| anonim_4396 a întrebat:

Ce este sufletul? Materie sau energie?winking

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Energie, zic eu.

35 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Ce intelegi prin energie? Eu cred ca sufletul nu exista. Iar materia are mai multe stari si etape ale evolutiei. In materialism creierul este definit ca fiind materie superior organizata.

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca este energie, dar sigur nu este ceva palpabil.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

@Bro: intrebarea e prea vaga. Cum definesti tu sufletul? Ce este si ce rol ar avea?

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Luam ca definitie ca sufletul este ceea ce esti tu ca persoana, identitatea ta, constiinta ta. (aceasta definitie ar fi usor acceptata atat de teologie cat si de alte ideologii sau filosofii).
Daca e sa facem o analogie intre un om si un calculator, atunci omul reprezentat de partea lui fizica este ca hardwareul calculatorului (procesor, hardisk, memorie, etc). Ramane ca sufletul este este partea software (sistemul de operare - windows/linux/etc + alte programe adiacente)
Din acest punct de vedere, sufletul nu este nici materie nici energie, este doar informatie stocata si procesata. Iar cand hardwareul se strica, cand procesorul si hardiscul crapa, la revedere cu toata informatia existenta. Privind din aceasta perspectiva putem spune ca sufletul nu este nemuritor decat daca este "salvat" pe alt mediu, iar "viata de apoi", oricare ar fi ea, este doar o poveste frumoasa.
Bineinteles ca mintea umana (constiinta) si creierul sunt componente mult mai complexe decat orice calculator si software existand in acest moment. Iar doar atunci cand putem sa intelegm exact modelul de functionare al mintii si creierului vom putea sa reproducem "digital" ce poate sa faca omul. Pana atunci, oricat ar evolua tehnologia nu se va putea crea o inteligenta artificiala comparabila cu cea umana (cu toate ca predictiile arata ca un calculator de birou din 2020 va putea procesa si stoca informatie mai mare decat a tuturor oamenilor ce exista pe pamant)
Tin sa mentionez ca atat filosifii ce se ocupa cu studiul constiintei(software) cat si oamenii de stiinta ce se ocupa cu studiul creierului(hardware) au emis teorii si ipoteze ce sunt verificabile doar in ultimii 10-20 de ani. Restul marilor filosofi ce s-au ocupat cu sufletul au emis doar pure speculatii nedemonstrabile.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Double post -> sters

| fabiola a răspuns:

Daca exista viata dupa moarte atunci sufletul este energie, daca nu...materie(biodegradabila!)

mariana
| mariana a răspuns:

Sufletul in opinia mea este energie pentru ca, materie nu poate fi nefiind palpabil, neavand forma materiala.
Sufletul este latura psihica a omului, formata din totalitatea insusirilor sale morale si intelectuale, este constiinta noastra de fapt. Daca te referi la cineva plecat in lumea amintirilor si care era o personalitate marcanta in epoca sa, de obicei spui despre acea persoana: "Era un suflet mare care intelegea lumea si viata".
In filozofia idealista si in conceptia religioasa, sufletul este: substanta spirituala care da omului viata si care este socotita de origine divina si cu existenta vesnica.
De multe ori prin suflet se intelege si inima, edificator este versul :" Pana ce-n pieptu-i un suflet va bate" (Macedonski).
Unui om rau ii spui ca n-are suflet sau cu referite la ceva rau facut de acesta spui ca, si-a incarcat sufletul de pacate, ceea ce inseamna ca, fiecare dintre noi, pentru a fi buni, omenosi si responsabili trebuie sa avem un suflet si acesta sa fie intr-adevar cel care "te trage de maneca" atunci cand ai facut ceva necuvenit, ceva rau, pentru ca ceea ce noi numim constiinta noastra, nu este decat subsonstientul nostru care ne dirijeaza si ne indruma pe toata durata vietii noastre si la care trebuie sa raportam toate faptele noastre. Cei care n-au constiinta nu au nici suflet si in aceste conditii cred ca, este important sa credem ca aceasta energie este mai presus de noi si ea nu dispare o data cu trecerea noastra in nefiinta.
Chiar daca mi se va reprosa ca am trecut spre interpretarea religioasa ori idealista, cred ca am fi mai buni daca am sti cu totii ca, sufletul nostru( care cuprinde totalitatea insusirilor noastre) este nemuritor si ca el nu dispare o data cu moartea corpului fizic al fiecaruia dintre noi. Mi-ar place sa cred ca, lucrurile bune stocate in sufletul (constiinta) fiecaruia dintre noi, se pot materializa intr-un nou individ si ca viitorul ar apartine unor fiinte superioare care pot sa-si aduca o contributie importanta la imbunatatirea vietii pe planeta noastra.
De visat insa putem visa si sa ne "acordam" sufletul la viata dupa care tanjim. Cine ne poate impiedica sa facem acest lucru?
Cred ca ti-am dat un raspuns la intrebarea ta, referindu-ma la suflet si importanta lui in definirea fiecarui om pe pamant. Energia degajata de sufletul nostru ne tine in forma si ne deosebeste fundamental de regnul animal. Cu toate acestea insa, mai sunt inca destul de multi oameni care pateaza imaginea noastra ca oameni de suflet, depasind, prin cruzime, chiar si animalele.
Bro m-ai facut sa reflectez pe aceasta tema si-ti multumesc pentru aceasta ocazie si te felicit pentru tema abordata. Sper ca s-o citeasca cat mai multi si sa le ajute in gasirea unui drum in care sufletul sa le fie asa cum trebuie.

