| victory a întrebat:

Ce este limbajul poetic?

9 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Acel limbaj cu rime si plin de figuri de stil?thinking

| Gabystelistu95 a răspuns:

Limbajul poetic este rezultatul utilizarii particularizate a tuturor resurselor stilistice si prozodice oferite de limba, cu scopul producerii de efecte artistice si estetice.

| pepenerosu a răspuns:

Limbajul poetic este un cliseu.Limbajul ramane limbaj, oricate categorisiri am face noi. Daca e sa mergem pana intr.acolo,putem spune ca si exclamatia "Uite ce frumos e soarele!" dintr. o dimineata in care te trezesti mahmur, buimac etc, este limbaj poetic, cand, de fapt, fara a o analiza in acest "limbaj de specialitate" nu e decat o remarca a ceva, in acest caz, a unui fenomen natural.La fel de bine puteam sublinia si o stare psihica, ceea ce luand proportii literare, s.ar numi "sentimentul, starea sufleteasca a eului liric". Limbajul poetic e un cliseu pe marginea caruia se poate polemiza mult si bine fara vreun rost aparte.

| asko a răspuns:

Deschide o carte, de poezii chiar
ai sa intalnesti alt limbaj decat cmf, sal, big grin, :-x
uimitor...

| ladybird a răspuns:

Limbajul poetic se realizeaza cu ajutorul figurilor de stil (epitete, metafore, enumeratii, repetitii s. a. m. d).

| xxxnonamexxx a răspuns:

Adica sa te exprimi prin figuri de stil(epitete, metafore )bla bla bla chestii din asteabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este limbajul operei

| maiu a răspuns:

Limabjul poetic e plin de romantism si foarte cursiv, e plin de frumoase comparari si epitete. limajul poetic este limabjul poetilor il intalnim mai ales in compuneri si poezi. este simplu sa il abordezi, limabjul asta e opusul injuraturilor de la targ. ex: picaturile de roua asemeni lacrimilor unei tinere fetite se ajeaza pe petalele sangeri ale trandafirilor... asta e cam melancolic poate fi si ceva mai amuzant si haios sper ca ti-am fost de ajutor happy