| cornelmarius a întrebat:

Ce argumente sau contraargumente aveti ca universul a existat sau nu dintotdeauna?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Entropia este una dintre realitatile care demonstreaza acest lucru...
Energia "universului" este in continua scadere...

| drutzix a răspuns:

Universul in forma actuala a inceput cu Big-Bang.
De unde stim asta? Pai universul se extinde in ritm accelerat, stim rata accelerarii restul e matematica de clasa 0.
Big-Bang-ul nu contrazice un univers etern, dar oamenii de stiinta spun ca nu a existat timp inaintea Big-Bang-ului deoarece nu avem alt punct de referinta. Nu stim nici macar daca legile fizicii erau la fel inainte deci BB este considerat T0 deoarece este convenabil.
Deco este posibil ca universul sa fi existat inainte de BB dar in alta forma.
Sper ca te-am lamurit

| Ωmega a răspuns:

Universul si complexitatea lui a avut un inceput si ca tot ce are un inceput, va avea si un sfarsit. Universul se extinde intr-un ritm accelerat si asta este un fapt dovedit. Daca se extinde este clar ca extinderea are un punct de plecare. Galaxiile vor ajunge sa colizioneze unele cu altele din cauza acestei extinderi, insa acest proces pare etern daca e raportat la durata de viata a omului. Acestea sunt dovezi ca Universul a avut un punct de plecare si ca nu a existat pur si simplu dintodeauna.
De asemeni, imaginea data de ceilalti in commenturi este intr-adevar cea mai graitoare asupra acestei chestiuni. In acea imagine se pot observa de exemplu cele mai indepartate galaxii, care foarte posibil au aparut imediat dupa Big Bang.
O sa iti placa asta:

https://www.youtube.com/watch?v=Qwi5L8jcXpg

| jocker007 a răspuns:

Nu stiu fizicienii dar de unde sa stim noi.Ba unu zice ca big bangul, mai apare unu care contrazice teoria big bangului zice ca universul a exiatat dintotdeauna oricum nimeni nu stie sigur si nici nu vom sti vreodat.Nici nu stim inca cat de mare e universul dar apoi sa mai stim cand sau cum a luat nastere, daca a luat nastere poate a existat dintotdeauna.

| MrUniverse a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/......Deep_Field

Imaginea asta face cât 1000 de cuvinte. Este suficient ca să-ți dai seama că Universul chiar a avut un început și că nu ar fi avut cum să existe dintotdeauna.

| ALLiNNaMiRRaBella a răspuns:

Universul inseamnă obiectele din el plus spațiul dintre obiecte.
Chiar dacă toate obiectele au fost cândva adunate în același punct (locul de plecare al Bing Bang-ului) și au „început" de acolo, trebuie să amintim că spațiul gol a existat și înainte de BB și după BB.
Spațiul acesta este infinit (nu are nici început, nici sfârșit).
Deci Universul (împrăștiat sau adunat) există dintotdeauna.
Timpul nu.
Pentru a măsura timpul este nevoie de evenimente. O materie adunată într-un singur punct, nu este un eveniment, nici un punct de reper (dacă este singurul punct).
Așadar, cele trei dimensiuni au existat dintodeauna, dar cea de a patra, timpul, nu.