| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca extraterestrii au construit piramidele?

86 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Nu au legatura extraterestrii cu piramidele.

| king4aday a răspuns:

Daca intelegi engleza, vizioneaza acest documentar si vei gasi raspunsul:
http://www.youtube.com/watch?v=j9w-i5oZqaQ

| king4aday a răspuns:

Nu. Jean-Pierre Houdin, un arhitect francez explica foarte clar si cu dovezi solide modul cum au fost construite piramidele (ma rog, al lui Kheops ca, restul sunt prea mici pentru a prezenta un mister).

http://www.youtube.com/watch?v=2r7PIceJU4M

Răspuns utilizator avertizat
| trolololo a răspuns:

Ca alta treaba nu aveau extraterestii decât sa construiască piramide. Sa fim serioși!

| William a răspuns:

Din moment ce nu exista extraterestrii nu vad cum ar putea construi ceva.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Too much Ancient Aliens?

| Ermer a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cred ca too much "X Files" laughing

| RAY a răspuns:

NU

| relian a răspuns:

Cauta o carte de constructii, cofraje, si cum se toarna anumite roci si acolo afli si cine sau cum au fost facute acele piramide.Simplu,precis,eficient.

| Wøodenpints a răspuns:

"Uite o planetă cu nişte oameni pe ea, care-i plină de apă, vegetaţie, şi alte resurse.
Cred că cel mai bun lucru pe care-l putem face aici, este să contruim nişte chestii ascuţite în mijlocul deşertului. Aşa, aleatoriu, fără nicio logică. Sunt sigur că asta îi va ţine ocupaţi câteva mii de ani."

Da...pun pariu că aşa au spus extratereştrii ăia când au ajuns pe pământ.

| WhatheWow a răspuns (pentru Wøodenpints):

rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Zenit313 a răspuns:

Piramidele au fost construite dupa asezarea stelelor in Constelatia Orion!

Constelatia Orion, era vizibila ochiului uman doar acum 10500 de ani.
Piramidele nu sunt morminte deoarece nu s-au gasit nici o inscriptie, nimic nimic nici in "camera mortuara", acela nu este un sarcofag.(Keops).
Faraonii le-au folosit pe post de morminte, dar nu acesta a fost scopul pentru care au fost construite.
Nicola Tesla a creat curent alternativ bazandu-se pe principiile de constructie a piramidelor.

Este clar ca egiptenii nu au construit aceste monumente.

"Daca zugravesti o casa, nu inseamna ca atunci o construiesti"

Poate ca o civilizatie pre-umana si de ce nu extraterestii!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,dar vreau sa te intreb ceva? Stii ca in Piramida lui Keops din Ghize, Keops nu se afla inmormantat acolo? Herodot scrie clar....Atunci pentru ce au fost construite piramidele? Daca te intereseaza subiectul asta poti citi Taina Tainelor din Piramida lui Keops de Vasilica Moisescu.Vei sfls lucruri uluitoare.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde poate fi gasita cartea? Si cine este acest V.M?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Http://www.piata-cartii.ro/......ui%20keops
Cauta pe aici.Moiesescu asta e si teolog,e carte putin cam greoaie, are si matematica, desi nu ma pricem, m-a uimit mult. Poti citi pe internet cartea aici, http://www.moisescu.ro/? p=83
Daca nu iti place sa nu o cumperi degeaba, la asta ma refer.Pe mine cartea m-a pus pe ganduri, chiar daca in unele parti nu am inteles-o are ceva matematica, explica cu serii septimale si din alea.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt sigur că autorul despre care vorbești nu a văzut pe viu nici o piramidă înainte să scrie cartea laughing
Speculațiile întotdeauna impresionează " masele ", în special atunci când le dăm un aer de mister.
Ce nu înțeleg, e de ce de multe ori încercăm să dăm sensuri mistice sau chiar fantasmagorice necunoscutelor pe care nu le-am descifrat pe deplin?

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Nu e nimic mistic.Si da dr.Vasile Moisescu a fost in Ghize si a vazut piramidele si le-a masurat.E si ceva legat de dimensiunile piramidei si coincidentele din viata cotidian.De ex danul a amintic ca piramida masoara exact 365 de coti sacri si 6 degete.Anul calendaristic are 365 de zile, respectiv 366 odata la 4 ani.De fapt anul real este de 365 de zile si 6 ore. Orele sunt adunate si adaugate le cel de-al 4-lea an. 6ore inmultit cu 4 ani da 24 de ore, adica inca o zi care se adauga la al patrulea an.Dar voiam sa subliniez ca piramida lui Keops are dimensiunile unui an real. Misterele sunt multe.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu spun că nu sunt multe mistere ci că ne lipsesc nouă anumite informații pentru descifrarea acestora, informații care cu siguranță au mai multă logică și mai puțin misticism.

