| costis a întrebat:

Ce-o fi vrut sa spuna prin "the fish does not think, because fish knows everything"? (filmul lui Kusturitza)

Răspuns Câştigător
| Shery a răspuns:

Pestii nu gandesc, pentru ca ei deja stiu totul. Nu am vazut filmul, dar ii inteleg logica. Noi, toti, gandim pentru ca nu am putea trai fara sa gandim. Pentru ca avem nevoie sa stim unele lucruri, sau sa aflam altele. Cum pestii traiesc instinctiv, ei nu au nevoie sa gandeasca, pentru ca se bazeaza pe instincte. Ei stiu deja tot ce au nevoie sa stie.

5 răspunsuri:
| MadnessCaffe a răspuns:

@angello17 Nu mai folosi google translate.

Traducere (in caz ca nu stii) : Pestele nu gandeste, pentru ca pestele stie totul.

Eu nu prea vad ce ar putea inseamna. posibil sa fie legat de sirul filmului.

| Dmesss a răspuns:

Filmul se numeste Arizona Dream si citatul asta apartine coloanei sonore semnata Goran Bregovici. E un film cu un grad ridicat de nebunie. Inainte sa zica treaba asta, enumera niste mamifere despre care spune ca gandesc, iar apoi spune si despre peste. Pestele este un fel de personaj in acel film, si reprezenta ceva, dar nu mai imi amintesc ce. Poate e un mesaj cu subinteles. Apropo, vezi filmul.

| costis explică:

Intradevar, e din coloana sonora. L-am vazut cu foarte mult timp in urma, si nu mi-a placut atat filmul, cat chestia asta.

| abcdfegbhwrthbfwsrtg a răspuns:

@angello17 traducerea ta lasa de dorit oh go on. ca sa iti traduc: pestele nu gandeste, pentru ca el stie totul. cu alte cuvinte, pestele e o fiinta marunta nu poate vorbi, nu poate gandi...dar intr-un fel el stie totul. thinking nu stiu. laughing

| angello17 a răspuns:

"peştele nu cred, pentru că ştie totul peştele"