| Theo94 a întrebat:

Elon Musk a spus ca omenirea trebuie sa devina o specie multiplanetara, supravietuirea speciei noastre pe termen lung depinde de abilitatea noastra de a coloniza alte planete.

Este adevarat ca poate a spus asta ca sa isi faca reclama la SpaceX si la scopul lui de a crea o colonie pe marte, dar nu ma refer la asta, ma refer la colonizarea altor corpuri ceresti pentru cercetare si supravietuirea speciei umane.

Ce credeti despre asta?

https://newspaceeconomy.ca/......-humanity/

https://futurism.com/......ry-species

https://www.spacex.com/media/making_life_multiplanetary_ transcript_2017.pdf

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că are dreptate pe termen lung,

| relian a răspuns:

Asta stie mai oricine, la un mom dat n-o sa mai avem loc pe planeta asta, o sa fim prea multi, resursele or sa dispara, va fi nevoie de mai mult loc pentru toti care vor fi la un mom dat.

Nusi face reclama ca n-a descoperit nimeni ceva planeta locuibila si el sa aiba posibilitatea sa duca oameni acolo.
El repeta ce se stie, in sensul ca oamenii sa incepa sa bage bani in directia asta, pentru ca nu stai sa vina timpul in care o sa fim cita frunza si iarba laughing si te apuci atunci sa cauti nu?

La asa ceva se refera. Daca la un mom dat, o sa fim f multi, cum resursele is limitate, o sa trebuiasca sa ne mai mutam si in alta parte, ori daca nu putem, riscam sa dispaream, ori daca nu sa o luam iar de la zero, pentru ca ceva se va intampla, oamenii se vor razboi si bine nu va fi.

De fapt acolo se va ajunge, daca nu descoperim plante noi locuibile si sa putem merge acolo.
Aasa ca de aia unia baga bani, cerceteaza, odata ca vor face bani, apoi ca se va evita un eventual razboi care sa ne arunce in pestera din nou.

| Drake21 a răspuns (pentru relian):

Da indienii ia depasit pe chinezi la populatie

| Drake21 a răspuns:

La ce inteligenta conduce omu e posibil, inchisori pe alte planete, arme cu laser, locuri de munca pe alte planete mergem cu rachetele

| EliLeli a răspuns:

Asa e.

| Gabrielll3 a răspuns:

Omenirea nu e in stare sa ajunga macar pe luna. Musk a vazut prea multe filme SF.