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Da,asa e, nu am negat acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Personal, cred ca au contribuit, intr-un fel, la construirea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA am vazut.Ti-am raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| kiv1990 a răspuns:

Nu cred, insa tehnici de construire erau, mai greu de explicat este faptul cum au ridicat ei blocurile alea de citeva tone, insa se spune ca in acea vreme pepamint locuiau oamenii gigantici(fiii lui Anac), ceva de genul lui GOliat din biblie, care puteau sa ridice astfel de greutati

| relian a răspuns (pentru kiv1990):

De roci turnate ai auzit? Dar de granit, marmura, ceramica turnate ai auzit? Ei daca ai auzit atunci asa au facut si aia piraidele.Nu trebuie sa ai cine stie ce inteligemta sa torni o roca.Scuze ca ma bagai, sper sa nu te superi

| kiv1990 a răspuns (pentru relian):

Tu frate ai vazut piramidele?

| relian a răspuns (pentru kiv1990):

Cauta pe aici si mai citeste ca am explicat ce am citit acum recent, descoperiri facute de un tip cunoscut in lumea stiintei sau a mineralogiei. Daca gasesc articolul ala o sa va spun.Trebuie sa vezi piramidele sa ce? sa stii cum au fost construite sau de ce intrebi daca am vazut? Piramidele au fost vazute de f multi oameni specialisti si nu au dat un raspuns.Dar poate ca tu te pricepi si stii mai bine ca toti.Nu am vazut piramidele ca nu am avut chef, atunci cind am avut ocazia.dar asta n-are legatura cum au fost ele construite.Vezi ca am dat un raspuns din ce am citit cuiva pe aici, asa ca nu mai ma repet.

| kiv1990 a răspuns (pentru relian):

Ei, alea nu sunt roci turnate, dar sunt bucati de piatra greutatea carora variaza intre 2-10 tone, In plus ai vazut vreun extraterestru ca sa afirmi ca ei au construit piramidele?

| relian a răspuns (pentru kiv1990):

Scuza-ma eu nu am afirmat ca extraterestrii au construit piramidele.Ma confunzi cred.Nu eu am pus intrebarea si nici nu am comentat ceva legat de faptul ca ceva extraterestri ar fi construit asa ceva.Eu consider ca omul a construit tot ce se vede pe pamintul asta, ceea ce este construit bineinteles.Esti specialist sa stii ca nu sint roci turnate? Eu ce am spus am citit ce au spus specialistii in roci.Nu este ceva de la mine.Si nici nu cred ca tu esti un specialist sau sa iti dai seama daca o roca este turnata sau naturala. Teoria cum ca acele roci au fost taiate si apoi carate si folosite la constructgie este cea mai raspindita teorie si mai veche.Dar asta nu inseamna ca este si cea corecta.Mai degraba as accepta ca acele roci au fost turnate decit taiate de niste oameni care nu detineau nici o tehnologie in acest sens, pe cind lemn pentru cofrage se gasea, ciment stiau sa prepare si nisip aveau din belsug.Apa la fel puteau aduce si gata roca deja turnata direct la fata locului nu alaturi si apoi ridicata.Ei turnau roca cu roca, dupa ce masurau fixau cofraje etc exact unde aveau nevoie. Daca ai vazut blicurile contruite din prefabricate se vad ca sint facute cu placi asamblate dupa.Sint blucu0ri turnate direct acolo sus si nu se vede nimic, aproape ca sint perfect facute.In cazul piramidelor acele roci nu sint prinse cu nimic, adica sa se puna un liant intre ele.Si ar fi imposibil ca ei sa taie o roca asa de perfect incit sa se suparapuna exact.Asa ca nu eu am afirmat chestia cu extraterestrii.Fii mai atent.

| kiv1990 a răspuns (pentru relian):

Pai atunci asculta-ma, (caramizile tot sunt un fel de roci turnate)
insa cind construiesti un perete din caramizi tu le torni caramizile direct pe constructie? desigur ca nu. Atunci eu nu pot sa inteleg cum tu poti sa afirmi ca acele blocuri au fost tornate in timpul constructiei, eu nu te pot intelege.

| relian a răspuns (pentru kiv1990):

Ok uite cum se face.O caramida trebuie arsa de aia nu ai cum sa o tormi la locul faptei.Asta odata.Se pare ca nu prea stii asa mai nimic despre constructii, dar de aia ne aflam pe aici sa aflam. Uite daca stii blocurile astea de locuit unele sint facute cu prefabricate din beton care se asambleaza acolo unde se construieste blocul da? cred ca asta ai vazut macar.Sint si blocuri care se toarna direct acolo pe locul constructie.Se aduc cofrage,se momnteaza,dupa vin betonierele cu betonul si se toarna acolo direct.Ei la piramide cam asa sa procedat. Dupa cum am spus cimentul se cunoaste inca de pe vremea sumerienilor, apa este, nisip este, alte roci erau pe acolo, calcar si mai stiu eu ce se foloseste in contructii.Deci mai intai alegi un loc stabil care il stii de multi ani ca este bun, ca s olul nu se misca si asa mai departe.Mergi acolo si asezi un cofrag sau mai multe pe sol prima data.Aduci oameni fac materialul si il toarna acolo in cofrag.Nici nu trebuie sa fii inginer sa scoti ce ai turnat perfect drept, pentru ca se egalizeaza el perfect fiind moale.Astepti sa se usuce, dupa care peste acea roca ce ai turnato si care repet este perfect dreapta se pune alt cofrag si se pune alt material si apoi asa bucata cu bucata se ajunge in virf. Poate o sa spui cum ajungeau ei cu cimentu sau compozitia asa de sus.Pai cu galeti cu ce aveau, si daca erau citeva sute de oameni nici nu aveau ce face. Puteau pune schele sau eventual puneau nisip, formau asa o rampa din nisip si faceau materialul acolo chiar linga cofrag.Si eu nu am afirmat ca exact asa sa procedat, ci un om cunoscut arhelog sau ce este a spus asta.Si cine se [pricepe nitel chiar ii pare rau ca nu sa gindit el primul la chestia asta.Sincer eu cind am citit mia parut rau cum de nu mi-a venit mie ideea asta mai inaintea astuia.Dar tipul asta cu asta se ocupa asa ca e normal.Acum intelegi? Daca o sa te uiti la piramide o sa obsv ca acele roci nu au nici un liant intre acele roci.Pur si simplu sint puse roca peste roca.Cind construiesti cu caramizi asa cum ai spuis si tu ce faci pui caramizile asa una peste alta fara mortar? Pai nu, le pui mortar ca sa se uneasca bine intre ele sa le tina ceva.Bine in cazul piramidelor acele blocuri sint fa mari si hai sa zicem ar sta singure datorita greutatii.Dar gandeste-te ca acei oameni nu puteau taia o roca perfect incit sa nu ramine spatii intre ele.Si din ce se pare rocile asa sint foarte bine taiate, dar nu-s taiate aia e problema ci turnate.Doar asa sa inlaturat acel mortar care se pune intre roci, pentru ca nu ai cum mai pune mortar odata ce tormi una peste alta.Si te asigur ca daca alea ar fi fost roci naturale taiate sigur ei ar fi pus mortar intre ele.Toate aceste observatii duc spre o singura explicatie si anume ca sint turnate.Dar omul ala a demomstrat f simplu cu ultrasunete si oricine poate face acest experiment.Nici eu nu stiam asta cum ca o roca naturala reflecta inapoi undele sonore si o roca turnata le absoarbe de tot.Deci daca faci chestia asta si obtii acest rezultat mai mult ce mai vrei? Ce dovada mai vrei mai mult de atit? Dupa cum am mai spus tipul a macinat bucati de roca si a gasit fire de par uman in acele roci.Pai de unde par uman intro roca naturala? Nu stiu daca intelegi ce zic eu pe aici dar e fsimplu.Si nu eu am fost cu idea ci unu mai rasarit ca noi toti se pare.

