| jordan210cm a întrebat:

Ce vrea sa insemne citatul:"Nu stiu cum se face ca in fiecare zi ma trezesc tot azi!"?

Răspuns Câştigător
| adrianbreje a răspuns:

Eu cred ca persoana care a facut afirmatia se referea la trairea, aprecierea si valorificarea prezentului concomitent cu eliminarea grijilor pentru viitor. Adica un fel de "Ce e ala viitor? Eu ma trezesc mereu tot azi..." Gandim mult in viitor dar traim tot "azi", tot in prezent, viitorul de "maine", devine prezentul de azi.

Viitorul e departe cand avem 20 de ani si tot departe e si cand avem 50, e mereu o tinta miscatoare, pe masura ce noi ne apropiem de ea si ea se deperteaza de noi astfel ca niciodata nu ajungem sa traim in viitor, ceea ce azi e viitor maine e doar prezent, doar un nou "azi" si astfel ne trezim iarasi si iarasi tot azi.

9 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Eu aş spune că e vorba de monotonia prezentă în fiecare zi din viaţă.

| Ralucutza a răspuns:

Nu reuseste sa depaseasca momentul, se invarte in cerc, timpul ii devine dusman. Lucrurile raman aceleasi, nimic nou nu apare, rutina pune stapanire pe individ.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Vrea sa critice mentalitatea oamenilor care, dupa parerea lui/ei ramane pe loc si nu se dezvolta deloc chiar daca trec zile dupa zile?

| nimiiiiiic a răspuns:

Adica zilele se aseamana tongue

| jordan210cm explică:

@adrianbreje : felicitari, asta este raspunsul pe care il anticipam si il asteptam.

| Ralucaaaaaaa a răspuns:

Se tot repeta lucrurile in fiecare zi, un fel de deja vu

| stapanullumii a răspuns:

Vrea sa zica,(virgula) ca nimic nu se schimba in mentalitatea/comportamentul omanilor...

| cryssu0896 a răspuns:

Adica toate zilele sunt identice.

| dan_4269 a răspuns:

Simplu. vrea sa zica, ca are o viata monotona si fiecare zi e la fel happy