| anonim_4396 a întrebat:

Ce este inteligenta? De unde vine? Nu cred ca maimuțele din care ne tragem erau prea sclipitoare deci...este o mutație genetica?

34 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel putin cand spui o balarie si cineva vine si incearca sa-ti arate ca vorbesti tampenii ar trebuie sai multumesti, nu sa faci cum faci tu laughing deci asa ca pentru tine oamenii nu se trag din maimute, nici maimutele din oameni.Vad ca tot o trageti cu chestia asta cand de fapt lucrurile is f simple si clare.Deci daca vrei sa stii ceva sigur sau macar cea spus cineva candva,doar daca esti interesat atunci intreaba, dar nu veni cu intrebari aiura, daca ne tragem din maimute laughing mai pune mana pe o carte ceva, iar dacs esti depasit, nu pricepi intreaba pe careva poate se va gasi cineva sa te lamureasca din ce se trag oamenii si din ce se trag maimutele. Daca esti multumita cu balariile ce leai retinut dai inainte vorba ta, nici o problema

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Mmmbine

| cristi202 a răspuns:

Poate ca maimutele nu sunt inteligente ca noi, dar sa nu ne dam a fi cei mai inteligenti, cand de fapt poate ca nu e chiar asa. Am vazut un documentar despre inteligenta delfinilor. Un grup de delfini a fost supus la anumite teste care sa demonstreze inteigenta lor, si cercetatorii au descoperit surprinsi ca delfinii sunt mult mai inteligenti decat se credea.
Ce e inteligenta? Capacitatea de a gasi o logica a lucrurilor, si de a face o conexiune logica intre anumite lucruri. De unde vine? Eu cred ca e o farima din Inteligenta ce a creat intregul Univers.