| CrucifiedCountess a întrebat:

Ce este Epopeea Lui Ghilgames?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cea mai veche scriere literara cunoscuta, datand de aprox.5000 de ani, din care s-au pastrat 12 tablite de lut.

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pe langa ce a spus regis, adaug ca e chiar interesant de vazut cate simboluri din aceasta se regasesc in religii in toata lumea (potopul, invierea etc). Desi cam lunguta, pentru un poem, merita citita.

cami
| cami a răspuns:

laughing mai degraba hai sa-ti zic concluzia Epopeei lui Ghilgames: Femeia are ~puterea~ de a schimba un barbatwinking

| giulia_6563 a răspuns:

Epopeea lui Ghilgameş
March 7th, 2009 · No Comments
Ghilgameş este primul "zeu două treimi şi om o treime" a cărui poveste este redată într-un text literar. Epopeea lui Ghilgameş este cea mai veche epopee cunoscută şi a fost scrisă iniţial în akkadiană (o limbă semitică), în partea de miazăzi a Mesopotamiei. Există mai multe versiuni ale epopeei, cea mai veche (babiloniană) datând de pe la 1700 î. Hr, iar cea mai nouă (ninivită) fiind parţial rescrisă şi dezvoltată în jurul anului 1000 î. Hr. Conform Dicţionarului de cultură generală coordonat de Frederic Laupies, "Epopeea lui Ghilgameş a fost compusă prin integrarea a cel puţin cinci povestiri mai vechi, scrise în sumeriană, cealaltă limbă a civilizaţiei mesopotamiene, constituind ciclul faptelor de vitejie ale lui Ghilgameş, regele din Uruk."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu