| alexRE a întrebat:

Ce ziceti despre treaba asta, real sau fals? http://www.youtube.com/watch?v=7ctaA2mERzI

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Este real, asa cum spune acolo e nevoie de multe incercari. Sansele de reusita cresc cu cat paharul este mai mare, iar curentii de aer trebuie sa lipseasca cu desavarsire, de aceea nu ai absolut nicio sansa afara. Totul tine de viteza cu care reusesti sa invarti paharul.
Si inca ceva: cu apa limpede este interesant, insa daca adaugam o substanta colorata in apa (de exemplu cerneala), efectul va fi absolut spectaculos. In plus, modificandu-se astfel densitatea apei, cresc semnificativ sansele de reusita. Am un prieten care cu apa nu reuseste niciodata, dar daca pune cateva picaturi de cerneala ii iese intotdeauna din prima.
Explicatia fizica este foarte simpla, tine de efectul Coanda si a fost descoperita pe la inceputul secolului trecut, dar a incaput pe mana rusilor, care au secretizat totul incercand sa il foloseasca in scop militar.

4 răspunsuri:
| NuConteazaCineSunt a răspuns:

@Macrin tu esti mai prost ca Abby! Ba nu!
Tu esti prostul prostilor!
Nu-mi permit sa spun mai mult pentru ca este postul mare!
Abby nu e proasta!
Vezi-ti de treaba prostule!

| Măcrin a răspuns:

Nu e reala!
iar Abby de mai sus e proasta gramada

| whatevernvm a răspuns:

Da este adevaratahappy CUnosc pe cienva care mi-a facut o demonstratie...

Nu este un truc sau o magie...este legat de fizica. Paharul fiind plin si acoperit nu permite sa se versehappy

| Licuriici a răspuns:

Fake.