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Blocurile alea nu s-au turnat, s-au taiat din pietre mai mari, dupa care au fost transportati foarte simplu cu sfori si sanii + sine din lemn (marea galerie din interior era de fapt un fel de lift interior, se vad si azi urmele cum lemnul se freca de margini). Am pus mai sus un documentar unde arata foarte detaliat.

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Sunt bucati de pietre mult mai grele, de zeci de tone, ba chiar de mai mult de o suta de tone miscate si puse la loc. Pe vremuri, grecii de exemplu cand construiau un palat pe un deal, construiau un perete care sa tina dealul pe loc sub greutatea constructiei. Foloseau blocuri de piatra de zeci de tone ca sa faca peretele cat mai rezistent. Atunci, egiptenii isi bateau capul cu "pietricele" de 2 tone? Pai doua tone e o masina. Aveau uneltele necesare de mult sa ii ajute. Ce-i asa de mare lucru? A luat-o razna lumea cu minciunile din Ancient Aliens. In Pumapunku (Bolivia) sunt blocuri de 130 de tone, fara probleme. Obeliscurile din mai multe tari sunt iarasi de zeci de tone, sta bine mersi. Nu inteleg unde intra extraterestrii in imagine, sa se joace cu pietre pe o planeta? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Cunosc si literatura OZN, m-am uitat si la Ancient Aliens, am citit si Daniken deci, am acordat atentie ambelor tabere. Cand dovezile arata total altceva, n-am cum sa cred in povesti. Daca ma informez din mai multe surse inseamna ca-s incuiat? big grin

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Calatoriile in spatiu necesita niste surse enorme de energii. Nici macar viteza luminii nu i-ar ajuta sa faca drumuri lungi desi, timpul pentru cei din interiorul navei s-ar incetini, dupa cum spune Einstein. Ca sa strabati o galaxie sau distante intre galaxii, deja trebuie sa te joci cu spatiul, "tesutul" lui. Asta chiar ca nu e usor de facut. In al doilea rand, scopul vietii in general e sa se raspandeasca, sa supravietuiasca. De unde sa stim ca E.T. e prietenos? Toti astronomii de elita (Stephen Hawking, Michio Kaku, Alex Filippenko) sunt de parere ca o intalnire intre civilizatie noastra si una extraterestra care ne gaseste, ar fi fatala pentru noi. Avansarea in tehnologie nu aduce neaparat si pacifism. Dovada o dam chiar noi (bomba atomica de ex. aruncata peste cele doua orase japoneze). Si eu cred in viata extraterestra dar, nu pot sa cred ca vin aici, tai cateva pietre si pleaca. Kheops (Khufu) era obsedat sa aiba cea mai mare piramida, l-au si construit. In 2007 un arhitect francez a venit cu dovezi solide care-i sustin teoria (Jean Pierre Houdin). Au facut "radiografia" piramidei cu ajutorul microundelor si, au gasit o rampa interioara in spirala pana sus. In Galeria Mare au gasit urmele lasate de aparatura din lemn. Au gasit satul construit pentru sutele, miile de muncitori langa piramide. Aveau toate resursele (mai putin lemne, pe care le-au importat), toate sculele necesare la dispozitie pentru a construi piramida. Eu personal, nu vad unde trebuiesc extraterestrii pentru a construi niste cladiri din piatra. Asta vroiam sa spun. Multi fac bani frumosi din povestile cu extraterestrii antici (Daniken, Graham Hancock, Robert Temple etc.) pentru ca oamenilor le e lene sa verifice informatiile citite, vazute.

