| grymm a întrebat:

Ce inseamna meditatie va rog

7 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Meditația este un fenomen mental biofizic care descrie o stare de atenție asupra unui gând, asupra conștientului, subconștientului sau incoștientului. De obicei implică atenția spre gândirea însăși, dar fără a te lăsa dus de gânduri.

| Shammal a răspuns:

Procesul de a schimba informatii; procesul de a cauta, descarca, primi informatii; concentrarea pe o anumita situatie; expansiune

| misterioaѕa a răspuns:

Meditaţie= Pregătire a lecțiilor, a examenelor cu un meditator; lecție particulară dată de un meditator; preparator

| Wellfun a răspuns:

Proces de examinare profundă a unei idei, situații sau probleme; cugetare adâncă, reflecţie.

| MiSSyoUNow a răspuns:

Meditatie are 2 sensuri.Primul sens : a medita pe cineve=a da lectii[Petrica a fost meditat de profesorul de biologie.].Al 2-lea sens:a medita=a te gandi profund la un lucru[Maria sta pe canapea si mediteaza asupra comportamentului ei.] sper ca ti-a fost de folos

| thekida14 a răspuns:

O persoana inclinata spre meditatie, caruia ii place sa mediteze happy

| alyzsya a răspuns:

MEDITÁȚIE, meditații, s. f. 1. Reflectare, cugetare adâncă; meditare, reflecție. 2. Specie a genului liric, cuprinzând reflecții despre condiția umană. 3. Pregătire a lecțiilor, a examenelor cu un meditator; lecție particulară dată de un meditator; preparator (3). ◊ (Sală de) meditație = sală într-un internat unde elevii își pregătesc lecțiile. ♦ Perioadă de timp, în afara orelor de curs, în care elevii (dintr-un internat) își pregătesc temele.