| criscalin a întrebat:

Ce inseamna Teoria Relativitatii?

Răspuns Câştigător
| ema1ih a răspuns:

Teoria Relativitatii cuprine 2 teorii( de albert einstein) : relativitatea restrânsă şi relativitatea generalizată.
Când doi observatori examinează configuraţii diferite, şi anume deplasările lor, una în raport cu cealaltă, aplicând regulile logice, se constată că legile fizice au în mod necesar o anumită formă.

Jacob are iQ cu 10 mai mare decat al lui Einstein si vrea sa intoarca teoria relativitatii
http://www.studentie.ro/......3-a-118243

6 răspunsuri:
| Epurean a răspuns:

Definitia e cea de mai sus, formula este E=MC2

| Ancaaa a răspuns:

Teoria Relativităţii a lui Albert Einstein constă din două porţiuni majore: teoria relativităţii restrânse (sau relativitatea specială) şi relativitatea generalizată.
Relativitatea restrânsă descrie fenomenele care devin observabile la viteze comparabile cu viteza luminii, în sisteme de referinţă inerţiale (adică sisteme de referinţă care se deplasează unele faţă de altele la viteze constante). Pe de altă parte, relativitatea generală se ocupă de sistemele de referinţă neinerţiale (care au o mişcare accelerată), descriind fenomenele apărute în preajma câmpurilor gravitaţionale foarte puternice (în jurul corpurilor cereşti masive, cum ar fi stelele şi planetele). Această din urmă teorie stabileşte o legătură între gravitaţie şi curbura spaţiului, concept pe care îl vom lămuri ceva mai târziu.

| GeOrGiAnA_7466 a răspuns:

Teoria relativității reprezintă în fizica modernă un ansamblu a două teorii formulate de Albert Einstein: relativitatea restrânsă și relativitatea generalizată.

Ideea de bază a acestor două teorii este că timpul și distanțele unui eveniment măsurate de doi observatori au, în general, valori diferite, dar se supun totdeauna acelorași legi fizice. Când doi observatori examinează configurații diferite, și anume deplasările lor, una în raport cu cealaltă, aplicând regulile logice, se constată că legile fizice au în mod necesar o anumită formă.

nu stiu daca e bun raspunsul, dar sper ca ti'am fost de ajutor. funda? mersi:X:*

| criscalin explică:

Nu accept raspunsuri de pe wikipedia.