| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Cine credeti ca a construit piramidele egiptene si in ce scop?

75 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Stonehange spui? Cauta pe net, pe youtube si gasesti un om oarecare a ridicat exact blocurile de piatra si le-a pus asa una peste alta fara ajutorul tehnologiei, doar cu anumite pirghii facute de el.Omul a vrut sa demonstreze cit de usor, sau ca este la indemina oricui sa ridice ceva greutati.Si mai mult decit atit el a facut toul de unul singur.Alte subiecte asa mai interesante nu ai? Sau nelamuriri deale tale, pentru ca am vazut de fapt tu ai citit acum ce altii citise cu zeci de ani si vrei sa verifici lumea daca stiu, adica pe astia de 12-16 ani.Pe aici scuze dar se intreaba ceva daca nu se stie, nu se cauta a se verifica cunostintile unora sia altora. Daca tu de abia acum descoperi america afla ca deja a fost descoperita acum o mie si ceva de ani.Numai bine.

| bubulinamadalina2001 a răspuns:

Egiptenii au construit piramidele...Scopul acestor piramide era de a ingropa regii pentru a-i ajuta sa treaca în lumea de dincolo!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru relian):

Dar tu nu stii decat sa ataci tot ce iti iese in cale? altfel nu stii sa te exprimi? nu stii sa porti o dicutie civilizata, daca tot te lauzi atat ca le stii pe toate? vorbeste dom'le civilizat ca nu te costa nimic bunul simt, ce trebuie sa sari de fiecare cand nu-ti convine ceva la gatul omului? Si inca ceva, nu te mai da asa "toba "de cultura generala ca nu cunosti nici macar a mia miliarda parte, doar vrei sa impresionezi intr-un fel sau altul.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru relian):

Uite care este problema! Eu am postat intrebarea asta pentru a avea o conversatie si un schimb de idei civilizat, in niciun caz sa ma cert, sa impun altora propriile mele opinii sau convingeri si mai mult decat atat sa jignesc oamenii. Daca nu iti convine o intrebare, esti liber sa nu comentezi pe marginea ei, nu te obliga nimeni sa o faci, alegerea este a ta, plus ca sunt alte mii de intrebari care asteapta un raspuns. Cat despre mine, nu ma cunosti tu personal, nu stii ce am in cap, nu stii pe unde am fost si ce am vazut, tocmai de aceea nu iti permit sa-mi ji9gnesti inteligenta cu raspunsuri arogante si postate in bataie de joc prin care vrei sa iti impui cu vehementa punctul de vedere si sa-i faci pe cei din jur sa creada ceea ce crezi tu si mai ales sa gandeasca ca tine. Nu poti sili un om sa fie ca si tine, pentru ca suntem diferiti si gandim in moduri diferite. Decat sa postezi lucruri jignitoare, mai bine sari peste intrebari si faci intr-adevar ceva util societatii daca si asa te consideri mult peste nivelul tuturor cu care intri in contact. Si nu inteleg, daca tot ai o impresie mult prea buna despre tine, ce mai cauti pe site-ul asta? doar ca sa faci nervi altora si sa te infoi in fata lor, sa le demonstrezi cat sunt de prosti si naivi, nu? Nu vreau raspunsuri la mesajul meu, decat sa ma umilesti iar, mai bine lipsa. Si cu asta am incheiat orice fel de discutie cu tine, nu are rost sa-ti mai dau si alte explicatii pentru ca este o pierdere totala de timp si energie.

| andreimrm a răspuns:

Am vazut atatea documentare diferite despre subiectul acesta incat nici eu nu mai stiu ce sa cred, nu pot sa cred ca au fost construite doar de oameni, asta e clar, insa scopul nu-l cunosc, oricum cred ca erau mai mult decat niste simple morminte pentru faraoni, sunt prea complexe.

| Jokyo a răspuns:

Au fost construite de egiptenii desigur ele parca erau morminte!

| sabin89 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Bine faci ca inchei orice discutie cu el. Nu are rost sa iti faci de lucru cu orice agramat. El este din categoria alora cu "Sa vedem. insa. ce este acela un plebicist..."

