| adrian_6103 a întrebat:

Ce este o biserica?

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Totalitatea celor care cred în Învăţăturile Domnului.

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Este locul unde se citeste, spune si crede una din marile utopii ale lumi.

| AvalohAlyn a răspuns:

Locul in care poti fi cel mai aproape de Dumnezeu, un loc important din punct de vedere spiritual, locas Sfant.

| Parintele a răspuns:

O adunatura de banditi, o caracatita ce si-a intins membrele in mai toate structurile importante ale lumii si mai ales in politica. Biserica NU ESTE ceea ce AR TREBUI SA FIE! Biserica este o organizatie de tip mafiot in care se invart multi bani si care este cladita prin furt si avaritie. Biserica mai este si cladirea aceea in care se starng persoanele slabe pentru a fi indocrinate si pentru a plati pentru a fi prostiti.

| thealchemist a răspuns:

O cladire, sau totalitatea credinciosilor.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Biserica este casa lui Dumnezeu, este locul unde ne reculegem spiritual, unde nu botezam si ne casatorim copii, lacasul unde ridicam rugaciuni in memoria celor dragi.

| cornculapte a răspuns:

@QS, desi nume de provenienta greceasca, ai fi surprins sa vezi cat de superficial trateaza grecii biserica.

Biserica se presupune a fi Casa Domnului, locul unde mergi sa vorbesti cu Dumnezeu. In realitate, e o mare institutie care eticheteaza. Daca frecventezi biserica esti credincios, daca nu, nu. Unii oameni merg la biserica din obligatie sau din rutina, iar cand ajung acolo uita unde sunt si isi incep ritualul cafelei de dimineata cu o mica barfa.
Biserica mi se pare o mica farsa. Ar trebui sa fie un loc modest unde oamenii sa se stranga si sa se roge lui Dumnezeu, nu un palat imens caruia poporul sa-i furnizeze nu-stiu-cat-la-suta din salariul lui. Pentru ce are biserica nevoie de bani? Ca sa zugraveasca si sa cumpere icoane si cruci si haine pentru preoti? De cand il intereseaza pe Dumnezeu zugraveala de pe pereti, cate icoane am in fata mea sau ce haine poarta popa, daca oamenii nu sunt credinciosi? Cand a facut biserica vreun act de caritate? I-a ajutat vreodata pe cei saraci? Daca un cersetor ar merge in ditamai biserica si ar cere o bucata de paine preotului, acesta mai degraba l-ar pune sa se roge lui Dumnezeu si i-ar promite ca se va ruga pentru el, decat sa-i dea bucata de paine. Sunt sigura ca daca toti cersetorii s-ar ruga lui Dumnezeu azi, maine ar veni o ploaie cu mana cereasca si toti ar avea ce sa manance.

| Grunwaldmantuitorul a răspuns:

Un loc de unde dumnezeu isi ia salariul, dumnezeu este cel mai puternic, cel mai intelep, cel mai cunoscator, cel mai corect, el vindeca orice boala si trezeste orice mort, Cu toate astea nu se descurca ca banii,, Biserica primeste miliarde de lei anual Bani pentru care nu platesc nici un fel de taxe Si intodeauna vrea mai mult, Asta este biserica.

| profudereligie a răspuns:

Cred că întrebarea ta este "ce este Biserica", pentru că "o biserică" este o clădire cu scop sacramental. Şi scrie corect, pentru Dumnezeu, am văzut în răspunsurile tale că scrii cu î din a la începutul cuvintelor. Este greşit, domnule multpreadreptcredincios...

Răspuns utilizator avertizat
| QS_8971 a răspuns:

Unii cred că Biserica este o clădire. "Merg la biserică" îi auzi pe ei spunând duminică dimineaţa. Unii cred că biserici sunt mai multe şi le separă pe baza denominaţiunilor. Alţii definesc bisericile prin cine le păstoreşte sau predică: "biserica lui X" sau "biserica lui Y" îi auzi pe ei spunând.
Isus a afirmat: Eu voi zidi Biserica Mea (Matei 16:18). El a "lansat" numele de "biserică" şi acesta este un nume de provenienţă grecească. În greceşte, biserică se zice "ekklesia" şi înseamnă "adunarea celor chemaţi afară", "adunarea celor puşi deoparte pentru". Din punctul "chemării afară din", biserica este adunarea celor chemaţi afară din lume şi puşi deoparte pentru Dumnezeu.
Biserica a fost descrisă de-a lungul timpului în diverse feluri: poporul lui Dumnezeu, familia lui Dumnezeu, mireasa lui Cristos. O clădire spirituală, un templu a lui Dumnezeu, un trup. Isus ne-a descris ca pe nişte oi, un pământ care se seamănă, o vie. Fiecare dintre aspectele acestea descriu o anumită dimensiune a bisericii.
Biserica este formată din copii ai lui Dumnezeu; ca şi copii ai lui Dumnezeu, noi suntem moştenitorii Lui. Biserica este denumită o preoţie, adică o ceată de oameni în care toţi sunt preoţi. Ca şi preoţi aducem jertfe lui Dumnezeu. Jertfele noastre sunt laudele pe care le oferim Domnului. Noi suntem un popor ales, un popor de sfinţi pentru că aparţinem lui Dumnezeu care este Sfânt.
De asemenea Biserica este numită şi Mireasa lui Christos. Asta sugerează dragostea reciprocă care există între Cristos şi Biserica Sa. Între Biserică şi Cristos există o relaţie puternică, transformatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un lacas de cult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest raspuns l-am mai scris: "Biserica este o organizatie religioasa stabila care este integrata bine in societate si care pretinde ca este singura cale spre adevarul religios. Deseori, ea are o ierarhie de functionari bine definita si o oarecare forma de organizare birocratica. Acesti functionari se ocupa de ritualurile relevante. Printre religiile lumii, romano-catolicismul, are una dintre cele mai ierarhice si birocratice structuri. Bisericile tind sa fie conservatoare. Deseori, ele accepta obiectivele majore ale societatii si se opun schimbarii."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare pentru vali; vali tie iti plac banii? cat de mult? ti-ai vinde sufletul pentru o suma foarte foarte mare de bani? adrian, biserica este toata adunarea omeneasca drept credincioasa, i-ar Iisus Hristos este cap bisericii sale.in rest subscriu la raspunsul lui QS.este complet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locul in care avem sansa sa fim mai aproape de Dumnezeu.

| alexbzalex a răspuns:

La noi in tara e o modalitate de a-i lasa pe cei amarati fara bani In afara e un loc unde poti sa te descarci si sa te linistesti

Întrebări similare