| VisătoareaDePeLună a întrebat:

Ce parere aveti de oamenii care mananca carne? De fapt ce ne-au facut animalele sa le mancam pe ele?

Răspuns Câştigător
| Anet a răspuns:

Omul prin insasi natura sa este un carnivor(este inzestrat cu canini), iar vegetarianismul mie personal mi se pare o fitza.Pentru ca o persoana sa isi foloseasca intr-un mod optim capacitatile fizice si intelectuale are nevoie de proteina animala care nu poate fi inlocuita cu nicio leguma sau fruct(de ex:1 kg de carne de vita are puterea calorica echivalenta cu15kg de soia )si intr-adevar animalele nu neau facut nimic ca sa le mancam, dar asta e natura umana, faptul ca organismul nostru necesita carne e o trasatura a speciei si oricat am incerca in ultimul timp sa schimbam chestia asta e imposibiltongue

14 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Da, stiu, as fi devorat tantarul care m-a intepat toata noaptea, dar nu l-am prins. M-am razbunat pe un pui de gaina.

| wales a răspuns:

'' Sa mancati din tot ce se vinde pe piata, fara sa cercetati ceva din pricina cugetului. (1Cor.10:25)''.
Asa a lasat Dumnezeu,ca animalele sa ne serveasca ca si hrana,sa luam ca exemplu India, in aceasta tara populatia majoritara este de religie hindusa, aproximativ 500 de milioane din 1, 2 miliarde.
In India se afla cel mai mare septel de vite din lume, circa 30 de milioane de vite,dar religia hindusa interzice sacrificarea animalelor,in concluzie nici nu le poate manca,aceasta religie venereaza animalele si nu cred in Dumnezeu,si din acest concept religios sa creeat un dezechilibru la nivel de tara, saracia fiind predominanta.
O simpla neascultare fata de cuvantul Lui Dumnezeu, a generat un dezastru sociala la nivel de tara pe o perioada foarte mare de timp,

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu nu mănânci carne sau cei din familia ta?
Pa, pa.

| ania a răspuns:

Si cand te gandesti cate fiinte microscopice inghitim cu nepasare in timp ce bem apa, sau mancam iaurt si cum se zbat ele bietele, nevinovate, in gatul nostru. Oare cu ce ne-au gresit? Daca n-am bea apa, n-am manca si n-am respira, toate ar fi salvate.

| Kosuchin a răspuns:

Asa e de cand lumea... macar acum nu mai trebuie vanate pentru imbracaminte nu ...binenteles daca excludem fitzoasele care vor articole din piele de crocodil

| Dmesss a răspuns:

Sunt niste nenorociti, nu ii suport, i-as lega de copac si i-as intepa cu furculita, cum sa faca asa ceva? Nu ne-au facut nimic animalele, noi oamenii suntem niste ipocriti si le mancam. Trebuie sa facem ceva in privinta asta.
Daca ar fi sa vorbesc sincer, sa stii ca te-as manca si pe tine la o adica.

| Borgir a răspuns:

Presupunand ca nu ar exista altgel de mancare ai mai pune intrebarea asta? Nu te-ai rezuma la un simplu instinct?

| WR104 a răspuns:

Asta e lumea.asa a fost mereu si nu o sa se schimbe pentru ca asa este natural si fara natura nu am exista. Poate tu vezi viata ca pe ceva frumos dar nu e chiar asa pentru ca ai crescut in "civilizatie" unde oamenii au facut reguli scrise pentru a nu se omora intre ei asa ca ai mare noroc ca nu te-ai nascut acum 3.4 mii de ani cand oamenii se mancau intre ei si cine stie ce ne rezerva viitorul doar un lucru e de tinut minte ca viata e salbatica chiar si in centrul societatii civilizate.

| Azm a răspuns:

Ce i-a facut antilopa leului, s-o manince leul? Fiecare specie, supravietuieste pe seama altor specii, asa este de cind a aparut viata pe pamint.

| 0marry0 a răspuns:

Se numeste ciclul vietii...
Iar unii nu sunt vegetarieni fiindca iubesc animalele, ci pentru ca urasc plantele.
Deci eu sunt o pacifista si nu am nimic cu nimeni.

| ShadowAngel a răspuns:

La inceputul lumii d-zeu nu a lasat omul sa manance carne pentru ca in ochii lui noi eram egali in drepturi(si pasari si oamnei si animale) dar cu cat au inaintat anii si credinta a mai sczut Dumnezeu a facut un fel de "pact" cu noi...si de aceea a aparut jertfa! de atunci d -zeu ne lasa sa consumam carne dar echilibrat si moderat!
sper ca te-am ajutat funda?

| TPMTotiPentruMine a răspuns:

Pai, daca de exemplu carnea de om ar fi gustoasa sunt sigura 100% ca s`ar vinde, si s`ar manca. dar asa, carnea de animale este gustoasa deci o mancam. carnea ne ajuta in imunitate, crestere etc. ele nu ne-au facut nimic. au doar ghinion.

| VisătoareaDePeLună explică:

@Legiuitoarea,pai eu nu mananc carne...si nici nu as vrea sa mananc.

| denisa_7853 a răspuns:

Dumnezeu lea lasat sa le "vanam" ele la un momendat o sa moara deci asta e ciclul lor.