| anonim_4396 a întrebat:

Ce operă credeți c-ar putea pica la subiectul al III-lea, clasa a 11-a, simulare de BAC la limba română.

Basmul cult >- "Povestea lui Harap-Alb", de Ion Creangă

Romantismul >- "Luceafărul" de Mihai Eminescu

Comedia >- "O scrisoare pierdută" de I.L.Caragiale

Romanul >- "Baltagul" de Mihail Sadoveanu

Nuvela istorică >- "Alexandru Lăpușneanul " de Costache Negruzzi

Nuvela realistă >- "Moara cu noroc", de Ioan Slavici

Aș exclude romantismul din ecuație, având în vedere că a picat de două ori consecutiv din câte am înțeles. Oscilez totuși între nuvelă / roman / comedie. Voi ce credeți?

8 răspunsuri:
| InteractiV a răspuns:

As miza pe o scrisoare pierduta sau Baltagul.

| RAY a răspuns:

Romanul >- "Baltagul" de Mihail Sadoveanu

| AC4S4 a răspuns:

Nu exista vreo regula care sa spuna ca nu pot sa se dea aceleasi opere ani la rand. Nu uita, totusi, ca exista eseuri si pe teme precum criticismul literar, istorie literara. Nu le exclude din ecuatie.

Eu cred ca poate sa pice orice opera de mai sus plus cele pe care nu le-ai pus.

| GPA a răspuns (pentru AC4S4):

Doar operele de sus pică, nu pică altceva. Aceea este programa. Romanul "Ion" nu se mai dă.
Eu am cerut o opinie referitor la ce-ar putea să pice dintre operele menționate mai sus, ce intuiție ai.
Istorie literară la subiectul 2, unde apare apartenența la pașoptism, romantism, genurile literare.

| RAY a răspuns (pentru GPA):

Dar,ai invatat in timpul anului cate ceva din fiecare nu?

| GPA a răspuns (pentru RAY):

Logic că le știu. Singura operă pe care n-am parcurs-o din nou a fost comedia-"O scrisoare pierdută". Nu mai are rost să dezbat tema asta. A picat comedia, n-am fost pe subiect la punctul III, dar am scris din "amintiri". În orice caz, am făcut absolut totul și au fost ușoare primele două părți. Sunt sigur la la subiectul III scot cel puțin 1, 2P

| RAY a răspuns (pentru GPA):

Ma bucur, apoi dai la o facultate de IT?

| GPA a răspuns (pentru RAY):

Da, merg pe IT...