| AmorcitoDeSuVida a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care au un temperament coleric?

Răspuns Câştigător
| costi a răspuns:

Nu merg pana la a spune ca a fi intr-un temperament sau altul e o clasificare deficitara, dar colericitatea spune mult mai multe decat crezi. in primul rand, spune despre lobul frontal al omului respectiv ca s-ar putea sa aiba mici probleme. de ce? pentru ca lobul frontal al creierului se ocupa cu controlul, cu organizarea, cu abtinerea de la a deveni agresiv, si cand suntem supusi unui stres enorm, de cele mai multe ori face switch de pe lobul frontal pe restul creierului si nu ne putem controla pentru ca nu mai folosim partea care controleaza. de aceea criminalii si restul de genul asta nu mai pot fi chiar asa de mult blamati, pentru ca lobul lor frontal nu raspunde decat rareori in situatii de criza.
apoi, colericitatea se manifesta si din cauza tensiunilor acumulate indealungul timpului si tinute la foc mic sau mare in subconstient, care vor sa iasa cumva la suprafata, pentru ca persoana respectiva sa se elibereze intr-un fel sau altul. dar asta nu inseamna ca daca ai pe langa tine un coleric pur-sange, sa-l lasi sa se manifeste pe tinetongue inseamna sa incerci sa il constientizezi ca problema e la el, si nu la tine, si sa se gandeasca singurel la ce are el de facut, ca tu nu ai mai nimic de facut, nu tine de tine ca acea persoana sa fie mai ok. cel mai bine e sa fii o personalitate ferma si sa trasezi granite natural si puternic in situatii de criza in preajma unor astfel de persoane. te-as invata si cum se face asa ceva, in functie de tipul de comportament, dar e mai bine sa descoperi singura, te ajuta sa cresti

6 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Temperamentul pe care il avem il capatam la nastere sau n-i se formeaza datorita faptului prin ce impresii psihice trecem prin viata.Asa ca nu judec sa nu fiu judecat.Cind nu sunt lasata in pace sau sunt interpretata in mod gresit si eu devin colerica.Altfel sunt o fire optimista si linistita.

| Vizitiul a răspuns:

Colericitatea apare la cei lipsiti de temperament, cei ce nu se pot controla pe sine, cei care sunt decazuti din punct de vedere psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slabi. mi-e mila de ei.

Abh
| Abh a răspuns:

Ca ar trebui sa se mai stapanesca din cand in cand.

| Crisu_7532 a răspuns:

@Momit: Colericitatea este in interdependenta cu temperamentul doarece este un atribut al acetuia. nu poti sa fii coleric daca n-ai temperament, deci te-ai contrazis.
Eu sunt o persoana colerica si, desi am multe lipsuri, te asigur ca temperamentul nu este unul dintre ele.
Sustii ca oamenii colerici sunt "decazuti din punt de vedere psihic". sunt curioasa ce anume, mai exact, intelegi tu prin "decazut psihic". Deoarece colericitatea este opusa psihicului slab pentru ca se caracterizeaza prin reactii rapide, explozive. un psihic slab exclude insa astfel de reactii.
Documenteaza-te in legatura cu G. Berger si Pavlov si o sa-mi dai dreaptate happy

| Denii_9937 a răspuns:

Se cred prea mari si tari