| relian a răspuns (pentru tputputpu123):

Ai vazyt vreodata copii aia mici contruind casute din cubulete? Ei asa, cam asa se construieste. Puneti si tu mintea nitel la lucru si nu te maimira atit. Daca tu torni prima roca jos pe pamint urmatoarea ce e asa de greu sa pui amestecul ala peste ea? Ce vezi tu mare filozofie sa faci lucru asta.Tu de cofraje ai auzit? Tipare si asa mai departe ai auzit? Probabil voi straiti inchisi in casa, scuze ca o spun dar daca nu iti poti da seama cum torni un material intro forma asta cam lasa de dorit.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru king4aday):

Serios trageau asa cu sania pe zapada ca doar e zapada acolo unde sint piramidele.Si au taiat acele blocuri de roca de unde? Poate ne dai si detalii sau ne spui locul de unde au fost taiate.Si cam ce distanta era de unde au fost taiate si unde au fost contruite piramidele.Trageau rocile cu sfoara si cu sania.F interesant ce spui.Probabil ca la acele sanii erau inhamati ciini ca in Alaska nu? Si mai interesant esta ca avdeau si lifturi. Unde mai pui probabil aveau si nave spatiale si nu mar mira ca acele roci sa le fi adus din centura de asteorizi.Mai stii tot ce se poate.

| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Dupa simpla mea logica, a murit acum cateva mii de ani. laughing Nu stiu daca i-au gasit mumia. Tatal lui a fost Sneferu, fondatorul celei de-a 4-a dinastii.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

E nisip, normal ca nu e zapada in desert. Chiar de langa piramide au fost taiate, altele au fost transportate pe Nil. Ai vizionat documentarul pe care l-am pus sau doar vorbesti ca n-ai ce face? Cine a vorbit de caini husky? Vrei sa zici ca n-aveau animale cu ce sa traga blocurile taiate? Bivolii, camilele nu traiau pe vremea aia? Exagerezi fara rost. Am pus un documentar unde arata foarte clar. Vad ca nu te-ai obosit sa-l vizionezi, e mai usor sa faci misto fara cap.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

"Egypt is a country rich in stone and was sometimes even referred to as the "state of stone". In particular, Egypt has a great quantity of limestone formation, which the Egyptians called "white stone", because during the Cretaceous period Egypt was covered with seawater. "

http://www.touregypt.net/featurestories/material.htm

| relian a răspuns (pentru king4aday):

Le transportau pe Nil cu ce? Te pomeni ca cu barca.Si nu stiam ca acololinga piramide sint roci adica blocuri asa de mari incit sa tge apuci de cioplit.Nu mai asculta la tot ce se spune ca fiecare e normal sa isi faca jobul, trebuie sa scrie si el ceva, sa dea la tv ceva si asa mai departe.Nu sint curios de acel documentar pentru ca nu-s curios.Nu sint aia mai destepti ca mine, asa ca nu vad de ce as casca stiu si eu ceva sa ce? Sa imi pierd vremea cu timpeniile lor.Eu vorbesc de ceva logicnu de documentare unde asta se si urmareaste vorba lunga sa leajunga sa isi faca ei emisiunile.Si nu fac misto, am spus ceva concret si la obiect.Tu acasa ai pe jos granit? spune ai? Cum crezi ca este facut? Hai raspunde? Daca nu stii atunci nu vorbi de emisiuni si alte povesti. Odata ce omul poate turna o roca ce mai cauti, ce vrei sa arati ca taiau blocuri de 2-3 tone cu cutintu sau cum? Nu exagerez deloc.Nu mai viziona documentare sau nu lua de bun tot ce se spune acolo.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Ce sa toarne, omule? Crezi ca erau tampiti? Normal ca cu barca, doar nu-s Jesus sa umble pe apa. Vorbesti de ei de parca habar n-aveau pe ce lume traiesc. Blocurile erau taiate chiar de langa piramide, ce-i asa de greu de inteles sau de necrezut in asta? Piramidele nu-s facute din granit, doar cateva blocuri mai mari care au fost asezate deasupra "camerei regelui", sa reziste structura. Sunt convins ca sunt mai destepti ca tine (la cum pui problema), fara suparare. Zici ca te-ai nascut cu secretul universului. E ultima data cand ti-am raspuns pe tema asta ca deja e penibil ce spui. Sunt hieroglife, barci expuse in muzeul din Cairo (am fost acolo acum doi ani). Cum sa torni rocile alea? pff... laughing Granitul e roca magmatica, se gaseste si in Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Cea mai noua varianta spune ca este o rampa interioara in forma de spirala in interiorul piramidei. Asta e dovedita deocamdata doar cu o "radiografie" realizata cu ajutorul microundelor.
Asta e imaginea primita de catre cercetatori:
http://khufu.3ds.com/fileadmin/kheops/images/gallery/microgravimetry1.jpg
Partea alba si verde arata golurile din interior.
Imagine 3D facuta dupa rezultatele primite:
http://www.theage.com.au/......x349,0.jpg
http://files.abovetopsecret.com/images/member/e1134e5e1f2f.jpg

