| RAY a întrebat:

Cine cunoaste multe despre electricitate? Am mai multe întrebări

12 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

As putea incerca eu, nu ma aflu pe o arie semnificativa a electromecanicii si electrotehnicii, dar poate pot ajutawinking

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Zi-mi asa intr-un rezumat ce inseamna curentul

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Pai, fenomenul de curent electric poate fi pronuntat atunci cand exista o deplasare de electroni printr-un conductor; el este mai bine definit ca o cantitate de sarcina/electroni care traverseaza intr-un anumit punct/conductor la un moment dat.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Hai ca stii chimie, desi vorbim de electroni, vb despre ei

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

As fi vrut sa spun "sarcina electrica", iar sarcina aia este determinata de cat de multi electroni sunt in punctul respectiv, am vrut sa fiu cat mai aproape de imaginabil... o chestie pe care foarte multi nu o fac, de asta substituția de cuvinte.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

O definitie mai simpla era deplasarea ordonata a sarcinilor electrice se numea curent electric.

| sabin89 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Se deplaseaza electronii? sau numai sarcina electrica? Daca numai sarcina, electronii ce fac? stau pe loc?

| LPCTSTR a răspuns (pentru sabin89):

Sarcina electrica, in acest context, este reprezentata de electronii si protonii care se misca printr-o sectiune la un moment dat.

| sabin89 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Deci se misca doar, sau se deplaseaza de-alungul conductorului? Sa spui doar ca se misca nu clarifica prea bine problema. Intrebarea e daca se deplaseaza; si cu ce viteza; si unde se duc.

| LPCTSTR a răspuns (pentru sabin89):

Se deplaseaza intr-un sens, de-a lungul conductorului.
Viteza este 50-99% din viteza luminii.
Se duc de la catod la anod, de la minus la plus, de aici venind si diferenta de potențial ce defineste tensiunea electrica.

| sabin89 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Scuze ca mai lungesc putin. Daca crezi ca am insistat prea mult, poti sa ignori comentariul. Chestia asta cu "de la catod la anod" ma cam deruteaza. Care catod, care anod? Concret: Apas pe intrerupatorul de la mine din dormitor - se aprinde becul; e clar deci ca a avut loc o deplasare de electroni. De la ce la ce? In dormitot nu am nici catod, nici anod. Se duc ei, electronii, pana hat departe, la hidrocentrala si se intorc de unde au plecat? si asta intr-o fractiune de secunda?

| LPCTSTR a răspuns (pentru sabin89):

Ba chiar te rog, prin catod si anod am luat modelul standard generator/baterie-conductor-consumator.
In acest context, catodul si anodul nostru poate fi unul generalizat, desi practic nu mai exista niciunul din cauza modalitatii de transmitere a energiei prin liniile de curent: centrala electrica-transformator de la mic la mare-linii de inalta tensiune-transformator de la mare la mic-consumator, catodul in cazul asta fiind polul negativ al transformatorului, sau nul-ul, si anodul cel pozitiv sau faza.
Mai trebuie mentionat ca sensul natural al trecerii electeonilor prin conductor este de la minus la plus iar cel conventional, folosit de industria electrica, este fix invers dar un pic mai logic intrucat sarcinile electrice "stau pe fir", pe faza.
De notat, dar nu este un aspect relativ relevant, curentul de la priza este curent alternativ, adica electronii sunt trimisi in pulsuri (in Romanica noastra, pulsurile sunt de 50 Hz, adica de 50 de ori pe secunda)
Daca mai alte intrebari, sunt mai mereu aici happy