| relian a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Tu ai pus o intrebare ok? Eu ce am facut? Cauta te rog primul meu raspuns si daca cumva eu ma am repezit la gitul cuiva, daca cumva am jihnit sau macar sa intentionez sa fac asta eu maninc calculatroru asta cu tot cu tine.Am spus in primul mesaj.Eu atit am raspuns si inca foarte frumos. Dupa ai intrat tu si mai facut nestiutor cauta si vezi, ca eu gresesc ca nu stiu si asa mai departe.Nu vad unde am sarit eu la gitul cuiva asa fara vreun motiv.Te rog sa arati asa cu probe nu vorbe goale aruncate asa intr-o doara.Deci ai pus o intrebare si eu am ras[puns f frumos si civilzat.Tu ai fost cea care ai trecut la atac ca nu stiu ca gresesc si asa mai departe. Dupa tot eu ti-am dat exemple cu sabiile cu armurile si asa mai departe.Tu tot pea ta ai tinut-o ca nu ma pricep ca nu stiu ce zic.Deci pina la urma cine nu este civilizat si cine nu vorbeste frumos? Eu nu ma dau mare pe nicaeri, si nici nu am intentia asta.Insa cind discut ceva nu vreau doar sa stam asa la sezatoare, daca stii ceva arata, dovedeste nu doar sa spui ceva ce nu poti demonstra.Sau macar sa faci comparatii ori similitudini cu ceva care este, de care se stie exact ce si cum e.Ce am obsv la oameni ca atunci cind cineva le cere ceva de genul asta se supara foc, este ca si cum leai dat cu parul in cap.Atita timp cit nu poti demonstra o teorie cum poti sa o sustii asa la infinit? Eu am spus sau am vrut sa arat ca omul a facut totul si ca avem exemple de astfel de realizari clare, sabiile de damas, sabiile samurailor si asa mai departe.Nu vad ce este neclar sau jignire aici tu vezi ceva neclar? Deci daca oamenii au fost capabili sa faca armuri arme de genul asta de ce crezi tu ca n-ar fi fost capabili sa faca si contructii sau sa toarne roci? Am mai spus asta intr-un mesaj dar l-ai dat la o parte, iti place si tie misterul, iti plac povestile cu extraterestri si asa mai departe.Adevarul este ca sintem singuri iar de jignire nici vorba nu eu am fost cel care a inceput. Poate ca am spus stii? Am spus poate ca nu stii cine a facut aia si ailanta dar asta nu e jignire.A stii nu inseamna ca esti prost, inseamna ca nu esti informat.Deci eu vorbesc f civilizat, cel putin asa cred.Primul mesaj atit vreau sa imi arati unde am spus ceva aiurea si imi cer scuze si zic bv ai avut dreptate.Si de ce sint pe sitele asta? Pai sint pentru ca sint romani p[e aici si mai discut si eu cu romani ca nu sint in tara, aia e tot.Nicidecum nu sint aici sa ma dau mare ca nu am cu ce.Insa ce am vrut sa arat este ca oamenii sa mai gindeasca si cu capul lor nu doar sa ii aprobam mereu pe cei citiva care se ocupa de mai stiu eu ce chestii.Si asta e si adevarul dupa cum obsv majoritatea doar acccepta ce spun altii fara o analiza alor, fara sa stea sa zica ia stai frate sa vad chiar asa e.Nu am sarit la gitul nimanui si nici nu caut sa imi impugn pctul meu de vedere.Stii care este pctul meu de vedere? Eu mai mereu merg pe idea dovezii, sau macar a ceva apropiat.Cum am dat exemplul ala cu armele, deci omul a fost capabil sa faca X lucru nemaipomenit? Da, pai atunci automat si cu siguranta a facut si alte lucruri nemaipomenite.Pe idea asta merg si nu vad de ce crezi ca este gresita.Ok deacum o sa te ocolesc pentru ca tu esti cea care nu vrea sa discute nu eu.Eu discut dar nu pe vorbe asa in vint sa mai pierdem timpul.Numai bine.

| FatalScream a răspuns:

Au construit egipenii pentru mormantul faraonilor.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru andreimrm):

Asa este, ai foarte mare dreptate. Nici eu nu pot crede ca asemenea constructii fabuloase au fost construite doar de oameni, era mult prea mult pentru specia umana din acele timpuri.

| catalina200153 a răspuns:

Piramidele au fost construite de Faraoni, acestea fiind mormintele lor, dupa ce decedau, ei erau plasati in interiorul piramidelor, impreuna cu aaverile lor, iar inauntrul piramidelor pe pereti erau pictate si sculptate anumite actiuni din viata Faraonului dat. Se spune caci ei erau plasati acolo fiindca robii lor credeau caci ei vor reveni cindva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Egiptenii. De ce? Ca sa-si bage mortaciunile de faraoni acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muncitori Egipteni, de ce pentru slava zeilor egiptenii.http://www.descopera.ro/......troversate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Din nou perfect in raport cu ce? Cu constructiile de mai tarziu? Apropo sumerieni si egiptenii nu era asa primitivi, sumerienii, fiind buni astronomi.
http://www.trilulilu.ro/......documentar
Oamenii de stiinta au gasit cu placa cu date astronomice notate de sumerieni acelor timpuri care confirma povestea din spatele mitului Sodomei si Gomorei.