| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre argumentul cosmologic?

Acest argument este folosit de cei ce cred in Dumnezeu(nu neaparat Dumnezeul crestin) pentru a demonstra existenta unui Creator Inteligent.Personal si eu cred in Dumnezeu si mi se pare ilogic sa credem ca am aparut din noroc, sansa, in urma unei explozii si ca nu avem niciun scop in viata.

Uitati o parte din acest argument:

"Pentru a ieși din această regresie la infinit a justificării unei existențe prin alta și tot astfel, gânditorii trecutului au presupus existența unei cauze prime, a unui agent creativ de eveniment care nu provine din altul anterior.

Filozoful grec Platon a sugerat existența unui demiurg, a unui creator al universului, care le face pe toate conform unei concepții a perfecțiunii, necesității și binelui absolut."

Aristotel alt mare metafizician grec, a introdus ideea de 'cauza prima', sau 'motor creativ universal', cel care le face-mișcă pe toate fără a fi el însuși în mișcare -devenire, prin altă cauză.
Citit mai multe despre acest argument cosmologic:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Argument_cosmologic

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Rationamentul este cat se poate de logic, cel putin pentru perioada de timp la care ne raportam.

| Solsagan a răspuns:

,, Pentru a ieși din această regresie la infinit a justificării unei existențe prin alta și tot astfel, gânditorii trecutului au presupus existența unei cauze prime. "
Adică, ei nu au găsit un argument logic, au dat din mâna e lehamite şi au zis :,, Hai, mă, dacă nu găsim noi, să ne scoatem şi să zicem că poate o fi existând. ".

| AvalohAlyn explică (pentru Solsagan):

Cel mai penibil raspuns.Eu zic ca e mai usor sa fii ateu sa nu faci sacrificii pentru nimic, sa nu iti pese de nimic si sa duci o viata dupa bunul plac.''Eh, ce-mi pasa mie, ma doare-n cot de toate, ia sa mai beau o bere si apoi sa ma duc la un bordel''.Na.Ca ti-am dat si tie un raspuns pe masura.Numai bine

| Solsagan a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Doar nu o să îmi dedic viaţa unui zeu imaginar. Şi pentru asta trăiesc. Să fac ce vreau, să râd, să călătoresc, să trăiesc, nu să fiu o mică isusă în rugă. Lol.

Răspuns utilizator avertizat