| anonim_4396 a întrebat:

Cine a fost Isus Hristos? Isus a fost Dumnezeu?

20 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu, CEL ce s-a răstignit pentru noi oameniihappy şi pentru a noastră mântuire... ce-ar fi să înveţi "CREZUL"?, ca vei găsi singur/sigur răspun la întrebarehappy!

| Vizitiul a răspuns:

Isus cu un singur "i" provine din ebraica si inseamna magar! Iisus nu este fiul lui Dumnezeu, e fiul unui soldat roman! Din punct de vedere biblic ( pe care eu n-o cred, este o carte de mituri, in mare parte) a fost fiul lui Dumnezeu!

| AvalohAlyn a răspuns:

Exact. Iisus a fost Dumnezeu pe pamant si avea in el Duhul Sfant.

| Razvan a răspuns:

A fost Fiul lui Dumnezeu trimis pe pamant sa ne mantuiasca pe noi, pacatosiwinkingS-a rastignit pentru ca noi sa capatam suflet nemuritor din dragoste infinitahappyMare sacrificiu pentru niste pacatosi ca noihee hee

| BeT a răspuns:

Isus a fost un evreu decazut si aruncat din scolile de pe atunci pentru comportamentul lui imoral, iar hristos este un fel de hitler al zilelor noastre.Cu totii suntem fiii Lui Dumnezeu.

| zorialbi a răspuns:

Iisus Hristos este si Dumnezeu (face parte din Sfanta Treime: Tatal, Fiul si Sfantul Duh)

| Klara a răspuns:

Poi depinde de ce religie apartii... daca esti crestin, da, a fost fiul lui Dumnezeu.

| Klara a răspuns:

Bet, sanatate, ai dat un raspuns direct, dar corect love struck Shalom!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus se numea Jeshua ben Josef si a fost fiul spiritual al Creatorului Universului. Toti suntem copiii Lui spirituali, dar ne nastem din parintii nostri humanoizi. Asa s-a nascut si el. Profetul Nathan a spus ca Mashiah se va naste din Casa lui David ca un fiu spiritual al lui Yahve. Iar Profetul Isaia a zis ca mama lui va fi o fecioara aflata la prima ei casatorie cu un sot humanoid si evreu. Asa trebuie interpretate vorbele Profetilor judei!

| CenturyChild a răspuns:

Iisus este fiul lui Dumnezeu. Iisus (Dumnezeu Fiul), Dumnezeu ( Dumnezeu tatal) si Sfantul Duh formeaza sfanta Treime si se considera ca ar fi Unul singur impartit in 3 persoane big grin. Sper ca te-am lamurit cat de cat.

| Miha a răspuns:

Nu! Isus a fost(si este) fiul lui Dumnezeu!

| virusel a răspuns:

Ce fel de crestin esti daca nu sti cine este Iisus Hristos?
Iisus este fiul Lui Dumnezeu

| camelia1812 a răspuns:

Nuu. Isus a fost fiul lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iisus a fost si este(scuze ca am uitat sa spun si astahee hee) fiul lui Dumnezeuwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai am loc sa scriu ce imi dau seama cu adevarat cu toate ca sint credincios dar risc sa fiu huiduit tocmai de credinciosi. o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vorbesti de Dumnezeu, te gandesti la 3 fiinte: Dumnezeu tatal, Dumnezeu fiul si Duhul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Isus a fost dumnezeu intrupat.deci pentru noi este dumnezeu omul.care s-a intrupat pentru a ne judeca dupa limitele in care traim si murim noi.care a inviat in trup ca al nostru pentru a putea si noi crede in invierea din morti.si acum Iisus este fiul lui Dumnezeu cum era si inainte, si sade la dreapta tatalui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Isus a fost un om. bravo BeT!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Isus Hristos a fost, este si va fi Fiul lui Dumnezeu si in acelasi timp si Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiul lui Dumnezeu ma