| animequeen a întrebat:

Ce este de fapt un deja-vu? Eu cand am un deja-vu ma simt ciudat si incep sa il am din ce in ce mai des. Ce semnifica? Funda:X:X

Răspuns Câştigător
| xDoll a răspuns:

thinking
uite poate eu voi fi putin mai diferita si iti voi spune totul asa cum stiu eu...
unii cred in reincarnari si vieti anterioare...
si atunci cand ai un deja-vu[deja-vu este senzatia ca ai mai facut odata acel lucru] se crede ca intr-o viata anterioara ai mai facut exact acelasi lucru.
daca nu ai inteles bine de la mine... sper sa te ajute si ceilati useri...
Sperr ca te-am ajutat :*:*

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Foarte adesea se intampla sa traiesc momente pe care sunt sigur ca le-am visat. Atunci cand se intampla acest lucru este ca si un stop cadru, o fractiune de secunde in care totul se opreste si in acel moment stiu ca am mai 'trait' odata acea scena. La inceput au fost doar impresii, senzatii dar acum uneori pot sti ce se va intampla. Imi dau seama ce urmeaza sa zica persoana respectiva sau ce urmeaza sa faca.
La primele astfel de intamplari nu eram sigur daca visasem sau era doar impresia mea. Am intrebat un profesor de psihologie care mi-a spus ca e ceva foarte normal si se numeste deja vu si nu este ceva ce am visat. Acest raspuns nu m-a multumit pentru ca senzatiile si trairile erau prea puternice. Astfel am decis sa abordez problema dintr-un punct de vedere asa zis stiintific. Am inceput sa-mi notez ceea ce visam iar daca erau vise care ii implicau pe prietenii mei le povesteam si lor. Nu mare mi-a fost surpriza ca acele situatii din vis sa se intample cu adevarat! Sa nu credeti ca visez nu stiu ce grozavii sau lucruri foarte important. Sunt doar scene din viata reala, scene banale. Majoritatea sunt doar secvente foarte scurte, de cateva secunde (cel putin atat imi aduc aminte din vis).
Voi ce credeti despre acest lucru? Ati avut si voi astfel de vise? Este deja vu sau chiar se intampla sa visam?

| petruclaudiu78 a răspuns:

@Ema,ti-am mai atras atentia o data in legatura cu copy-paste, dar de data asta ai facut-o lata rau de tot. Ai copiat de pe internet, dar nici macar nu ai sesizat ca persoana care a scris era de sex masculin.
http://www.astroforum.ro/lofiversion/index.php? t10.html

| MasterGoldX a răspuns:

Cand vezi un lucru, un loc, o persoana sau orice, ai impresia ca la-i mai vazut ca il sti dar pe care nu la-i mai vazut niciodata.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Cand ai o senzatie de deja-vu ai o senzatie ca ai mai facut asa ceva( ce faci tu in momentu respectiv) dar nu iti aduci aminte cand si unde. Nu e nimic anormal daca il ai mai des.Te obisnuiesti.

| RaVuL a răspuns:

laughing Deja-vu este atunci cand faci un lucru si iti amintesti ca parca ai mai facut acelasi lucru.De exemplu stai pe banca de rezerva la fotbal si te uiti pe gazon te uiti pe jos si iti amintesti ca parca acum 2 saptamani ai fost acolo si te-ai uitat si atunci pe jos.
Fundaa

| kaBooMx a răspuns:

Un deja-vu este ceva "supranatural". De exemplu ai in mana un sandwitch si cade din el mustar si te pateaza pe piept si tu simti ca ai mai patit asta odata dar exact in acelasi loc. Funda?

| DoctorulLove a răspuns:

Iata un link unde iti este eplicat totul http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=1376

| Diianna05 a răspuns:

Deja vu-ul reprezintă un sentiment ciudat sau iluzia că am văzut sau trăit deja o experienţă cu care ne întâlnim pentru prima dată.

| vSorin a răspuns:

Pai Deja-vu-ul resprezinta niste imagini care t-i se pare ca lea-i mai vazut happy

| Mandy4105 a răspuns:

Pai un deja-vu este ceva care ai visat sau ti-ai imaginat iar dupa o anumita perioada de timp (depinde de fiecare) se intampla in realitate. Si eu am deja-vuuri destul de des insa imi place happy. Nu prea stiu exact ce semnifica da sunt sigura ca daca cauti pe google sigur gasesti cevawinking Funda?

| adit58 a răspuns:

Un deja-vu(in franceza)este cum ar spune englezu "the date", tradus in romana "intalnire de dragoste" adica daca esti baiat, cante duci in oras si te inalnesti cu o fata inseamna ca ai o intalnire,(deja-vu). Sper ca am fost suficient de clar si ca te-am ajutat. Funda?

| RacuciDiana a răspuns:

Este o denumire din franceza... Inseamna "am mai vazut asta" sau "am mai petrecut aceasta".

| Afrodita_9380 a răspuns:

Deja- vu(in franceza am mai vazut asta)...ai momente in care simti ca ai mai facut o data un lucru.e normal.si eu am momente din astea(cand merg p strada si vad un magazin nou sau cava dar parca eu la'm mai vazut)laughinge ciudat happybig grin

| JuLyAnGeL a răspuns:

Deja-vu-ul este senzatia ca ai mai facut un lucru, ca ai mai trait un sentiment asemanator cu cel pe care il traiesti acum doar ca nu gasesti cuvintele ca sa spui exact unde si cum ai trai acel sentiment/unde si cand ai facut acel lucru.Practic deja-vu-ul este senzatia de "am mai facut asta odata".

| animequeen explică:

Ba ema era vorba despre mine nu despre tine si eu am pus intrebarea aici dc ai intrebat si u... pune-ti intrebarea ta stii unde? Cand esti logat e un dreptunghi verde si scie:pune intrebarea ta aici.Te-ai prins? Dc dracu ai pus intrebarea ta cand era vb despre mine si lumea imi dadea mie sfaturi.Moriiiiilaughingdevil

| animequeen explică:

E idioata asta ma...km sa dai copy-paste.Io am cerut sfatul tau, fetito nu ce scrie pe net, da lasa ca e prea mult sa gandesti nu?winkingSi cum dracu sa nu observi ca e la masculin.MORIII AGAIN. BURN IN HELLlaughing

| anyshy a răspuns:

Un dejavu este sentimentul pe care l-ai avut deja ex:esti cu cel mai bun prieten, ati facut ceva, si va cearta un mos iar voi va duceti intr-o scara de bloc si vorbiti despre asta si ti se pare ca ai facut acelasi lucru acum multi ani

| ςσρζιϋϋϋϋ a răspuns:

Deja-vu vine din franceza adica ``deja vazut``. Ai un deja-vu atunci cand ai inpresia ca un lucru se repeta sau l`ai mai vazut deja odata.:X:X