| Dragosdoar a întrebat:

Ce impact economic vor avea schimbarile climatice in Romania? Ma uit afara si vad ca in luna ianuarie mustele zboara bine mersi la lumina soarelui laughing Ne vom adapta la ele oare? Ne va influenta agricultura atat de mult?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deindata daca precipitatiile vin in perioadele potrivite., sa nu fie seceta atunci totul o sa fie la fel.
Dar nu stiu unde vezi tu muste pe vremea asta ca e frig afara. Macar nu dau oamenii atata pe gaz.

| RoCkKiD a răspuns:

Pe termen scurt, ca si exemplu, simplul fapt ca iarna incepe tarziu si e cald, o sa provoace inforirea pomilor iar cu niste temperaturi sub 0 care apar din senin, productia de fructe se va duce urat de tot in jos.

Pe termen lung, Bucurestenii vor face mult mai putin pana la mare pentru ca dobrogea va fi inundata, Delta o sa dispara, Baraganul care ste printre cele mai importante zone agricole alea nostre o sa se desertifice si probabil doar zona din estul bucurestiului va ai fi cultivabila datorita proximitatii fata de mare.

In alta ordine de idei bucurestenii vor fi super tristi ca Galatiul si Braila vor fi inundate pentru ca atunci chiar se vor muta toti in capitala. happy