| blondissima a întrebat:

Cand s-a demonstrat stiintific, ca luna reflecta lumina soarelui?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Tales din Milet (circa 546 int.deHr.) filozof si matematician grec a afirmat cel dintâi ca Luna este luminata de Soare, a explicat si cauzele eclipselor si a prevazut eclipsa de Soare din anul 585 (int.deHr.)

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@ Blondissima informatia nu am luat-o de pe "google" ci din "Dictionar cronologic al stiintei si tehnici universale".

| Alphawolf a răspuns:

Nu stiu cand s-a demonstrat stiintific, dar cine crede ca luna ar putea fi o holograma, eu nu cred ca este constient de realitatea asta. La fel, cei care cred ca suntem mintiti incontinuu, sau ca demonstratiile stiintifice sunt simple speculatii, au mari probleme in a intelege realitatea.

| thealchemist a răspuns:

Presupun ca dupa tine niciodata.
saptamana trecuta a mai fost o intrebare ceva de genul "luna este o halucinatie/holograma?".
vezi:
http://www.tpu.ro/......e-credeti/
poate faceti un grup dupa care nu exista soare, luna, sau orice altceva pe cer, totul trebuie sa fie o iluzie(sau o inselatorie/cine e responsabil de holograma?).

| blondissima explică:

@thealchemist, eu nu neg asta, vreau doar sa stiu cand a devenit o certitudine.

| blondissima explică:

@ mihai, presupui gresit. Nu are nicio legatura cu religia.
@hombre, la articolul moon pe wikipedia nu apare Thales, dar cand l-am cautat pe el am vazut ca ai dreptate cu prezicerea primei eclipse.

| PetreConstanta a răspuns:

Ieri

| mihai_1207 a răspuns:

Presupun ca are o conotatie crestina intrebarea dar nu cred ca e cea mai buna abordare. si eu sunt crestin dar nu inseamna ca aleg sa spun ca luna are propriei ei lumina sau alte aberatii de genul. nu scrie nicaieri in Biblie ca luna isi produce singura lumina, scrie ca este luminatorul noptii si chiar asta face, lumineaza noaptea, si da, efectul se datoreaza luminii reflectate ce provine de la soare.