| bluebios a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarea imagine: http://imageshack.us/photo/my-images/843/img123s.jpg/ (Manastirea Nicula, 2011). Este ea reprezentativa pentru crestinismul din Romania? Au femeile o tendinta mai pronuntata sa faca gesturi habotnice umilitoare? Credeti ca este o forma de masochism?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

O adunatura de idioti, asta a facut religia din ei niste animale proaste pe care le pastoreste si isi bate joc de ei o tarla de popi hoti care isi aroga rolul de unsii lui Dumnezeu si face legatura spirituala intre aceste vite si El. Deci iata legatura spirituala ii pune sa se tarasca ca ramele pe pietrusul ala, sa se scoale cand le voi zice eu, animale proaste, traiesc degeaba, cata umulinta poate sa suporte.

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@kongeriket, motan incaltat pe unde umbli ca nu mai fac fata prea cuviosilor. laughing

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu e reprezentativ pentru creştinismul din România? laughing))
Am avut treabă în apropierea mânăstirii Necula cu o săptămână înainte de sărbătoarea la care s-a făcut această poză şi crede-mă că tot timpul era full şi fix la fel stătea lucrurile. Ba încă era foarte reprezentativ.

Zi-mi când e următoarea sărbătoare dintr-asta ca să ştiu să iau judeţul Cluj dintr-un capăt într-altul şi să-ţi dau un vraf mare de poze!

Auzi... nu-i reprezentativ!
Ba este! Ca de altfel şi prostia crasă din ţărişoara asta!

| EmaS a răspuns:

Aceste imagini nu sunt reprezentative pentru toti crestinii.Eu de exemplu ma pot ruga si in coltisorul camerei, si pe strada, oriunde.Nu exista un loc anume.Scrie in Cuvantul lui Dumnezeu ca vine vremea cand inchinatorii adevarati se vor inchina in Duh si Adevar.Mai scrie ca multi se ratacesc pentru ca nu cunosc Cuvantul si nici puterea lui Dumnezeu. Unii Il cauta pe Dumnezeu,dar daca nu citesc Biblia, ei nu cunosc voia lui Dumnezeu, ce doreste Dumnezeu de la ei.

| cristi202 a răspuns:

