| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Cine credeti ca a construit piramidele egiptene si in ce scop?

75 răspunsuri:
| Ansrei32 a răspuns:

E normal ca egiptenii le au construit ele fiind mormintele regilor

| dodicuta a răspuns:

Personal, cred ca egiptenii au primit ajutor de la extraterestri, e absurd sa credem ca oamenii abia iesisera din pesteri si descoperisera focul si s-au apucat de construit piramide.
Scopul? Oamenii de atunci credeau in zei, care probabil erau extraterestri ("acei oameni care coborau din cer") si ei au vrut sa-i uimeasca prin niste chestii "sacre" si poate sa ne dea noua un indiciu. Parerea mea, nu sariti cu jigniri.

| HamsterPufos a răspuns:

Piramidele au fost construite de faraoni.Motivele pentru care egiptenii au ales sa isi construiasca piramide cu varful ascutit sunt de natura religioasa. Zeul egiptean al soarelui, Ra, era considerat tatăl tuturor faraonilor. Despre acesta se spune ca s-a autocreat dintr-o movilă de pamant care avea forma unei piramide, dupa care i-a creat și pe ceilalți zei.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Ansrei32):

Crezi ca puteau simplii oameni la vremea aceea (in urma cu aproximativ 5000 de ani, ca era geologica ne aflam in Neoliticul Tarziu, adica in Epoca de Piatra Tarzie, iar omul era abia la inceputul evolutiei lui), puteau realiza asemena constructii, folosind calcule matematice si astronomice perfecte? Daca da, inseamna ca omenirea si-a atins gradul maxim de evolutie, iar acum se afla in stadiul de involutie.

| KodrutZ a răspuns (pentru dodicuta):

Stai calm, pe piramide sint desene clare de cosmonauti si nave spatiale. Cine sare cu jigniri habar n-are despre ce vorbeste. Scopul piramidelor era mult mai complex fata de a servi doar ca morminte pentru faraoni (sa nu uitam ca efectul de piramida a fost demonstrat stiintific).

| PangeeaRogvaiv explică (pentru HamsterPufos):

Din ordinul faraonilor vrei sa spui ca au fost construite. Nu munceau ei direct, ci aveau scalvi care se ocupau de asta. Dar atat faraonii cat si sclavii lor nu erau tot oameni? Cum au reusit ei sa construiasca asemenea lucruri care sa dainuie mii de ani? Este acelasi mister ca si la constructia Stonhange, constructie megalitica dealtfel.

| davidrcv a răspuns:

Egiptenii.Ca mormant pentru faraoni.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru davidrcv):

Egiptenii pentru ca se afla in Egipt nu?

| davidrcv a răspuns:

Normal.Doar nu au venit Mesopotamieni sa faca piramide.

| Suciu1995 a răspuns:

Extratereştri antici

| PangeeaRogvaiv explică (pentru davidrcv):

Si daca nu se aflau in Egipt, ci in Mexic de exemplu sau in Peru, spuneai ca le-au construit mexicanii sau peuruanii. Dar esti sigur ca au fost construite de oameni? mie mi se pare cam incredibil ca omenirea sa reauseasca sa faca asa ceva, tinand cont de stadiul de evolutie al omului din vremea cand ele au fost construite.

| davidrcv a răspuns:

Da.Le-ar fi construit peruanii sau mexicanii, dar totusi trebuie sa recunosti ca si pe atunci aveau cateva unelte destul de bune, iar egiptenii erau un popor foarte destept.

| Narcis2007 a răspuns:

Desi mi-ar fi placut sa cred varianta cu extraterestrii, raspunsul meu e cel clasic: au fost construite de sclavi pentru faraoni, in mare parte ele erau morminte dar aveau si scopuri religioase(ceva de nemurirea sufletului dar nu mai tin minte...)

| Narcis2007 a răspuns (pentru KodrutZ):

Unde/ de cine a fost demonstrat efectul de piramida? din cate stiu eu efectul asta a fost infirmat

| Narcis2007 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Tu subestimezi omul...in urma cu 5000 de ani omul de atunci nu era foarte diferit de cel din ziua de azi, cu tehnologia actuala am putea construi piramide mult mai mari si mult mai rezistente dar ar fi o risipa de energie si resurse, acum avem cladiri ce se aproape de 1 km in inaltime (fata de 100 si ceva de metri cat au piramidele) si au fost construite de oameni chiar in zilele noastre...asta inseamna evolutie nu involutie

| KodrutZ a răspuns (pentru Narcis2007):

