| anonim_4396 a întrebat:

Cine are pestele?

Sunt 5 case de 5 culori diferite, in fiecare casa traieste cate un om de nationalitate diferita, fiecare bea un anumit tip de bautura, fumeaza un anumit tip de tigari si detine cate un animal diferit.

1. Englezul traieste in casa rosie.
2. Suedezul are caine.
3. Danezul bea ceai.
4. Casa de culoare verde e la stanga casei de culoare alba.
5. Persoana care fumeaza Pall Mall are canar.
6. Omul din casa galbena fumeaza Dunhill.
7. Omul care traieste in casa din centru bea lapte.
8. Norvegianul traieste in prima casa.
9. Omul care fumeaza Viceroy traieste langa omul care are pisica.
10. Omul care are cal traieste langa omul care fumeaza Dunhill.
11. Omul care fumeaza Kent bea bere.
12. Neamtul fumeaza Kim.
13. Norvegianul traieste langa casa albastra.
14. Omul care fumeaza Viceroy are vecin care bea apa.
15. Omul care traieste in casa de culoare verde bea cafea.

Einstein a redactat aceasta ghicitoare in perioada interbelica si a ajuns la concluzia ca 98% din oamenii normali nu reuseau sa o rezolve.

Ati reusit sa o rezolvati?

15 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Peștele este la țigan, că l-a furat!
Cu siguranță Einstein nu cunoștea țigani pe vremea aia, când la noi erau deja liberi mama lor.

| miradoniz a răspuns:

Neamțul,de obiceihee hee Einstein a trăit înainte de era net-uluihee hee

| petruclaudiu78 a răspuns:

Nu mai posta ghicitori luate de pe internet, pentru ca 98% dintre oamenii normali tot de acolo iau si raspunsul.
Asta nu e concluzia lui Einstein, bineinteles.

| Malphas a răspuns:

Ştii, e şi greu a dracu' să dai un search pe google... Cu siguranţă o să găseşti numai genii pe TPU. Aşa. să moară Einstein de ciudă.

| Hăgiul a răspuns:

Moamaaa ce genii p-aci. numa destepte si destepti. dar colo cand vine foaia in fata pica toti.

| GodBlessYou a răspuns:

Mie mi-a luat 2 ore sa-l rezolv. Cu o foaie si un pix, altfel e imposibil.

| Bezea a răspuns:

Daca nu il faceam pe o foaia nu stiu daca il rezolvam. Sau daca il rezolvam ar fi durat extrem de mult. Pestele este la neamt.

| gigel68 a răspuns:

Daaa. ai reusit?

| summer12 a răspuns:

1. norvegianul,galben-apa-dunhill-pisica

2. albastru, danezu-ceai-viceroy-cal

3. rosu,englezu-lapte-pall mall-canar

4. verde,neamtu-cafea-kim-peste

5. alb,suedezu,-bere-kent-caine

=> pestele e la neamtz straight face

| summer12 a răspuns:

Ce de rahat poate manca omu cand vine vorba de o simpla ghicitoare...N-au fost in stare s-o rezolve si se dau cocosi cu searchu pe google.
Cine vroia sa se testeze, normal ca a pus mana pe pix si l-a rezolvat, mie chiar mi-a facut placere.

| DexterKill a răspuns:

Nu se zice nimica de nici un peste straight face doar de tigari lapte si pl lui Stalin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu intelegem ce treaba ai tu cu Einstein, peste le este sub apa sau in acvariu tongue

| marian000 a răspuns:

Este paisprezece?

| marian000 a răspuns:

A omul caqre are pestele e germanul e corect?

| gheorghe33 a răspuns:

Norvegianul?