Oamenii, cind realizeaza pacatosenia lor (si suntem pacatosi, rai, asta e adevarul), sunt gata sa faca orice pentru a obtine mintuirea, salvarea sufletului lor inaintea lui Dumnezeu. E trist insa ca chiar si crestinii de la noi au uitat mesajul lui Isus Hristos. Calea lui spre mintuire, pe de o parte, e mult mai usoara, si nu se preteaza la chestii masochiste, pe de alta parte, e mult mai grea, pentru ca are de-a face cu inima noastra, cu tot raul din ea. Si crede-ma, e mult mai usor sa apelezi la chestii masochiste decit sa te impotrivesti tie insuti, raului din inima ta. De aceea mereu vor fi oameni care prin toi soiul de lucruri si chiar chestii masochiste vor incerca sa isi cistige mintuirea, crezind ca asa vor reusi ceva, dar se inseala amarnic. E doar o incercare a inimii noastre rele de a scapa de ceva mult mai grav pentru ea - de raul din ea. Mereu si mereu, cind e vorba de a renunta la rau, noi oamenii vom fi gata sa facem orice altceva, oricit de dureros ar fi. Doar crestinii, cei care vor sa faca ce a zis Isus inteleg, pentru ca ei stiu ce inseamna sa te impotrivesti raului din inima ta, si nu oricum, ci cu toata fiinta ta.
Oricum, stai linistit, inca nu ai vazut totul. Du-te la manastirea Radna, de linga Lipova. Nu stiu daca in ziua de azi se mai face, dar mama mea spunea ca, cind eram copil, erau oameni care, de Sfinta Maria, care e si hramul manastirii, urcau efectiv pe genunchi dealul de dincolo de manastire, unde sunt niste trepte de piatra in zig zag, si la fiecare colt a lor e cite o mica capela cu o icoana a drumului rastignirii lui Isus Hristos, iar sus in deal era crucifixul la care cei credinciosi doreau sa ajunga pe genunchi. Era vorba de un urcus de vreo 200-250 m cu trepte si pavat cu piatra. Eu nu cred ca Dumnezeu e asa de masochist si habotnic incit sa ceara asa ceva de la oameni atita timp cit mama mea a mers doar acolo, s-a rugat sa aiba copii, caci nu a putut avea (desi a incercat si anumite tratamente), si o calugarita i-a spus ca la anul pe acea vreme va avea deja un copil. Si asa a fost! - La doar o luna de zile dupa, a fost conceputa sora mea - in anul urmator, pe 13 iunie ea s-a nascut (din 15 august, de Sfinta Maria, pina pe 13 iunie sunt aproape 10 luni), iar la un an si trei luni dupa aceea am aparut si eu. Ceea ce era frumos la acea manastire era o capela situata in fata ei, cu icoana Maicii Domnului, in care, cine dorea, putea sa puna o placuta de marmura cu citeva cuvinte de multumire scrise si data cind a fost ca raspuns la faptul ca Maica Domnului i-a ajutat. Cind am mers pe la vreo 20 de ani acolo, capela era plina de asemenea placute, si nu cred ca toti cei ce au scris acele placute au si urcat acel deal ca Maica Domnului sa le raspunda la rugaciuni. Intre a fi necredincios pentru ca vezi asemenea chestii care oricum nu sunt normale, si a fi aproape de fanatism pentru a le face, sta adevarata credinta, care e mult mai simpla si mult mai frumoasa. Pacat insa ca oamenii o denatureaza asa de mult!
@Gripa:
Si Voltaire i-a mai dat religiei 50 de ani. Asa ca ai grija ce spui. Si sti care e ironia sortii? Locul unde a spus Voltaire aceasta afirmatie e acum un centru de raspindire a Bibliei pe intreg pamintul. Dumnuezeu stie sa fie si ironic cind vrea.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stii vorba aia: "Prosti, dar multi".
Religia a fost, dintotdeauna, cel mai bun mijloc de a controla cohorte intregi de oameni.
Educatia te invata sa iti pui intrebari, sa cauti raspunsuri, sa inventezi ceea ce nu s-a inventat inca si, mai ales, sa te indoiesti.
Religia iti ofera un singur raspuns la toate intrebarile si te indeamna sa crezi acel raspuns, fara sa cercetezi.
Uita-te si tu la mana de habotnici de aici! Cei in ale caror raspunsuri revine redundant si obositor, acelasi cuvant: Dumnezeu. Gandeste-te ce orizont ingust au acesti oameni care, in baza unei singure carti (si aia, culegere de povesti sadice) dau, cu suficienta, acelasi raspuns rasuflat.
Tu te minunezi ca niste cretine, cu 2 clase mai mult ca trenul, se taraie pe coate si genunchi convinse ca toate problemele lor se vor rezolva astfel. Sunt aceleasi cretine care, 10 minute mai tarziu, isi scoteau ochii una alteia pentru 5 sarmale moca. Sunt aceleasi cretine care se bat, se imping si se injura spumos la Iasi, de Sf. Paraschiva, la Braila, de Izvorul Tamaduirii etc.
De-a lungul istoriei, toti conducatorii de state au invatat ca Biserica, oricare ar fi ea, este aliatul lor principal cand e vorba sa mentina un popor intreg in bezna. Cu cat mai neinstruiti, cu atat mai usor de manipulat.
Si, cand te gandesti ca toti habotnicii astia cu mintea odihnita au drept de vot!

| wales a răspuns:

Ai avut puțin curiozitatea să vezi dacă Cuvântul Lui Dumnezeu Biblia, te îndeamnă la așa ceva? Nicăieri în Biblie nu sunt descrise asemenea gesturi. Biserica la care faci referire s-a dat după voia oamenilor și acum oamenii încep să-i judece învățătura. Dacă ar fi rămas strict la Cuvântul Lui Dumnezeu evanghelia, asemenea fapte nu existau. Vorba lui fumaretul, de ce leșină ateii pe stadioane la anumite concerte după idolul lor? Și alte gesturi greu de descris...

| FucktheSystem a răspuns:

1.De data asta țin să-i dau dreptate Emei, nu-i reprezentativă pentru creștinismul din românia, există destui exagerați ca ăia din poză care dar majoritatea creștinilor nu-s așa și cunosc destui.

