maladie laughing adica suntem cam naivi.Nu medicina zice ca este foarte avansata,oamenii de rand zic asta,oamenii obisnuiti cred asta pe baza unor discutii ale unora dintr-o ramura,care vin discuta pe limba lor,oamenii care casca urechile vad altceva,se uita si inteleg altceva si uite asa toti deja ne laudam ca omu e buricu pamantului laughing vorba aia multi vad putini si pricep.Dar de avansat a avansat de la cum ziceam de la consultari cu spatele la chestii palpabile, unora deja medicu le-a luat si cadou scula, ia taiato pur si simplu ca i-a venit lui laughing
Despre medicna romanesca de avansat, eu cred ca asta este un cuvant magic pentru medicna romaneasca laughing romanii stii la ce nivel sunt cu medicina? La cel de vraci, cam acolo suntem astazi. Unia or sa sara ca bat campii, dar eu stiu f bine ce zic.

| Felys a răspuns:

Medicina a evoluat dar si bolile s-au inmultit, microbii au devenit mai puternici, poluare mai multa

| Steregoi a răspuns (pentru Felys):

Microbii nu au devenit mai puternici ca doar nu au muschi. Microbii au capacitate de memorare. Asa cum o limfocita memoreaza la fel si bacteriile pot memora.

| Steregoi a răspuns:

Omul cica se intrece cu ce a facut natura insa omite ca de fapt natura e facuta de Dumnezeu. Dumnezeu a zis ca pacatul a intrat in lume si prin pacat bolile si moartea si omul nu poate sa inlature aceste efecte orice ar face. Fara Dumnezeu e imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menirea doctorului care e? Să-l întărească pe bolnav, până îl face ţeapăn. În caz că n-ai ştiut.

| ririsa a răspuns:

Nu e vina medicinei, mai degraba e vina doctorilor incompetenti care si-au luat diplomele pe bani iar mai apoi incep sa profeseze. de asemenea e si vina statului ca nu controleaza la sange fiecare spital si doctor...

| Avaricum a răspuns:

Daca ar fi sa o iei obiectiv, statistic mai putina lume mor, si moartea poate sa se intample din multe motive. Daca se intampla un deces preventibil poate sa fie din lipse deedicamente, echipament, doctori etc, vreo boala tezistenta la tratament, etc.

Este important de amintit ca oamenii traiesc mai mult ca inainte, si odata cu varsta, creste si incidenta la boala, de aceea de exemplu exista mai multi pacienti cu cancer decat acum 70 de ani, fiindca nr de batrani a crescut mult.

| Steregoi a răspuns (pentru Avaricum):

Din contra mai multi mor pentru ca mai multa lume se naște. laughing
Ai omis ca tot mai multi tineri se îmbolnăvesc de cancer.

| Avaricum a răspuns (pentru Steregoi):

Nu e cazul pentru tarile dezvoltate, si nici in cazul romaniei, natalitatea e mai mica decat mortalitatea

| Steregoi a răspuns (pentru Avaricum):

Eu ma refer la nivel global. Si tarile dezvoltate duc lipsa de forta de munca sau isi mut fabricile in tari mai sarace pentru forta de munca mult mai ieftina. Daca nu ar fi lumea saraca tarile bogate ar ajunge sa fie dezbinate pentru ca ar trebui sa gaseasca dintre ei cine sa munceasca pentru ei. Tot sistemul asta e decazut si e un progres fals. Bogatii vor sa inlocuiasca forta de munca umana cu roboti. Insa si pe robotii aia trebuie sa ii construiasca cineva si sa-i intretina si sa-i repare si in plus e o criza mare de energie. In plus industria robotilor e poluanta. Pentru fabricarea unui robot se polueaza mult mediul.

| Avaricum a răspuns (pentru Steregoi):

Stai sa vezi cum robotii fabrica roboti laughing dar s-a cam deviat subiectul