| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna de fapt teoria relativitatii, inventata de marele geniu Albert Einstein?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Teoria relativitatii pe scurt: legile fizicii sunt aceleasi peste tot (in orice sistem de referinta).

| Barta_Valentin_1998 a răspuns:

"Teoria relativității reprezintă în fizica modernă un ansamblu a două teorii formulate de Albert Einstein: relativitatea restrânsă și relativitatea generalizată." asta am gasit pe net, poti cauta despre fiecare in parte.

| Inferno a răspuns:

1.)Viteza luminii e constanta in orice sistem de referinta.

2.) Masa curbeaza panza spatiu-timp.

| Hyung17 a răspuns:

Pot explica cu un exemplu. Tipul e relativ deoarece noi il comparam cu miscarea soarelui, dar daca l-am compara cu atceva s-ar schimba deci e relativ happy. Daca nu cunosti uratul nu cunoati frunosul. Relativitatea se bazarea pe compararea lucrurilor asa cum am explicat mai in sus. Totul e relativ happy. Eu am explicat in felul meu, nu am vrut sa raspund cu ceva care pote fi gasit pe internet. Sper ca te-am ajutatwinking

| RoCkKiD a răspuns:

Cred că mai jos găsești cea mai simplă explicație.

https://www.youtube.com/watch?v=CYv5GsXEf1o&ab_channel=RyanChester

| Inferno a răspuns (pentru RoCkKiD):

"Dar când corpul tau se misca foarte repede comparativ cu Pamantul, atunci fotonii trebuie sa parcurga o distanta mult mai mare pentru ca aceeasi activitate sa aiba loc. Din moment ce viteza fotonilor e constanta, dar trebuie sa parcurga o distanta mai mare, vor trebui sa o faca intr-un interval de timp mai mare." De aici si dilatarea temporala care face posibila asta.

Si mai e o chestie care „ajuta" fotonii sa parcurga distanta respectiva. Este vorba contractia lungimii, tot atat de importanta precum si dilatarea temporala. Din motive necunoscute nu se pomeneste de ea in filmulet.