In interiorul rampelor foloseau sine din lemn, unse ca sa alunece cat mai bine, iar la margini erau amplasate macarale mici cu care puteau schimba traiectoria.
http://sophismata.files.wordpress.com/2008/11/pyramid-room.jpg
Una dintre aceste incaperi a si fost descoperita, se vede in poza. 6 - 7 oameni ridica o masina deci, nu le era nici lor imposibil sa faca asta cu blocuri de 2 tone.
Ideea e bazata pe 10 ani de cercetari, e vorba de un arhitect francez, Jean Pierre Houdin. Acum asteapta autorizatia de la egipteni sa poata intra iarasi sa cerceteze partea unde imiginile arata golurile. Avand in vedere situatia din Egipt, o sa mai treaca ceva timp.
Egiptul, cum si toata Sahara cu milioane de ani in urma era fundul unei mari. De aici rezulta depunerile de roci prelucrabile de care e plina tara. Piatra aveau si au la dispozitie cat vor.
Metoda de transport tot cu ajutorul lemnelor (sine sau "sanii"- rampe - sfori), cam asa:
http://files.abovetopsecret.com/images/member/b1bcd6ab5b78.jpg
http://files.abovetopsecret.com/images/member/d785e2cea57f.gif
http://files.abovetopsecret.com/images/member/e1134e5e1f2f.jpg
Deasupra Salii Regelui (King's chamber) sunt asezate cateva blocuri mai mari de granit, sa tine structura interioara (azi sunt deja crapate).
http://emhotep.net/wp-content/uploads/2010/08/SLH26-Kings-chamber.png
http://www.gizapyramid.com/Cracks-KC_2003_J.jpg

Cele cateva blocuri din granit care sustineau structura interioara, au fost transportate prin Galeria Mare (The Great Hall) - unde pe lateral erau puse sine din lemn (exista gaurile - pe ambele parti lateral se vede si in poza - unde au fost atasate bucata cu bucata, plus sunt urma pe partile laterale cum se freca constructia din lemn cu care urcau pietrele).
http://farm1.staticflickr.com/107/275166901_62afa5148d_z.jpg?zz=1
http://allkindsofhistory.files.wordpress.com/2011/09/pyramid-cutaway.jpg
http://i.ytimg.com/vi/8T3u0EAuoS8/0.jpg

Piramida era invelita cu blocuri de calcar pe care le foloseau ca sa nu piarda traiectoria.
http://emhotep.net/......nction.png
http://files.abovetopsecret.com/images/member/e1134e5e1f2f.jpg

Deaocamdata asta e cea mai plauzibila varianta care e sunstinuta si de dovezi:
- pietre aveau destula
- tehnologie, unelte aveau
- radiografia piramidei arata clar rampa interioara
- o camera laterala a si fost gasita deja
- satul unde locuiau sutele de muncitori a fost gasit
http://farm4.staticflickr.com/3247/3067171777_0764703cf6_z.jpg?zz=1

Cam totul se pune cap la cap. Ce lipseste, e autorizatia pentru a cerceta rampa interioara aratata de studiul cu microunde.

| relian a răspuns (pentru king4aday):

Ok man e ca tine esti multumit? Si ce eu am spus nu e de la mine, daca ai citit ce am scris pe aici.Nus curios de francezul ala ca habar n-are bate cimpii.Dar fiecare sa creada ce vrea.Si stai linistit ca stiu ce e granitul.Si daca pentru tine e mai uopsr sa tai o roca decit sa o tormi atunci esti arhitect, ar trebui sa primesti deja o diploma.Intrebi cum sa torni o roca? Se vede ca stai doar inchis in casa in fata calculatorului si doar privesti pe net la ce si care spune ce vrea pe aici sau mai stiu eu pe unde, de unde tu selectezi cam ce ai crede tu ca asa ar fi.Dar aia e doar opinia ta si atit. Pune si vezi cum se toarna roci.Eu sint satul de munca de care vrei tu.Pun partiu ca nici nu stii sa bati un cui intr-o bucata de scindura, dar deja le stii pe toate.Bafta in continuare cu caratul rocilor cu sania.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Jignirile sunt arma prostului ramas fara argumente. Cam asta mi-e parerea... in rest, nu m-ai nimerit deloc. laughing Bafta si tie, la turnat piramide. big grin

| TURCUL0001 a răspuns:

Cu siguranta.

| abcabcabc a răspuns:

Asta este o teorie inventata de nistre prosti care au doar 1 punct IQ
Piramidele au fost facut de genii ale caror idei s-au pierdut datorita razboaielor

| relian a răspuns (pentru abcabcabc):

