| DoreȚ a întrebat:

Ce s-ar întampla daca pamantul s-ar roti 72 de ore si nu 24?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nimic altceva decat ca am avea durata unei zile (zi si noapte) de 72 de ore, impartite tot in proportia de acum.

| RAY a răspuns:

Pamatul ar fi mai departe de soare, ceea ce nu e bine deloc

| Bizon95 a răspuns:

RAY bate campii! SERIOS, distanta pana la soare nu are nici o legatura OARECARE cu viteza de rotatie in jurul axei

toata natura e sincronizata pe 24h, daca ar fi 72h atunci totul ar fi sincronizat pe 72h, si nu imi imaginez ce ar putea fi asa de diferit

chiar, apropoz de asta, s-au facut experimente cu oameni, care au fost inchisi intr-o camera, cu lumina continua, si fara nici un ceas, si dupa o vreme incepeau sa stea treji mult mai mult si sa doarma mult mai mult (deci tindeau spre un ciclu treaz/somn mult mai lung)

| RoCkKiD a răspuns:

Inseamna ca pamantul s-ar roti mai lent in jurul axei sale.

Acum, depinde cat de rapid ar scadea viteza de rotatie. Daca se va intampla instant atunci atmosfera care se invarte o data cu pamantul ar continua sa se invarta la viteza precedenta datorita inertiei si in principiu orice nu e ancorat de un munte va fi smuls din pamant.

Pe langa asta oceanul nu este perfect uniform, datorita rotatiei este mai adunat la ecuador, daca viteza scade toata apa aia va fi redistribuita deci o multime de orase aflate la ocean/mare vor fi inandate.

Cat despre vietuitoare, o sa vedem extinctii in masa, unele plante vor muri sau din cauza intunericului prelungit, sau din cauza temperaturilor super scazute din timpul noptii iar daca plantele vor muri, anumite specii se vor duce si ele.

Pamantul in sine va avea si el de suferit pentru ca e format din straturi care vor incetini la viteze diferite din cauza ca au densitati diferite. Noi vom vedea doar o multime de cutremure si eruptii vulcanice.

Alta chestie care e posibil sa ne omoare este ca rotatia pamantului ajuta la formarea campului magnetic, fara el, sau cu un camp magnetic slabit soarele o sa ne prajeasca de vii.

In rest o sa fie fain, in sfarsit vom putea dormi 36 de ore. happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ai uitat sa spui ca o sa cantarim un pic mai mult, aruncam satelitii la gunoi si clima se schimba catastrofic. happy
Dezamagirea simtita pentru ca nu a scris nimeni "o sa traim mai mult" laughing m-a facut sa nu imi mai imaginez si alte efecte. laughing

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ar fi schimbari mai multe, n-am vrut sa fac eseu aici.

Well, anul ar ramane la fel de lung, dar daca ne luam dupa zile o sa traim mai putin. laughing Dar hey, o sa dormi 36 de ore pe noapte, si 10 zile de vancata/concediu chiar iti vor da destul timp sa te odihnesti.

| RAY a răspuns:

în 8 Noiembrie | Bizon95 a răspuns:
RAY bate campii! SERIOS, distanta pana la soare nu are nici o legatura OARECARE cu viteza de rotatie in jurul axei

Venus este cea mai apropiată planetă de Pământ. Venus își parcurge orbita în 224, 7 zile. Rotația în jurul axei sale este foarte lentă și se realizează în 243 de zile.
Mercur este planeta cea mai apropiată de Soare. Aceasta înconjoară Soarele o dată la 88 de zile pământene.
Marte, denumită și „Planeta Roșie" este a 4-a planetă de la Soare. Marte își parcurge orbita în 687 zile pământene. Totuși, o zi pe Marte e doar cu puțin mai mare decât cea de pe Pământ, având 24 de ore, 39 de minute și 35 de secunde. Pe Terra, o zi durează 24 de ore.
Jupiter, gigantica planetă, se rotește complet în jurul Soarelui în 12 ani. O zi pe Jupiter are doar 9.9 ore terestre.
Saturn, a doua ca mărime din Sistemul Solar, după Jupiter, înconjoară Soarele o dată la 29 de ani tereștri. Un an saturnian este echivalentul a aproape 30 de ani pământeni.
Uranus este a șaptea planetă de la Soare și a treia ca mărime (după diametru). Aici, durata unui an este de 84 de ani pământeni.
Neptun, planeta denumită după Zeul Mării, are o masă de 17 ori mai mare decât cea a Pământului. Neptun își parcurge orbita în 165 de ani.
Pluto este planeta cea mai înceată, dacă luăm în calcul mișcarea de revoluție. Pluto face o rotație completă în jurul Soarelui în „doar" 248 de ani pământești.

https://www.shtiu.ro/cat-dureaza-un-an-pe-alte-planete-2272.html

| Dorotheea21 a răspuns (pentru RAY):

Baiatul a intrebat despre rotatia in jurul axei, nu despre orbita, in ea nu este vorba de an, ci de durata zilei.
Ai facut asa un efort ca sa raspunzi la nimic? laughing

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Las ca macar ati invatat lucruri noi, mam grabit cand am raspuns, daca pamantul sa-r roti mai lent cred ca viata ar fi evoluat diferit

| Celcestietot a răspuns:

Cred ca probabilitatea de a fi loviti de catre orice corp extraterestru neinsufletit (ex: comente), ar creste semnificativ.