| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de temperament aveți:

- temperament coleric
- temperament sangvinic
- temperament flegmatic
- temperament melancolic?

Temperamentul meu e predominant flegmatic dar am și câteva trăsături din cel melancolic.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt o melancolică, dar cu apucături grave de colerică. Uneori am senzația de bipolaritate. laughing

Lăsând gluma...cred că posed un temperament preponderent melancolic. Sunt o visătoare incurabilă... sad Și totuși, uneori sunt foarte dornică de a începe conversații, de a face cunoștință cu oameni noi și de a-i face să se simtă bine. big grin

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Când îmi făcusem știu că-mi ieșire sangvinic sau flegmatic cu coleric laughing)) că zicea femeia aia că n-am cum să am combinația asta laughing))

| Mosotti a răspuns:

Coleric ceva temperament, dar si melancolic ceva, combinatie din astea doua.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca flegmatic si coleric.

| Zuzu1991 a răspuns:

Exploziv... big grin

| Invictusman a răspuns:

Sunt și coleric și melancolic, dar consider ca sunt mai mult melancolic fiindcă nici în ziua de azi nu pot să trec peste perioada când eram elev, mereu îmi visez colegii/colegele z îmi amintesc cât de frumoasa era viata atunci, ce frumoși erau oamenii fata de acum, faptul ca, eram diferit în sensul ca nu cunoșteam ce inseamna aia tristețe, stres, supărare, eram vesel, ma jucam mereu cu colegele și îmi plăcea de o colega mult, mereu o tachinam și ei cred ca ii plăcea.

Si acum îmi aduc aminte ce profesori buni și răbdători erau cu noi, cum ne scotea doamna diriginta la MC donald's, cum așteptăm să vină sărbătorile sa primim cadouri, când aveam activități și ne plimbam la muzeuri, gradina zoologica, ne ducea doamna diriginta în parcuri, ne jucam ping pong, fotbal, râdeam împreună, jucam septica, remi, ne dădeam cu trenulețul era ceva divin.

Imi amintesc la bal cum dansam cu colega ce eram topit după ea, efectiv a fost una dintre cele mai frumoase zile din viata mea, îmi aduc aminte cum dansam toți colegii împreună cu profa de Romana cum dansau toți pe o melodie celebra,, 4 nopți și patru zile " ( manea ) toți eram fericiți, ne bucuram de moment, si de prezenta colegilor și a profesorilor efectiv nimic nu ne irita.
Mereu imi visez colegii/colegele și perioada aceea, îmi va rămâne întipărite toate momentele frumoase în memorie.

| doctorandus a răspuns (pentru Invictusman):

Cele patru temperamente

Acest punct de vedere prezintă importanță doar pentru istoria științei, el nu mai este medicină sau psihologie.[1] Deja în anii 1850 teoria celor patru temperamente clasice era privită drept depășită.[1]

Această doctrină a fost contestată de Andreas Vesalius la mijlocul secolului al XVI-lea și remarcată critic de Paracelsus în același secol și a fost mai mult erodată în prima jumătate a secolului al XVII-lea de către William Harvey. Din a doua jumătate a secolului al XIX-lea, ideea a fost considerată cu totul depășită și apărată doar de excentrici. Actualmente este o doctrină protoștiințifică demult depășită iar medicina modernă s-a distanțat complet de astfel de speculații fără temei.[2][3][4][5]

1. Marks, David F.; Murray, Michael; Evans, Brian; Estacio, Emee Vida (13 mai 2015). „16 Illness and Personality". Health Psychology: Theory, Research and Practice. SAGE Publications. p. PT555. ISBN 978-1-4739-2758-2.

2. Lagay, Faith (1 iulie 2002). „The Legacy of Humoral Medicine". AMA Journal of Ethics. American Medical Association (AMA). 4 (7). doi:10. 1001/virtualmentor.2002.4.7.mhst1-0207. ISSN 2376-6980.

3. Patwardhan, Bhushan; Mutalik, Gururaj; Tillu, Girish (2015). „Evolution of Medicine". Integrative Approaches for Health. Elsevier. pp. 27–52. doi:10. 1016/b978-0-12-801282-6.00002-4.

4. „Humoral Theory". Contagion - CURIOSity Digital Collections. Harvard University. 26 martie 2020. Accesat în 8 mai 2023. https://curiosity.lib.harvard.edu/contagion/feature/humoral-theory

5. Bos, Jacques (15 iunie 2009). „The rise and decline of character: humoral psychology in ancient and early modern medical theory". History of the Human Sciences. SAGE Publications. 22 (3): 29–50. doi:10. 1177/0952695109104422. ISSN 0952-6951.

| DonEduardo a răspuns:

Melancolic.

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns:

Posibil ca sunt subiectiv... cred ca putin din fiecare incercand sa am doar partile bune.

| rapandula a răspuns:

Melancolic, flegmatic si coleric. Am cautat descrierile tuturor si ma potrivesc in cele trei.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Temperament melancolic, presupun.

| Genevaaa a răspuns:

Singurul de care stiu e melancolic. asa ca nu stiu ce sa zic

| 2420 a răspuns:

Sunt cam timid din păcate