Http://esoterism.ro/english/effect-pyramid.php - confirmat, dar nu si explicat. E o diferenta. :)

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Narcis2007):

Departe de adevar ceea teoria ta.Si daca avem cladiri inalte de 1km la ce folosesc? ti-ai pus intrebarea cum au fost construite si aici ma refer in primul rand la tehnica arhitecturala si mai ales ce rezistenta au? O alta greseala pe care o faci este aceea de a spune ca onul de acum 5000 de ani (din epoca de piatra adica) nu se deoasebea foarte mult de cel actual. Ai cercetat toate aspectele evolutiei umane din punct de vedere antropologic ca sa ajungi la concluzia ca in prezent omul se afla pe scara evolutiei si nu pe cea a involutiei? Ce tehnologie actuala avem, cate lucruri cunoastem si cu ne ajuta acea tehnologie despre care pomenesti? ce descoperiri remarcabile sau ce creatii impresionante a facut omul modern ca sa spui ca suntem atat de evoluati?

| sabin89 a răspuns:

In loc de raspuns, mai adaug o intrebare: De ce s-a ales ca baza un patrat? Putea fi un triunghi sau un hexagon...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru sabin89):

Corect spus. Si atunci mai vin si eu cu o intrebare- erau oamenii de atunci capabili sa construiasca asa ceva? eu cred ca nici in prezent omul nu este capabil sa construiasca asemenea edificii...

| Alphawolf a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Cred ca tu ai glume in program! Daca omul nu poate concepe ceva, fiind ignorant... gata minune. Faptul ca nu se cunoaste cum s-au construit, ne raspundem cu extraterestri sau cu "duhuri sfinte"?
Cu tehnologia de azi se poate construi o piramida de aia doar intr-un an... si cu o precizie 10 zece ori mai mare.

| Alphawolf a răspuns (pentru sabin89):

Si daca era triunghi sau exagon, intrebai de ce nu au ales patrat.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Mergi pe o premisă EXTREM de greşită. Ştie domnia ta, de unde ne vine geometria? Ştie sfântul tău ochi, cine a determinat existenţa lui Pi? Ştie inteligenţă dumneavoastră, unde se afla cea mai mare biblioatecă, şi de ce dăm vina pe romani că au făcut-o praf? Ştiinţă, era DESTULĂ, mai mult decât probabil cunoşti matale, în prezent evident că suntem capaibil să reproducem respectivele construcţii, tot ce se pune în discuţie, şi adevăratul mister, e CUM, în ce mod anume le-au construit, ce procedee au folosit, ce unelte au întrebuinţat. Însă, în afara acestei întrebări, te asigur, că egiptenii stăteau foarte bine la capitolul matematică şi nu numai, deci oameni inteligenţi aveau. Metoda doar ne scapă.

| Narcis2007 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

In primul rand cladirile foarte inalte fac economie de spatiu(e drept ca egiptenii nu duceau lipsa de spatiu), cladirile astea sunt mult mai complexe decat crezi si sunt foarte rezistente- daca nu ma crezi poti sa te documentezi.Din punct de vedere fizic se poate spune ca am involuat dar asta e doar o consecinta a evolutiei noastre tehnologice. Cel mai important lucru inventat de om este calculatorul impreuna cu internetul(un calculator poate face calcule complexe intr-o ora mai repede decat unui om i-ar trebui o viata intreaga), informatia se transmite aproape instantaneu la mii de km, in trecut trebuia sa astepti cateva luni sa primesti un mesaj, avem sateliti ce ne permit sa vedem fiecare parte a globului, am fost pe luna, exploram deja alte planete din sistemul nostru solar prin robotii creati de noi, putem trata majoritatea bolilor care erau in trecut fatale, putem ajunge in orice parte a pamantului in mai putin de o zi
uite aici niste exemple de tehnologie impresionanta:
http://lunar.thegamez.net/......80x443.jpg

http://toolmonger.com/wp-content/uploads/2007/03/tbm.jpg

si cireasa de pe tort - acceleratorul de particule de la cern care are 27 de km:
http://www.csmonitor.com/......ll_600.jpg

Apache
| Apache a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Gresit.
Nu au fost construite de sclavi, ci de oameni platiti ce isi construiau sate temporare in jurul piramidelor.
Pe asta n-ai nimerit-o

| relian a răspuns:

In ce scop? In acelasi scop in care sa construit si zidul chinezesc, casa poporului si alte constructii.Cum au fost construite? Simplu au fost turnate, sau facut cofrage s-a facut amestecul si sa turnat bucata peste bucata pina cind a fost gata.Simplu,usor si rapid.Dar oamenii cauta si accepta doar chestiile complicate si care tin asa de mister. Daca spui unui om ca un lucru este facut de extraterestrii sa vezi citi se inghesuie sa vada sa isi dea cu parerea. Daca le spui ca este facut de om nu mai este nimeni curios.

