| syjey a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ba BOR(biserica ortodoxa romana)Cheltuie sute de mii de ero pe tot felul de noi catedrale, biserici, cruci poleite cu aur, clopote suflate in argint, icoane suflate in aur etc etc la care credinciosul sa se roage, sa se planga de faptul ca nu are manacre, nu are unde dormi etc?
Nu mai simplu ar fi sa construiasca niste azile, camine, orfelinate etc in care credinciosul sa aiba unde dormi, manca decat un loc unde sa se planga defaptul ca n-are?

Răspuns Câştigător
| dannyella15 a răspuns:

Nu e important ca prostul sa aiba ce manca si unde dormi, e important sa fie credincios.Si ce inseamna din punctul de vedere al BOR,,a fi credincios?,,Pai: credinciosi,veniti la biserica,sa va propavaduim cuvantul lui Dumnezeu,adica sa va indobitocim si sa nu va lasam creierele alea sa gandeasca deloc; aa,si cel mai important e verbul,,a cotiza,, in numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant Amin.Pai cum altfel noi, preotii, sa ne umplem conturile si sa ne cumparam atatea Dacii? Ca doar se presupune ca a fi preot e cea mai profitabila afacere, nu?

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Corporaţia Ortodoxă Română este prima instituţie de tip mafiot a ţării.
Numai un orb nu recunoaşte şi nu vede asta!

| Kosuchin a răspuns:

IPS-ul trebuie asasinat.

| YourDailyApple a răspuns:

Pai da... asta ziceam si eu. Dar cui sa explici ca un spital, o fabrica sau o scoala, sunt mai folositoare decat o bisericile care se gasesc la tot pasul. BOR e o adevarata afacere, ce sa mai...
Stia Ceausescu ce facea cand le-a daramat. Acu` se pare ca vrem sa recuperam repejor numarul lor lipsa thinking

| bebetho a răspuns:

Nu numai ca ar fi mai simplu de construit, dar ar fi si de N ori mai folositoare.Problema nu e ca se construiesc biserici, problema e ca bisericile alea se construiesc din banii statului, adica ai nostri.
Crestinul nostru merge la biserica, se roaga sa se construiasca un azil, dar ii cade-n fata inc-o cladire in forma de corabie straight face.Nu s-o fi rugat destul?

| GodBlessYou a răspuns:

Cei trebuie la om mancare si un loc calduros unde sa doarma? La omul roman ii trebuie doar credinta si locul unde se roaga sa fie unul cat mai mare si cat mai plin de metale pretioase. Biserica pentru mine este o institutie manipulatoare care fura bani de la romani needucati, in alte state e si mai rau, unde biserica conduce statul, cum ar fi Vaticanul.

| prye a răspuns:

Haide mah...u visezi prea mult.asa ceva NU se v-a intampla...

| Andreea6031 a răspuns:

Casa Domnului ar trebui sa fie imbogatita spiritual si nu material. Nu mi se pare corect ca se pune atat de mult accent pe lucrurile din biserici. Parerea mea este ca religia este o metoda de a tine oamenii in frau si de a-i face sa se teama de cineva sau ceva care este considerat atotputernic.