Genii,care genii cine care cum? Ideile cui? De roci turnate nu ai auzit? De granit.marmura.ceramica.chiar si tu probabil ai pe acasa, sau daca mergi la magazin o sa vezi de ex granit care il pui pe jos prin casa sau la baie.Tu ce crezi cum sint facute acele placi? Bine sint si placi taiate care se folosesc la chiuvete, mese bla bla dar restul sint turnate.Deci raspunsul este f simplu, egiptenii au tirnat acele roci acolo la fata locului.Deci nu era nevoie de un mare geniu sa faca lucru asta.Recent am citit chestia asta si chiar ma si miram cum de la nimeni nu lea trecut prin minte posibilitatea asta.Descoperirea a facut-o cineva cunoscut si care se ocupa cu chestii de astea.Nu mai stiu sigur pe unde am citit dar pe net sau la stiri am vazut.Interesant nu? Dar acest interesant sta tocmai in simplitatea faptului.Multi cauta sa afle raspnsuri complicate de ce habar nu am. Poate asa este firea umana. Einstena scos o formula f scurta dar care explica colosal de multe.Noi oamenii asta cautam sa complicam lucrurile.Scuze ca ma bagai si eu in discutie, sper sa nu te superi.Imi cer scuze daca am zis ceva deplasat.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Piramida lui keops e facuta din blocuri de cca 50 de tone.Cum s-ar putea turna un bloc de granit de 50 de tone la 300 si ceva de metri sau cat are piramida aia.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Atit are piramida de care tu spui? Esgi sigur de asta? Eu nu am auzit de piramide de 300 de m inaltime.Inainte sa spui ceva mai documenteazate.are 138 de metri atit si nici un mm mai mult.Referitor la greutatea unui bloc de piatra iar spui povesti.Probabil ai auzit la radio sant si ai mai pus si tu ceva peste si uite asa au iesit 50 de tone.Fiecare bloc de piatra folosit cintareste ceva peste 2 tone. Dupa cum spuneam inainte sa faci afirmatii din astea documenteazate. Iara eu ce am spus nu este teoria mea este doar ce am citit, si imi pare rau ca nu mai stiu pe unde am citit, dar chestia este recenta. Uite sa iti spun ce a facut acest cercetator, zic ce am citit.Sa dus la piramide si a luat de acolo bucati de roca, bineinteles cu aprobarea autoritatilor egiptene, pentru ca tipul este un cunoscut om de stiinta bla bla.In afara de asta a aratat ce se intimpla atunci cind scanezi o roca natura si una turnata cu nu stiu ce unde. Ceva de genu sonarelor de la submarine, nu ma pricep eu asa bine.Chestia asta o facuse prin anii 70 americanii impreuna cu egiptenii pentru a cauta in piramide camere secrete.La timpul ala cind au facut chestia asta au ramas surprinsi ca acele unde sonore sau cu ce faceau ei nu se intorceau inapoi absolut deloc, erau absorbite de roca piramidelor.Era o chestie f curioasa spuneau eu pentru ca asta ar fi inseamnat ca piramida sa fie toata goala, ceea ce nu era adevarat.Asa ca au lasat-o balta.Si s-a trezit nenea asta din vremea de acum, probabil i-a dat pri cap alte idei sau tehnologia a evoluat si a demonstrat ca acele unde sint absorbite de o roca turnata si se intorc inapoi daca scanezi o roca naturala.Pe asta sa bazat tipul asta prima data. Apoi a facut analize la bucatile de roca luate de acolo si a avut iar surprize.Eu nu ma pricep dar spun ce el arata si mai toti cunoscatorii sint de acord.O roca turnata zic ei au mai pune goluri de aer decit o roca naturala.Si surpriza a fost ca rocile din piramide sint turnate, pentru ca au asa goluri f putine. Apoi alta surpriza sa gasit fire de par in acea roca.De unde fire de par uman intro roca naturala? Am spus in mare ce am citit.Omul asta a demonstrat cit se poate de simplu si am ramas si eu pe ginduri cum de nimeni nu sa gindit la chestia asta pina acum.O sa spuni ce stiau ei pe vremea aia sa toarne blocuri de piatra.Pai aia e ca aia stiu mai bine decit stim noi astazi.Ei dusese aceasta tehnologie in constructii la apogeu.Stapineau f bine chestiile astea. Avem inca o dovada in acest sens si anume metalurgia.Cred ca stii sau macar ai auzit de acele sabii de Damas c da? Sabii si armuri care pur si simplu nu se zgiriie si cu ele poti taia cu f mare usurinta orice alt metal ca si cum ai taia o felie de brinza.Citeste despre sabiile de damasc si o sa vezi.Deci aia ajunsese la o tehnologie de prelucrare a metalului la care noi astazi nu am ajuns.Acele sabii si armuri oamenii le-au facut nu extraterestrii.Dar cu timpul sau pierdut pentru ca cei care stapineau tehnica o lasau doar la urmasi.Deci asa este sin in cazul acestor piramide.Cimentul se stie ca exista de pe vremea sumerienilor asa ca nisip aveau din belsug acolo in desert apa aduceau, cofraje puteau face sau aduce lemn si restul era simplu. Piramidele sint facute din blocuri de piatra taiate ca asa spune cine? Nu cred ca tu ai venit cu aceasta teorie ca sint facute din blocuri de piatra aduse de altundeva cu ce? Aaaaa aveau ei tehnologii superioare, nave spatiale etc, macarale, si transport pe perne de aer sa le care.Cum de crezi chestiile astea spuse de unii oameni acum zeci de ani.Deci chestia asta o crezi dar asta cu turnatu nu.Dar e ok fiecare crede ce vrea.Atita timp cit si astazi se toarna marmura, granit si alte roci ai dovada chiar la tine acasa probabil daca ai ceva granit pe jos.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Da ai dreptate, nu tin minte datele nic macar pe aproape.Da piramida are 130 si ceva de metri plus marmura care era cam 140.Esti bine informat, felicitari, am spus si eu ce stiam si imi cer scuze pentru informatile eronate.Insa nu-i vad scopul piaramidei, mai ales in mijlocl deltei.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut casele tiganilor? Alea cu turle cu virfuri si asa mai departe? Mie mi se pare ceva naspa nu vad rostul.Dar probabil asa li se par lor ca e ceva super.Si cum faraonii erau niste oameni asa cum erau na fiecare cu pasarica lui. Daca asa li se scula aia faceau.Ca avea un scop sau nu voia sa se dea mare cu ce casa are sau ce masina are el.Chestii de genul asta.Lumea sa stii ca nu s-a schimbat mai deloc de cind a aparut.La fel gindeau si atunci si acum.Nu vezi unia nau ce minca dar isi cumpara masina, se imprumuta etc sa arate el la vecini ce scula de om este si ce masina sia tras. Pina la urma chestia aia nul ajuta cu nimic.Eu asa vad lucrurile.Multe chestii sint facute doar asa de dragul dea le face. Oamenii mai fac si chestii care nu sint utile.Cred ca asta e natura noastra.Animalele nu fac ceva ce nu lear fi de folos.Nu o sa vedem pasari care isi fac asa cuiburi sa fie acolo.Gata ca am vorb cam mult.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Aha am inteles de ce probail au construit aia piramidele.multumesc mult.Sanatate numa' bine!

