| ovi2iu a întrebat:

Ce se intimpla cu energia interna a ghetii la topire?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De pierdut nu se pierde. Se transforma si ea, ca toate energiile.

| Empathizer a răspuns:

Energia interna creste, pentru ca agitatia termica a moleculelor de apa creste la topirea ghetii. De aceea topirea ghetii e un proces consumator de caldura (caldura latenta de topire).

| liliacALB a răspuns:

Pai daca se topeste... energia interna creste! Inca o data: Ca sa se topeasca, bucata de gheata are nevoie de o anumita cantitate de caldura (calculabila functie de masa ghetii). Ei bine, caldura e o masura a energiei interne. Acea caldura in acest caz se numeste caldura latenta de topire. Ea face sa creasca energia interna si temperatura ghetii, pana aceasta se topeste!