| Criticul a întrebat:

Cati neuroni are un om?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Nou-nascutii vin pe lume cu o zestre de peste 200 de miliarde de neuroni care, daca nu-si gasesc de lucru, pur si simplu dispar. Aceasta face ca, dupa 20 de saptamani de la nastere, creierul sa mai posede doar jumatete din celulele cu care a venit pe lume.

21 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

La maturitate undeva intre 100 - 110 miliarde de neuroni, respectiv cu aprox. 70% mai putini decat in etapele de alcatuire si dezvoltare a sistemului nervos (in stadiul de fat)

| AndrogynBeauty a răspuns:

Numărul neuronilor este relativ acelaşi la majoritatea oamenilor. Diferenţierea se face în funcţie de numărul legăturilor ce se formează între aceşti neuroni (sinapse). Numărul şi complexitatea acestor sinapse arată nivelul de inteligenţă şi de deşteptăciune a unui om. Important: neuronii care nu sunt legaţi prin sinapse, ajung într-un final să moară.

| Laminin a răspuns:

Hei!
miliarde whistling
Gbu :]

| MidnightLady a răspuns:

Din ce in ce mai putini.

| SugarAndSpice a răspuns:

Pai nu se poate spune precis...la batranete mai pierdem cativa si astfel ne mai pierdem memoria... dar se stie ca daca s-ar pune cap la cap toti neuronii unui individ matur ar forma o 'linie' egala aproximativ cu distanta de la Pamant la Luna. Dar se estimeaza ca numarul neuronilor apartinand unui individ este de 14 miliarde.
Sper ca te-am ajutat.
Bye

| JustAsking a răspuns:

Un om abult are aproximativ 100 de miliarde de neuroni

| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

100 miliarde neuroni big grin!

| Jadis a răspuns:

100 de miliarde

100% sigur

| Blake1 a răspuns:

Da...vad ca numarului variazalaughing)... ce e important e ca sunt.multi.laughing)

| britneyss a răspuns:

Eu am 2

| Myuu a răspuns:

In jur de cateva miliarde

Răspuns utilizator avertizat
| cristi11cristian a răspuns:

Corect ar fi fost : cati neuroni are creierul uman? cca 100 de miliarde

| Punct_9691 a răspuns:

Aproximativ 18 milioane de neuronihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am inteles:
1 - o suta de miliarde in fiecare centimetru patrat,
2 - o suta de miliarde in fiecare cortex.

| diddy_2463 a răspuns:

Suprafetele emisferelor cerebrale contin aproximativ 18 mil. de neuroni.

| Smurf a răspuns:

Maxim 2.

| Pascu_George_2001 a răspuns:

In urma unor studii facute de o cercetatoare din Brazilia, 86 de miliarde

| Amor_Dulce_1990 a răspuns:

Da si la fiecare betie mor 1 milione de neuroni straight face

| bulleteffect a răspuns:

La nivelul scoartei cerebrale sunt cca 18 miliarde, iar la nivelul intregului encefal se aproximeaza la 100-140 de miliarde