| Alex1234321 a întrebat:

Ce sunt sirenele si de unde a pornit aceasta idee? Dau funda pentru o lamurire completa

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sunt sirenele? o zic o singura data si clar, sper sa se inteleaga ca sa nu mai puneti intrebari aiurea.
Sirenele sunt mijloace de atractie in povestile cu marinari.Ce observam la ele? Le lipsesc partile cele mai importante, dintr-o dorinta a povestitorului sa nu transforme relatarea intr-una porno.Craci si toate alea, au fost inlocuite cu o coada de peste, acelasi miros, textura diferita.
In viata de zi cu zi, sirenele sunt acele semnale acustice si luminoase montate pe diferite autoutilitare, utilaje, nave, incinte etc.Scopul lor ramanand cam acelasi si anume, daca in mitologie erau niste fiinte care aduceau navele maritime intre stanci ca sa le sfarame, in real life o sirena insemna imbulzeala pe scara de incendiu, disperare sau goana mcv-istilor dintre Bacau si Roman, dupa gogosi calde sau vreo pustoaica care face reduceri.

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Orice fetita de 8 ani stie ce o sirena, nu cred ca e cazul sa pui o asemenea intrebare.
In ori si ce caz, sirenele sunt fiinte mitologie, nu degeaba le intalnim in Odiseea alaturi de alte numeroase creaturi fantastice, Homer fiind si cel ce a dat startul fanteziei in acest sens.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunt dispozitivele alea care tiuie in caz de pericol (incendiu de exemplu)

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Http://www.gorj-domino.ro/......terestrii/

se spune ca ele vin de pe sirius... citeste

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Sirenele ori sunt fiinte ori sirenele de la masini(ambulanta, politie etc).Se spunea ca sirenele ii atrageau pe marinari cu vocea lor divina si ii hipnotizau si astfel ii duceau spre niste stanci, unde navele erau distruse odata cu ele si marinarii.