| costis a întrebat:

Ce inseamna asta "viata nu respecta principiul entropiei"? (a zis-o Schroedinger, persoana "autorizata")

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schroedinger a fost fizician, pionier in fizica/mecanica cuantica. Principiul entropiei se refera la o dezorganizare completa a unui sistem, un haos, o anarhie. Cred eu ca Schroedinger se refera la faptul ca viata este un sistem organizat, in care anumite fenomene pot fi prezise cu o oarecare precizie (lucru acceptat de asemenea si in psihologie). Sper ca ti-a fost de ajutor...

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Entropia - Principiul al Doilea al Termodinamicii (ID #36149...
Entropia - Principiul al Doilea al Termodinamicii uploadat pe sectiunea facultate la categoria Referate apartinand domeniilor Fizica.
facultate.regielive.ro/.../entropia_principiul_al_doilea_al_termodinamicii-36149.html - În cache - Pagini similare

Principiul Energiei Minime si Entropiei Maxime (ID #123466...
Principiul Energiei Minime si Entropiei Maxime uploadat pe sectiunea...
facultate.regielive.ro/.../principiul_energiei_minime_si_entropiei_maxime-123466.html - În cache - Pagini similare
Afişaţi mai multe rezultate de la regielive.ro
Principiul al doilea al termodinamicii - Wikipedia
Dacă principiul întâi al termodinamicii a fost un precursor al legii... Această funcție de stare se numește entropie empirică și este notată cu s...
Procese reversibile și... - Ciclul Carnot - Temperatura termodinamică
ro.wikipedia.org/.../Principiul_al_doilea_al_termodinamicii - În cache - Pagini similare
Entropia termodinamică (după Carathéodory) - Wikipedia
Existența entropiei este o consecință riguroasă a principiilor...
ro.wikipedia.org/.../Entropia_termodinamică_(după_Carathéodory) - În cache - Pagini similare
Afişaţi mai multe rezultate de la wikipedia.org
Principiul doi al termodinamicii – aspecte energetice ale...
23 Feb 2009... Însă când sunt presaţi să reconcilieze principiul entropiei cu evoluţia, ei dau de obicei unul din următoarele răspunsuri :...
alexcurbet.wordpress.com/.../principiul-doi-al-termodinamicii-–-aspecte-energetice-ale-inceputurilor-partea-2/ - În cache - Pagini similare
IH-4. Entropia
Germanul Rudolf Clausius a oferit în 1865 o altă formulare a principiului II al termodinamicii, introducând încă o mărime de stare utilă: entropia...
www.fizica.ro/textbooks/fizica10/.../1h4.html - În cache - Pagini similare
principiul minimului de energie si maximul de entropie
11 Ian 2011... Referat Fizica - principiul minimului de energie si maximul de entropie - Termodinamica se ocupa cu studiul macroscopic al fenomenelor...
www.studentie.ro › Referate › Fizica - În cache
[DOC]
TERMODINAMICA
Formatul fişierului: Microsoft Word - Vizualizare rapidă
Definirea entropiei. Principiul creşterii entropiei... Această valoare, ce reprezintă entropia la 0k este determinată de principiul al III lea al...
physics.phys.tuiasi.ro/.../CAP_III_TERMODINAMICA.doc - Pagini similare
Principiul Minimului de Energie Si Maximul de Entropie
Principiul minimului de enerigie pe langa faptul ca este o intarire a principiului al II-lea al termodinamicii este i o consecin a principiului entropiei...
www.scribd.com › School Work › Homework - În cache
Ce inseamna asta "viata nu respecta principiul entropiei"? (a zis...
25 Mai 2011... Ce inseamna asta "viata nu respecta principiul entropiei"? (a zis-o Schroedinger, persoana "autorizata"). Ai un raspuns pentru costis?
...utorizata/
Asta era după o căutare cu Google.ro după asta accesai site-urile să te lămurești ce este cu acest,, principiul entropiei" și poate nu mai puneai întrebarea, dar cineva trebuia facă asta în locul tău, că ție îți era lene.

| costis explică:

Dom' Davidoglu, daca ai inteles ca trebuiesa cauti pe Google sau sa rezolvi integrale in complex, esti la alt tablou. A spus-o in cartea "Ce este viata? Spirit si materie" si cred ca se referea la faptul ca materia "nevie" tinde spre dezordine, pe cand materia vie are "tendinta" de a-si pastra ordinea, sugerand un scop din interior.