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau uite acum imi veni o alta idee pentru care scop puteau fi construite. Oamenii acum de ce contruiesc buncare? In caz de ceva sa se ascunda, un razboi sau mai stiu eu cataclism etc.Probabil si faraonii se gindeau in caz de o revolata ceva fuge se baga in piramida si mai prindel daca poti.Acolo avea rezerve de apa de mincare si putea sta pina se linisteau treburile.Bine nu zic acum ca asta era scopul dar este o optinune.Ori poate voia sa se fereasca de un potop ceva, mai ales ca ei erau religiosi si credeau tot felul de basme.Deci scopuri pot fi f multe.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

DA ar putea fii acesta, dar de ce acoperit cu marmura? Cred ca prima idee e mai intemeiata, desi nici asta a doua nu e exclusa. Piramida inca ascunde mistere.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Sau daca te intereseaza mai mult citeste asta.
http://ro.scribd.com/......-Din-Tomis

| king4aday a răspuns (pentru anonim_4396):

Piramida nu a fost acoperita cu marmura. Invelisul de calcar a fost folosit pe timpul constructiei sa se orienteze, sa nu devieze de la unghiuri. http://www.michaelyung.com/blogphotos/pyramid_1.gif

| anonim_4396 explică (pentru king4aday):

Hmm,ciudat,nu stiam, la scoala n-i s-a spus ca erau acoprite cu marmura.

| king4aday a răspuns (pentru anonim_4396):

Era calcar. Cand s-a construit Cairo, unele blocuri sparte se regasesc in casele oamenilor de acolo, mai pe romaneste le-au furat localnicii sa construiasca case. E foarte moale si usor de prelucrat.

| anonim_4396 explică (pentru king4aday):

Aha deci! Nu stiam, scuze.

| kiv1990 a răspuns (pentru relian):

Pai eu de cind vorbesc cu tine tot am ajuns la intrebarea de la inceput.
ei fie ca blocurile de piatra au fost turnate pe loc, ei atunci cum naiba le-au ridicat ca sa le aseze la locul lor

| kiv1990 a răspuns (pentru relian):

Frate ele de fapt au fost construite ca morminte pentru faraoni, insa nu bunchere cum zici tu

| relian a răspuns (pentru kiv1990):

Mai citeste odata ce am spus.Am afimat eu ca ala a fost scopul.Pe ce lume sinteti? Am dat exemple, pentru ca cineva a inytrebat ce scop aveau.Si eu am spus probabil, daca stii ce e aia probabil atunci e bine.Nu am facut o afirmatie.Mai citeste odata ce am scris dupa aia comentezi.Si tu ce dovada ai ca au fost construite ca morminte? Deci ce spui tu e bine ce spune altu e aiurea.Ce; logica mai ai si tu. Daca nici tu nu poti demonstara ca ar fi fost morminte atunci de ce comentezi aiurea? Si nu vad ce alte explicatii mai vrei.Cum au urcat acele roci turnate sus? Pai nu leau urcat deloc, Tu ori esti turc ori esti turc. Daca am spus ca leau turnat direct pe locul unde trebuiau sa fie cum sa le mai urce frate? Te minunezi si alta nu.Dar so lasam asa ca nu ajungem nicaeri.Mergi fa un experiment si dupa vino si discutam.O sa vezi ca undele sint absorbite de l roca turnata si reflectate de una naturala. Apoi mergi la piramide si fa si acolo si o sa vezi ca toate undele radio, dracu cum sor numi or sa fie toate absolut toate absorbite de piramida. Explicatie mai simpla ca asta ce mai vreti sincer eu nu va inteleg. Daca unu a zis ceva acum sute de ani gata aia trebuie sa fie.Chestia ca erau morminte e teorie veche, dar nu inseamna ca asa si e.Sint si alte teorii, si chiar oricine poate spune gasi un scop plauzibil.Dar stii cum e? fiecare sa creada ce doreste pina la urma.

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Daca e asa un mister cum taiau (nu turnau) oamenii blocuri de doua tone atunci, ce zici de Blocul Vestic din Zidul Plangerii (Ierusalim) - 520 (nu am scris gresit) de tone, 13 m lungime, 3 m inaltime si 3, 3 m latime. De 260 de ori mai grea decat un singur bloc din piramida lui Khufu. Piatra e taiata, slefuita, ridicata, transportata si pusa la loc fara probleme.
Uite o poza, se poate vizita oricand --> http://1.bp.blogspot.com/......Bstone.jpg

| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Aici poti vedea clar urmele sculelor cu care prelucrau egiptenii pietrele. Obeliscul s-a spart (asta e cauza pentru care nu l-au terminat) se afla langa Assuan (Egipt).
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Assuan_07.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Obelisk2.jpg

