| Aspect97 a întrebat:

Aceasta programa pentru bacul la rromana (profil real) este una buna?

I. PROZA –specii narative

1.Basmul cult – Ion Creangă, Povestea lui Harap-Alb
II. NUVELA
a) Nuvela istorică – Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul
b) Nuvela Fantastică – Mircea Eliade, La Ţigănci
c) Nuvela psihologică – Ioan Slavici, Moara cu noroc
III. ROMANUL
Romanul de până la al doilea război mondial – (perioada interbelică)
a)Romanul tradiţional – Baltagul, Sadoveanu
b)Romanul de tip obiectiv,realist, modern– Liviu Rebreanu, Ion
c)Romanul modern de tip subiectiv, psihologic, al experientei– Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război
d)Romanul realist, obiectiv de tip balzacian – George Călinescu, Enigma Otiliei
e) maytrei- mircea eliade roman al experientei modern, exotic,
Romanul realist, postbelic de tip traditional -Marin Preda - Moromeţii
Romanul realist, postbelic de tip modern- Cel mai iubit dintre pamanteni (Marin preda)
IV. DRAMATURGIA –specii dramatice
1. Comedia – I.L.Caragiale, O scrisoare pierdută
V. POEZIA – evoluţie
2.Romantism - Mihai Eminescu – Luceafărul
3. Simbolismul – George Bacovia, Plumb; Lăcustră
4. Tradiţionalismul – Vasile Voiculescu - In gradina Ghetsemani
5. Modernismul
a. Lucian Blaga -Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
b. Tudor Arghezi – Testament´, Flori de mucigai
c. Ion Barbu - Riga Crypto şi lapona Enigel; Joc secund
6. Neomodernismul – Nichita Stănescu Leoaica tanara, iubire
Postmodernism- 1980-Ciocnirea de Mircea Cartarescu
VI. EPOCI ŞI IDEOLOGII LITERARE
1. Introducţie la Dacia literară – Mihail Kogălniceanu
2. Junimea şi revista Convorbiri literare– Titu Maiorescu
3. Modernismul interbelic(perioada interbelică) – Eugen Lovinescu

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Parca am citit rezumatul de la cartea mea de comentarii laughing
Nu-mi amintesc sa fie Ion Barbu, Stănescu sau Cărtărescu la bac... poate anul asta i-o fi pus

| Jouliete a răspuns:

Da este o programa buna dar se poate schimba anul viitor in functie si de aparitia coronavirusului adica sas
se dea mai putine opere. Spre exmeplu anul asta nu am avut morometii sau iona din aceasta cauza si deci am avut mai putine de studiat tot pe acelasi profil fiind.