| anonim_4396 a întrebat:

Cel mai mare sarpe cum sa numeste

15 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Cel mai mare şarpe, se numeşte - Anacondahappy

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Anaconda!

| NoKidding a răspuns:

Stiam ca este boa. dar daca nu este boa o fi anaconda

| remus a răspuns:

Cred ca boua constructor.

| Roby67 a răspuns:

Anaconda verde din Amazonia.

| Ana a răspuns:

Anaconda.

| Minty a răspuns:

Se numeste "boa cel negru" sau Yacumama (Mama Apelor) si are 40 metri lungime si doi metri in diametru.

| andreetgv a răspuns:

Anackonda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca anaconda este cel mai mare sarpe din lume

| mihaitaLGP a răspuns:

Pitonul reticulat este cel mai lung sarpe din lume, dar cel mai lung nu inseamna cel mai mare. Anaconda verde este superior pitonului reticulat ca forta, greutate si viteza.In zilele noastre pitonul reticulat atinge in medie 10-12 metrii, pe cand anaconda 8-10 metrii fiind dublu in greutate si forta. Exista o legenda ca in inima amazonului a fost gasita cea mai mare specie de anaconda "boa cel negru" sau Yacumama (Mama Apelor) asa cum il descriu localnicii. Martorii spun ca ar atinge lungimea de 40 metrii si are 2 metrii grosime in DIAMETRU. Este doar o legenda, nimeni nu a venit cu dovezi clare pentru a sustine aceasta descoperire, de asta o numesc legenda.

| Ems a răspuns:

Stiam ca este un piton. Are vreo 14 metri si ceva si e intr-o gradina zoologica din Indonezia.

| walken_3333 a răspuns:

Unii zic ca cel mai mare sarpe din lume este Anaconda (Eunectus Murinus) dar s-a dovedit ca cel mai mare sarpe din lume este Pitonul de stanca, are un corp lung si puternic, acoperit cu o piele patata in nuante diferite de cafeniu. Nu exista totusi mare diferenta intre pitonul de stanca si anaconda, ei isi sufoca prada prin incolacire pana cand aceasta este sufocata, apoi o inghit intreaga incepand cu capul. Acesti 2 pradatori se hranesc cu maimute, porci salbatici, antilope ...pasari si alte mamifere. totusi.chiar daca pitonul este mai mare ca anaconda.amandoi ucid la fel.moartea este aceeasihappy

| axxanebunik a răspuns:

Se numeste "boa cel negru" sau Yacumama (Mama Apelor) si are 40 metri lungime si doi metri in diametru.