In forma finala ar fi avut 1200 (iarasi am scris bine) de tone. Atunci stam si ne miram ce batai de cap au avut cu niste pietre de 2 tone?
Dupa ce le taiau si le dadeau forma dorita, le slefuiau cu nisip (nu e ceva strain in desert). Particulele de nisip sunt foarte dure si poate slefui chiar si roci ca granitul. Metoda se foloseste chiar si astazi, dupa mii de ani.

| relian a răspuns (pentru tputputpu123):

Frate scuza-ma dar cred ca o lungim pe aici aiurea.La milimetru spui? de ce nu spui ca sint asezate cu micrometru ca era mai bine.De unde scoateti chestiile astea nu vad.Sint niste roci vai mama lor.Siinca odata spun atunci cind zidesti roci le sudezi cu mortar, ceea ce la piramide nu exista asa ceva.Restu cum ridici materialele sus mai gandeste-te si tu.Vad ca daca cineva spune ca sint roci naturale taiate intrebu cum lea urcat acolo, daca zic ca sint trnate ma intrebi cum au urcat acolo materialul.Tu cind constuiesti ceva sau daca ai vazut cind construieste careva o casa sau un bloc cum urca materialele sus? Cumva suna la extraterestrii sa vina sa ajute sa urce materialele sus? Oamenii le ridica bineinteles, unia le urca cu mina sau cu scripeti altii aduc macarale sa nu mai depuna efort.Si pe atunci normal ca la oricine le dadea prin minte sa lege o roata sus si o sfoara pe roata si sa traga o galeata sau ceva mai mare plina cu material.Si daca nu vrei sa gindesti iti zic ca nu foloseau doar o galeata sau un contaione\, foloseau zeci sute de astfe; de galeti sau zil; e cum vrei si intro ora tot materialeul era deja turnat.Eu sustin in continuare aceasta teorie care nu este teoria mea.Mi se pare cea mai simpla, la indemina si mai logica si cu mai multe deovezi decit ce spun altii.Cineva spune ca sa descoperit nu stiu ce asezare unde stateau, muncitorii.Pai si daca turnau cum am zis eu ce nu aveau nevoie de muncitori sau cum, foloseau doar un muncitor sau ce? Frate ce f greu sa gindim.Plus de asta cineva spune aveau tehnologie.Ce tehnologie aveau ca sint f curios. Aveau ferastraie cu motor, freze si asa mai departe probabil.Am uitat ca foloseau si laser sau cine stie ce mari tehnologii ce noi nici nu visam.Dar cum am mai spus oamenii mereu au tendinta sa exagereze sa caute sa complice lucrurile, in loc sa le simplificie.Deci pentru unia e mult mai usr sa mergi sa tai roci sa le cari, sa le ridici, decit sa le torni. Apoi zice un priceput pe aici ca dupa ce taiau rocuile le finisau cu nisip.Adica cum le finisau cu nisip ca si eu sint curios.Auzi tehnologie care se foloseste si astazi.Acea tehnologie de care el spune se foloseste dar iti trebuie masini, compresoare puternice si tehnologia se numeste sablare si se utilizeaza pentru a slefui sau a curata metale nicidecum alte roci.Sa arate cine spune la ce se foloseste nisip.Rocile in ziua de azi sint slefuite cu discul abraziv si cu apa curgind contiuu.Doar asa poti slefui nu sa dai cu piatra la mina si fara apa ca nu rezolvi nimic.Si umbrela nu o tineau decit pentru sefi ca sa nu le fie prea cald sau sa nu-i bata soarele in cap.Numai bine.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Cand te duci in Egipt, face parte din program si o vizita la un atelier din orasul Luxor unde, iti arata cum se face treaba cu nisipul in fata ta, fara magie si ironii ieftine de care te folosesti sa-ti impui incultura. Metoda era folosita si de greci, romani, mayasi, sumeri, azteci si cam toate civilizatiile care au avut treaba cu constructii, statui din roci. Azi, cand tehnologia a mai avansat, normal ca se folosesc si compresoare cum spui dar, e cat se poate de logic ca pe vremea aia nu era asa ceva. Pur si simplu puneau nisip intre suprafata care trebuia lucrata si o piatra lata, pe care o miscau. Atat de simplu. Tu faci prosti niste oameni care au studiat o viata anumite culturi si ma faci aiurit ca le citesc cartile sau ma uit la documentare. Dupa logica mea, mai bine cred un om care studiaza problema decat un om din fata monitorului care vorbeste si jigneste fara cap.
Cu asta chiar ca am incheiat discutia.

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Pai, n-ai vazut ce a scris mai sus? Toti cercetatorii-s tampiti. laughing Pentru el, oameni ca Newton, Einstein, Hubble, Hawking, Darwin, Marie Curie etc. sunt niste tampiti, banuiesc. Ce oameni...

| adriano26 a răspuns:

Desigur..Pe atunci nu era inventat fotbalul.winkingAcum au decis sa joace la Barcelona laughing

| CiumacAndrei a răspuns:

NU

| rameshwaram a răspuns:

Ce dracu intrebare mai e si asta cauta dragule in istorie sa vezi cum sau construit cine o sa reiasa de la sine, cum sa construiasca extraterestrii piramindele, cata minte iti trebuie sa te gandesti macar la aberatia asta

| GhenS a răspuns:

Nu dupa cum stim egipteni chiar si in vremurile acelea erau foarte avansati si peste 1000 de sclavi lucrau la o piramida.

| Ariana1231 a răspuns:

Nu!