| RAY a întrebat:

Ce diferenta ar fi intre un om care de mic e crescut in salbaticie fara contact cu oamenii fata de un animal?

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Tehnic suntem animale deci nu e nici o diferenta.
http://www.qbebe.ro/......i_din_lume

| Μădă0611 a răspuns (pentru drutzix):

Omul nu e animal. laughing
Daca te crezi maimuta de ce nu stai in cusca?

| drutzix a răspuns (pentru Μădă0611):

Dar ce e omul? Fungi? Planta laughing
Clasificarea stiintifica a omului e:
Animalia Cordata Mamalia Primate Hominidae Homo H.Sapiens Sapiens
Faptul ca suntem mamifere nu il contesti nu?

| RAY explică (pentru Μădă0611):

Omul e ca oricare animal cu acelasi nevoi fizice,emotionale, doar ca noi avem un nerocortex mai mare, deci suntem finte rationale, dar vezi tu fara cunostinte suntem finte irationale nu ne putem exprima inteligenta, ratiune

| RAY explică (pentru drutzix):

Mai am o intrebare, totusi acel copil salbatic oare e mai inteligent ca alte animale?

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Da. Inteligenta noastra este innascuta, o adaptare evolutionara a speciei noastre. La fel cum unei girafe nu i se face gatul mai mic daca este crescuta de cai nici omul nu devine mai putin capabil daca este crescut de alte specii.
Copilul respectiv nu o sa aiba obiceiurile pe care le invatam in societate (confundate adeseori cu inteligenta) si o sa preia parti din comportamentul speciei adoptive dar potentialul e inca acolo, cu ajutorul terapiei pot fi integrati in comunitate (in ce grad depinde mult de caz).

| RAY explică (pentru drutzix):

Ai vazut fimlul nou cu mongli?

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Nu. Ce film?

| RAY explică (pentru drutzix):

Cartea Junglei 2016

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Mi l-a recomandat un prieten dar nu am avut timp.

| RAY explică (pentru drutzix):

Na in film lupi despre mongli ca foloseste trucuri in ceea ce face, asta ma face sa ma intreb oare creativitatea e inascuta la noi oamenii

| RAY explică (pentru drutzix):

Dar poate un om invata limbajul unui lup?

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Pai creativitatea e rezultatul creierului nostru gigantic (cel mai mare din regnul animal ca procent din greutatea corpului) deci da este innascuta.
Lupii si cainii comunica mult prin limbaj corporal si omul poate sa invete anumite miscari pentru a 'comunica' de fapt invatarea acestui limbaj este obligatoriu daca ai caine si vrei sa se comporte cum trebuie.
Exista oameni care au devenit membrii unei haite de lupi.
Iar stapanii cainilor trebuie sa se comporte ca sefi de haita.
Uite un mic ghid despre caini: http://moderndogmagazine.com/articles/how-read-your-dogs-body-language/415

| Μădă0611 a răspuns (pentru drutzix):

Daca te crezi animal de ce nu te duci in cusca? laughing
Maimutele sunt mamifere dar noi nu. Noi ne avem stramosi comun niste mamifere. Citeste despre evolutie ca sa vezi.

| drutzix a răspuns (pentru Μădă0611):

Pai te intreb din nou. Ce suntem daca nu suntem animale?
Nu esti de acord ca suntem mamifere si imi spui mie sa invat biologie? rolling on the floor

| RAY explică (pentru drutzix):

E o clona numai conversa cu ea

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Oh, ok. Mersi.

| RAY explică (pentru drutzix):

Mada nu ar spune asa ceva

33 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca, omul poate fi readus la normal?

| sublime89 a răspuns:

Daca s-ar putea ca un om sa creasca in salbaticie, si sa traiasca suficient pentru a se maturiza, creierul lui ar fi subdezvoltat, datorita faptului ca nu a fost stimulat de anumiti factori dintr-o societate umana, mai ales de limbaj. El s-ar comporta probabil ca un animal, si nu ar putea decat sa scoata anumite sunete. Nu ar sti nici ca e om. S-a vorbit in trecut despre cateva cazuri de copii care ar fi crescut in salbaticie, si apoi s-ar fi adaptat foarte greu traiului intre oameni. Insa e aproape imposibil de dovedit autenticitatea lor.

| RAY explică (pentru sublime89):

Fara cunostinte suntem simple animale, sunt cunostintele lucru care ne defineste cel mai mult de alte specii? sunt ele baza care nea adus aici?

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

Da, am putea spune asta. Noi suntem o civilizatie tocmai pentru ca am avut un creier capabil sa acumuleze cunostinte care sa ne ajute sa controlam si sa modelam mediul din jurul nostru, in asa fel incat vietile noastre sa fie mai usoare.

| untu a răspuns:

Ai citit, ai auzit sau ai vizionat,, Cartea Junglei"? Cam asa a crescut copilul Mowgli impreuna cu alte animalele salbatice in salbaticie, in jungla africana!

| RAY explică (pentru untu):

Chiar am vazut noul film

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul are capacitati intelectuale mai mari, poate vorbi, poate intelege ce spune un om prin intermediul cuvintelor, nu intonatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tarzan?

| RorySan a răspuns:

Pai...
Sunt ..cred ca sunt.
Pai omul vorbeste iar animalul(adica si el vorbeste dar nu cum vorbim noi)
ALTCEVA nu am in minte/

Dar tu?
Ce parere ai?

| RAY explică (pentru RorySan):

Cum poate vorbi fara sa fi invatat vreodata o limba?

| RorySan a răspuns (pentru RAY):

Mda asa-i.....Nu m-am gandit la asta.
Dar ce este cu tine ca ai pus aceasta intrebare?

| RAY explică (pentru RorySan):

Ma gandeam si eu cam cu ce ne nastem