| Alphawolf a întrebat:

Ce se poate intampla cand omul spune o minciuna, iar minciuna este sustinuta(constient sau inconstient) si de altii?
Later edit: ma refer pe plan national sau chiar mondial.

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Lumea crede. Exceptand partea cu religie din al carei somn omenirea nu se va mai trezi niciodata, exista oameni care se ridica deasupra conditiei si spuntongueana aici, am inghitit prea mult timp excremente. E timpul pentru adevar.Normal,nimeni nu il crede pe tip, eventual ii indica spitalul 9. Dar ce se intampla cand omul nostru gaseste dovezi infailibile? Se uita totul.Lumea il priveste ca pe un deschizator de drumuri

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca spune minciuna si fara sa roseasca devine politician.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Inseamna manipulare.Manipularea a facut victime intotdeauna, mai ales prin minciuni si prefacatorii. Ce se intampla? Eventual, unii isi vor atinge scopurile iar altii vor trage multe belele.

| noreligion a răspuns:

Ia nastere o noua religie! lool!

| noreligion a răspuns:

@miletyn,, minciuna, chiar daca produce efecte considerabilein timp si spatiu, nu poate dainui o vesnicie, deci nu poate sa devina un mit;''
Miletyn, crestinismul este cea mai mare minciuna si inca este crezuta de 2 milioane de habotnici.Crestinismul s-a dezvoltat pe o mare minciuna, si anume invierea lui Iisus, vechiul testament este FURAT de la evrei(Tanachul), nici macar sursa nu au dat-o in biblie si acum spun ca de fapt, apartine bibliei si crestinilor, de facto. Evreii cunosc aceasta minciuna insa nu au nici un motiv sa o dezvaluie.Lumina sfanta, de asemenea, este o mare minciuna, stii ce spun preotii catolici?,, Ce stiti voi!''Asa ca hai sa nu vorbim se funie in casa spanzuratului.

| Paula007 a răspuns:

Frauda, manipulare, puscarie laughing

nu stiu de ce mai intrebi cand vezi asta zi de zi.

exemplu : incalzirea globala! e o minciuna sustinuta de-a lungul anilor de nu mai stiu cate guverne. institutii non-guvernamentale cu fonduri de prea multe zerouri au fost create sa combata incalzirea lui peste, si pentru ce? ca acum ceva timp, sa fie anuntata "turma" de pamanteni ca nu exista conceptul de incalzire globala, ci e doar o alta faza in evolutia planetei, de racire? raised eyebrows e un exemplu destul de extins pe plan "mondial "?

si ce s-a intamplat cu oamenii care au starnit minciuna? ca eu nici pana in prezent nu am aflat. dar cu banii celor care au donat in prostie sa opreasca "apocalipsa"? nici de aia nu s-a mai auzit nimic? dar institutiile care asteapta cu sabiile scoase sa le bata ghetarii la usa? ele ce mai fac astazi cu toti banii lor?

traim intr-o lume nebuna, unde, ghici ce? minciuna nu mai e un delict pedepsit, ci adevarulwinking

| Liviu a răspuns:

E ceva normal mosule
Traim in Romania
Parlamentari spun mereu minciuni
Ii vezi pe ei ca au remuscari?
Sa fim seriosi
Asta ne e Romaniawinking
Suntem romanii
Regret ca m-am nascut roman!
Unde va duceti nu spuneti ca sunteti romanii
laughing

| valy a răspuns:

Hm.pai de obicei se pierde increderea cand vede ca persoana respectiva minte.

| fif2002 a răspuns:

Minciuna devine un mit laughing

| Gabytsuu a răspuns:

Pierderea increderei perosanei respective:-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca acea minciuna a fost spusa celuilalt nu se mai numeste minciuna caci a spus-o dar atunci cand nu a marturisit-o va avea urmari de regret; iar ascunderea ei inseamna ca aduce un beneficiu comunwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai lucruri rele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ fif2002: minciuna, chiar daca produce efecte considerabilein timp si spatiu, nu poate dainui o vesnicie, deci nu poate sa devina un mit;
(vezi, in acest sens si prima parte a raspunsului pe care l-a dat onutzu).
@ onutzu: intrebarea face trimitere la minciuna si nu la o afirmatie care, desi adevarata, este incredibila ori din lipsa de probe si dovezi ori datorita faptului ca acestea nu sunt, initial, suficient de convingatoare; ai amestecat doua planuri distincte...

| Gotenks a răspuns:

Nu se intampla nimic dar, daca sunteti 'prinsi cu minciuna in sac' va trebui sa da-ti niste explicatii.