| anonim a răspuns:

Optez pentru energie.cu toate ca la aceasta intrebare nu va gasi nimeni un raspuns plauzibil.

| anonim a răspuns:

@bro, daca o gaseste cine trebuie, ai pus-o! laughing
nu vei mai avea liniste. rolling on the floor

daniela
| daniela a răspuns:

Energie

Janina
| Janina a răspuns:

Energie...gandesc eu in sinea mea tongue

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Crezi in teza reincarnarii? Pentru ca atunci lucrurile s-ar simplifica un pic. Ar putea fi vorba despre un stoc de energie, care nu se dezitegreaza la trecerea noastra in nefiinta si care, constituie baza de pornire intr-o noua viata. Cred ca mult mai elaborat a fost raspunsul marianei. Eu sunt inclinat sa-i zic "spirit", iar daca spiritul este o forma de energie, iata raspunsul.

| kh1ss a răspuns:

Energie

| JustMeFlory a răspuns:

Depinde de fiecare...Mai degraba energie.happy

| Sara a răspuns:

Energieee. sigur.

| prettyodd a răspuns:

Cred ca energie. Materia exista sub doua forme: camp si substana, adica lucruri palpabile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Optez pentru. energie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imaginatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

No God, eu doar intreb. Daca cineva poate sa dezvolte subiectul, sint foarte interesat sa aud ce are de spus. Vreau sa aud si parererile celor care cred in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am idee daca exista sufletul. Dar daca exista eu la-as defini ca fiind acea stare care ne ofera sentimente, care ne face sa fim sensibili. Cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aristotel spunea ca sufletul este viata, neavind limite. (principiu al vietii si al miscariifiintelor vii)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca ceva, daca trupul ar fi bateria care alimenteaza sufletul, dupa ce crapam, cine-l mai alimenteaza? Nu ar trebui sa dispara sufletul? Asta in situatia in care ar exista suflet, pentru ca inca nu s-a dovedit nici ca da, nici ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut tot felul de documentare care sustin existenta sufletelor dupa moartea fizica, dar nu m-au convins, erau filmate in case "bantuite" cica, poate de cameramani ca altceva eu n-am vazut desi ei sustineau intruna: vedeti, vedeti?! si aratau efecte ieftine compiuterizate, daca cineva are un documentar mai realistic sa-mi de'a linkul ca-l descos eu imediat, eu sustin caci sufletul este energie care se disipa dupa parasirea corpului, probabil dupa un interval de timp ca ma gandesc si la cei din moarte clinica, oricum e un interes pentru. mine si chiar as vrea sa se lamureasca ce este exact.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De asta intreb si eu, subiectul a fost mereu controversat si ar fi interesanta o dezbatere pe tema asta. Naspa ca se posteaza banalitati la greu si in cele din urma, intrebarea asta o sa fie greu de gasit, ca sa o vada si altii sa-si spuna parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Bro, invers : sufletul este bateria care alimenteaza trupul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sufletul e mai apropiat de energie decat de materie dar nici energie nu e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca santem facuti in chip vazut si in chip nevazut, inseamna ca santem trup si suflet.asa spune biblia.stiintific vorbind, sunt n cazuri de extracorporalitate in cazuri de moarte clinica, unele pur si simplu intamplatoare, deci necrezute altele intamplate in spitale si studiate de medici.chiar era o replica a unui doctor care a spus; pentru nimic in lume, nu vreau sa mai vad un necredincios murind.stiu ca era vorba despre un mare om de stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Selfhelp in deschidere de fapt te referi la personalitate. Apoi ai dreptate sa compari trupul ca fiind de fapt masinaria, hardware-ul. Dar gresesti atunci cind vorbesti de software. Este intr-adevar vorba de informatie, dar... Avem pe de o parte ADN-ul, cel care stocheaza informatia care permite dezvoltarea organismelor de la celula pina la produsul finit. Si pe de alta parte creierul, care stocheaza informatia acumulata in timpul vietii. Nimic din astea nu are legatura cu sufletul. Daca exista suflet, el trebuie sa fie cu totul altceva. Eu nu am gasit o definietie stiintifica a sufletului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Well interesant. Toate raspunsurile sint interesante, unele scurte altele mai elaborate. Dar concluzia ar fi ca nu prea stim ce-i sufletul. Daca el este ceva ce chiar exista si in cazul asta daca poate supravietui dupa moarte si eventual poate ajunge in Rai. Cum universul asta este format din materie si energie, tind sa cred, ca daca exista cu adevarat ceeace numim suflet, nu poate fi decit energie.