| BogdyBogdan a întrebat:

Ce a reprezentat pentru operele literare antichitatea greco-latina si ce scriitori/filozofi au fost in aceasta perioada? big grin FundA si VoT

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Antichitatea greco-latina poate fi considerata leaganul intregii civilizatii europene; ea a fost,este si va fi o pernmanenta sursa de inspiratie pentru literatura universala fiidca a pus in circulatie teme,motive valabile si astazi precum iubirea,curajul,onoarea, puritatea, etc.Raman vesnic in cultura universala scriitori greci precum Homer,Aristofan,Eschil,Sofocle,Euripide precum si filosofi precum Socrate,Platon,Parmenide; iar din antichitatea latina nu vor fi niciodata uitati scriitori precum Dante,Titus Livius,Horatiu,Ovidius sau filosofi ca Seneca, Marc Aureliu, s.a.Numai bine.