| MeisterSchnitzel a întrebat:

George Bernard Shaw, celebrul dramaturg irlandez, câștigător al Premiului Nobel pentru Literatură, spunea într-o carte de-a lui, citată de von Kuehnelt-Leddihn:
""It is a matter of simple natural history that humans vary widely in political competence. They vary not only from individual to individual but from age to age in the same individual. In the face of this flat fact it is silly to go on pretending that the voice of the people is the voice of God. When Voltaire said that Mr. Everybody was wiser than Mr. Anybody he had never seen adult suffrage at work. It takes all sorts to make a world, and to maintain civilization some of these sorts have to be killed like mad dogs while others have to be put in command of the State. Until the differences are classified we cannot have a scientific suffrage, and without a scientific suffrage every attempt at democracy will defeat itself as it has always done." (Cf. his Everybody's Political What's What, London, 1944, 45-46.)
Ignorând apelul său la eugenism, consider ideea din spatele pasajului completamente adevărată. Voi cum comentați?
E mai ales interesant pasajul despre Voltaire, căci Voltaire, contrar ideii multora despre el, nu susținea democrația decât în state mici - la fel și Rousseau, cu toate că Voltaire era mult mai inteligent decât Rousseau.

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Bine punctat, după părerea mea există mult mai mulți factori decât aceștia enumerați care influențează nivelul de competențe politice cum ar fi vârsta unui sistem politic, democrațiile mai vechi au mecanismul mai bine uns și nivelul de trai și implicit și politic este mai ridicat.
Cât despre democrație ca fiind autodistructivă nu rămâne decât să vedem. Tensiunea politică la nivel european pare să fie la o cotă ne mai întâlnită, pare că avem o schizmă tot mai mare la nivel global între stânga și dreapta... Viitorul lumii este destul de incert în acest moment.