| AvalohAlyn a întrebat:

Ce face racheta aia SpaceX în spațiu? De ce au trimis-o? Zicea Elon Musk și ceva de planeta Marte in viitor.Ce vor să facă NASA și SpaceX?

Răspuns Câştigător
| OttoVonAegyssus a răspuns:

În 2016 NASA a ales SpaceX drept una dintre cele două companii private (Boeing este cea de-a doua) care vor prelua sarcina de a asigura transportul astronauţilor spre şi dinspre ISS. Crew Dragon este varianta adaptată pentru echipaj uman a capsulei cargou Cargo Dragon. Această capsulă este lansată în spaţiu prin intermediul unei rachete Falcon 9, construită tot de compania lui Elon Musk.
Principalul atu al SpaceX este că atât capsula Crew Dragon cât şi racheta Falcon 9 sunt reutilizabile, costurile misiunilor fiind astfel substanţial reduse.
Lansarea a fost un moment cheie în strategia NASA de a schimba modul în care își desfășoară activitatea spațială.
Programul său de deschiedere spre echipajele comerciale, inițiat în 2010, a selectat atât compania SpaceX cât și Boeing pentru a dezvolta servicii de transport spațial.