| cristianorudi7 a întrebat:

Poate sa imi dea cineva programa bac romana 2012 EXACT?
Am gasit o programa care cred eu ca nu este adevarata, si as dori autorii si operele lor exact cum sunt date de la minister, nu ca asta:

Genul Epic
I. BASMUL
1.Basmul cult: "Povestea lui Harap Alb" de Ion Creanga

II. POVESTIREA
2. Povestire in rama :,, Hanul Ancutei,, – M. Sadoveanu

III. NUVELA
3.Nuvela istorica/romantica, pasoptista : "Alexandru Lapusneanu" de C. Negruzzi
4. Nuvela psihologica, : "Moara cu Noroc" de Ioan Slavici

IV. ROMANUL,

5. Romanul realist obiectiv, modern, psihologic, traditional, interbelic: " Ion" de Liviu Rebreanu
6. Romanul realist, subiectiv, de analiza psihologica, modern, al experientei, interbelic: "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", de Camil Petrescu
7. Romanul realist mitic,, Baltagul,, de Mihail Sadoveanu
8. Romanul realist, balzacian, modern, interbelic: "Enigma Otiliei" de G. Calinescu
9. Romanul realist, postbelic: "Morometii" de Marin Preda

V.Genul dramatic:

10. comedia: "O scrisoare pierduta", de I.L.Caragiale
11. drama,, Jocul ielelor,, de Camil Petrescu
12. drama: "Iona" de Marin Sorescu
13. drama,, Mesterul Manole,, de L. Blaga

VI. Genul liric:

14.Romantismul: Luceafarul Mihai Eminescu
15.Prelungiri ale romantismului -,, de demult...,, de O. Goga si,, moartea lui fulger,, de G.Coşbuc
16.Simbolismul: "Lacustra ", de George Bacovia
17.Traditionalism:,, Aci sosi pe vremuri,, de Ion Pilat
18.Modernism: "Testament" de Tudor Arghezi
19. Expresionism: "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" de Lucian Blaga
20.Ermetismul: "Din ceas dedus.", Ion Barbu
21.Neomodernism:" Leoaica, tanara iubirea" – Nichita Stanescu
22. Postmodernismul,, Levantul,, de Mircea Cartarescu
Critici:

23. Dacia Literara - pasoptism
24.T.Maiorescu- Junimea
25. E. Lovinescu

3 răspunsuri:
| haucara a răspuns:

Sper ca linkul acesta sa ajute :D :http://www.ebacalaureat.ro/......a-117.html

| sephora_5768 a răspuns:

Pai asta e programa... ce nu ai inteles din ea mai exact?

| cristianorudi7 explică (pentru sephora_5768):

Eu nu sunt sigur de opere, adica profa noastra ne-a dat tematica la inceputul semestrului, ba s-au mai adaugat niste opere, ba s-au mai scos, nu am mai inteles nimic... dar am zis ca nu o sa mai invat nici o poezie, ci doar proza, roman etc