| relian a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu se afla in stadiul de involutie, se afla in stadiul la care erau si pe atunci, doar ca astazi primeaza alte interese, alte cercetari si alte domenii decit atunci.Cum iti explici ca pe atunci ori hai sa zicem ceva mai tirziu oamenii erau capabil de asemenea performante? aici ma refer ca executau si asta omul o facea cu siguranta sabii, arme de genul asta care pur si simplu tiau alte metale ca si cum tu ai taia astazi piine.Ei cum reuseau asta? Ori armuri care oricit leai fi lovit nici urma pe ele.Si astea te asigur ca oamenii le-au realizat nu altcineva.Deci nu va inteleg cind va vad asa de mirati surprinsi cum adica omul sa faca o piramida.Dar cei asa mare scofala? Ce este naspa este ca sau creeat in jurul piramidelor astora tot felul de povesti care mai de care mai impanata si acum este ceva mai greu sa scoti omului din cap astea. piramidele sa recunoastem sint niste ruine si nimic mai mult.Dar se doreste mentinerea acestui suspans pe motiv economic desigur, este vorba de bani grei, de turim etc in care toti ar pierde.Dar pina la urma cine pierde? Asta amaritu care crede si da banu sa vada si sa caste tot ce are la povestile allora.Interesul allora asta este BANU si nu altcineva.Simplii oamenii de la vremea aia sint aceiasi simpli oamenii din ziua de azi.

| Denly a răspuns:

Unii presupun ca au fost construite pe baza magiei... Oricum, raspunsuri concrete nu sunt nici in ziua de astazi. Un profet cica a vazut existenta unor obiecte, documente si alte lucruri care arata cum au fost construite piramidele. Acestea, spunea profetul, se afla intre labele sfinxului la o anumita adancime, dar conducerea egipteana a interzis efectuarea de sapaturi...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Denly):

Corect pus, Guvernul egiptean nu permite efectuarea sapaturilor din cauze politice. Cu riscul de a fi aspru criticata de toti cei de aici imi sustin cu tarie opinia ca aceste piramide nu au fost construite de specia umana si sutin asta din simplul fapt ca le-am vizitat si intr-o oarecare masura le-am si studiat arhitectura si modul de constructie. Mai mult de atat, din punct de vedere astromic, ele sunt asezate pe malul Nilului, la grad perfect cu cele trei planete din constelatia Orion, ceea ce pentru un simplu om din acea epoca erau lucruri mult prea complex de realizat. Apoi, daca este sa ne gandim la materialele din care ele au fost construite, iarasi pentru oamenii de atunci pare imposibil de realizat. Ca materie prima s-au folosit la constructia lor blocuri masive de piatra ce aveau o greutate de cateva zeci de tone unul singur si au fost aduse de la cativa km departe de platoul Gizeh, de la o cariera de piatra. Cum s-au reusit toate acestea in vreunurile alea? Sa nu uitam ca in urma cu aproximativ 5000 de ani cand ele au fost construite ne aflam in Epoca de Piatra Tarzie.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru relian):

Crezi tu ca acum ne aflam la acelasi stadiu cu cel de atunci? Da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine si sa-ti spun ca din punct de vedere antropologic faci o foarte mare greseala sa spui sau sa crezi asa ceva. Piramidele si Stonehange sunt cele mai complexe constructii aflate pe Terra in momentul de fata. Mare scofala nu este pentru tine constructia lor, dar din ceea ce ai citit sau ai auzit pana acum despre ce ele stii cum au fost construite? iti spun eu, habar nu ai se vede din ceea ce mi-ai scris cu atat mai mult cu cat compari oamenii de acum 5000 de ani cu cei din prezent.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru relian):

Constructia lor nu a fost realizata asa cum ai enuntat-o sau cum ti-o imaginezi tu, tocmai de aceea apare si intrebarea cum au reusit totusi sa o duca la bun la sfarsit? Materia prima pentru constructia piramidelor o constituie blocurile de piatra imense ce cantareau cateva zeci de tone unul singur si au fost aduse de la o cariera de piatra aflata la km departare de platoul Gizeh, unde se afla piramidele. Intrebarea este cum au reusit simplii oameni la vremea aceea sa le transporte si mai ales sa le dispuna in asa fel incat sa construiasca edificiile?