2.Da, au! Și în mare parte femeile în vârstă. De ce? Nu știu, probabil bărmații nu-s așa de mult cu imaginea cum sunt femeile, adică am observat că dacă o bătrână lipsește o duminică de la biserică toată lumea află, se minunează de ce n-a fost al slujbă și chestii.
3.Da, dar merită că lu God îi place să vadă oamenii chinuiți.

| MMihai a răspuns:

Imagini de genul acesta adeveresc aserțiunile marxiste de tipul
„ Religia Opiu al popoarelor "!
Exprimare corectă : unele religii trebuie înțelese ca Opiu al popoarelor!

| Necrophagist a răspuns:

Imi placea mai mult aia cu irefutabilitatea...

| miradoniz a răspuns:

hee hee de fapt,ma intriga,nu îmi dau seama dacă merg în genunchi sau e prosternare întreagahee hee În majoritatea mânăstirilor ortodoxe din lume, cred, exista reguli de 2-300 prosternări în fiecare zi,depinde de "stareț". Este o forma de rugăciune foarte veche,de la noi s-au inspirat și musulmanii(dar din forma,nu cred și din fond).E importanta,pentru ca, din câte știu eu, e un exercițiu pentru a se obișnui cu prezenta Domnului.Numărul contează, pentru a obosi corpul-deci a elibera spiritul. E singura rugăciune fără cuvinte pe care o știu-de fapt e o pregătire pentru rugăciune.Dar o întreaga teologie:"Ea da imaginea căderii omului în păcat-deci exprima confesiunea păcatelor.A se ridica înseamna pocăința"A îngenunchea-presupune o atitudine de umilință( vine de la humus-pământ)-deci când îngenunchem ne amintim:"vin din pământ", când punem capul pe sol arătăm cum am căzut în păcat.Ne ridicam, pentru ca am ales sa fim oameni înviați cu Răstignitul-deci sa refuzam păcatul.Prosternarea e prezenta în Apocalipsa(Ap 5-8, 5-14),cred ca mai sunt și alte locuri(o profeție, parca, dar nu știu exact)

| chelstone a răspuns:

Astea sunt masochiste, insa am vazut si sado-masochisti incercand sa urce ''golgota'' biciuindu-se prin america de sud, sau mai sunt unii care inoata dupa cruci la minus 20 de grade.

| Chris a răspuns:

Am fost si eu martorul unor asemenea...gesturi exagerate, mult prea controlate, ba chiar penibile.

| bluebios explică:

@Necrophagist U ask, U get laughing

Abh
| Abh a răspuns:

Credinta dusa la extrem, oameni disperati( numai ei s-ar preta la asemenea gesturi), indoctrinati si saraci.Atat am de spus.

| AlxMro a răspuns:

Este exagerat, foarte exagerat, eu cred in Dumnezeu si atat. Nu cred in toate obiceiurile "iau o floare de la biserica si ma apara de cutremur, de boli,..."

| MajorAsshole a răspuns:

Ma DEZGUSTA astfel de oameni - au un IQ de maxim 2. WTF?
Ca sa nu mai punem la socoteala ca oricum nu exista nici Dumnezeu, nici Satana, nici rai, nici iad, nici sfinti, NIMIC.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Este vorba sa dai ocol acelei bisericute. Si barbatii ar trebui sa faca asta, doar ca orgoliul lor este mult prea mare. Invata sa apreciezi femeile, saimabile domn.
Si oamenii trebuie sa faca mici sacrificii.

| Gripa a răspuns:

Eu ii mai dau religiei 20-30 de ani. Sper sa se trezeasca naibii naivii astia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta si o imagine a unui concert rock,unde se zbuciuma oameni tineri,drogati,sar in sus, tipa in convulsii si lesina purtati pe brate de ceilalti sau morti de beti,nespalati de cand stau pe acolo, imputiti fugiti de pe la parintii lor sa asculte ce? niste porcarii si tipete ale altor drogati in culise, care fac zgomot infernal cu pretentii de muzica.ce parere ai? fiindca eu iti spun parerea mea; despre femei am o anumita parere.despre cat si cum crede fiecare in smerenie si mantuire nu e treaba mea sa judec.sant impotriva acestor practici care nu stiu ce alinare pot aduce. daca lor le aduce, e treaba lor.dar sant si impotriva unei prefigurari a iadului in mintile unor tineri exaltati, care cred ca asa arata raiul.sau ma rog o lume perfecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce n-ai inteles. Aruncase cineva niste maruntis pe jos si alea s-au aruncat ca disperatele sa-l culeaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pelerinajul in genunchi, de hramul manastirii, este deja o traditie a manastirii. Simbolizeaza plangerea pacatelor in fata Maicii si a fiului sau.

Si draga Gripa... crestinismul si Biserica lui Hristos vor dainui in veci! Doar ca in vremurile din urma crestinii vor sluji si se vor ascunde in crapaturile pamantului. Vin iar vremurile muceniciei.

| KokaiNe a răspuns:

Cum am vazut poza asta ma bufnit rasul.Eu cred ca ele se chinuiesc ca proastele mergand in patrul labe.Ar putea pur si simplu fetele tinere sa faca alt ceva.