| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa stie un copil despre oameni?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cat mai multe despre viata, dar mai ales: ce sa faca daca patesc ceva, sa nu-si piarda capul.

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie in primul rand invatat ce este competitia intre oameni.
Trebuie invatat de asemenea cum sa descopere oamenii rai si cum sa se fereasca de ei.Pa cuvant.

| kaumi a răspuns:

In primul rand trebuie sa il inveti sa devina din copil, un om adevarat. Si pentru asta, trebuie sa il inveti tot ce inseamna om, uman, omenesc. Binenteles pe intelesul lui, adecvat varstei. Nu il poti tine sub un glob de sticla sa ii spui uite acolo sunt oamenii si aici esti tu! Copii au simturi mai dezvoltate decat ale noastre si instinctele lor inca functioneaza si nu sunt ingradite de "reglile de conduita", asa ca un copil va sti cand sa se fereasca de persoane nepotrivite, inversul fiind si el valabil- sa comunice foarte bine cu persoane agreabile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Important este sa i se spuna adevarul mereu, sa nu fie manipulat(influentat)si nu ocoli raspunsul la intrebarile pe care ti le pune.comportamentul si forma de gandire o dobandeste prin educatia si exemplul familiei.cu cat este educat mai "sanatos" cu atat v- a sti sa valorifice oportunitatile care i se ivesc pe parcursul vietii, sa se fereasca de ceea ce ii face rau si evite deciziile inoportune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa stie ca si oamenilor au aceleasi placeri, aceleasi dureri, aceleasi frici, aceleasi vicii, aceleasi dorinte ca si el. trebuie sa stie ca oamenii inainte sa fie mari au fost mici, si odata cu cresterea lor au gasit toate motivele sa devina idioti in schimb el nu trebuie sa faca ca restul...