| adrian_6103 a întrebat:

"Cine este Isus?" De ce atât de multe discuţii asupra acestei persoane? Cum se face că numele Lui, mai mult decât cel al oricărui alt lider religios, produce tulburare? Cum se face oare că atunci când vorbeşti despre Dumnezeu oamenii nu par a fi ofensaţi, dar de îndată ce pomeneşti numele lui Isus, de cele mai multe ori, ei încearcă să schimbe subiectul.

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

"Isus", avand in vedere scrierea sa cu un singur "i", este un cuvant care-si are radacinile in limba ebraica, iar tradus in limba romana, inseamna magar.
Daca-l scriai cu doi "i", atunci ma gandeam la acel personaj din biblie, asa-zisul, regele iudeilor, ridicat la rang de fiu al Lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns:

Iisus nu mai este, a fost odata, demult. A fost un om destept si cu multa vrajeala in el, care a reusit sa faca din vorbe(daca intr-adevar cele scrise in Noul Testament sunt cuvintele lui) foarte multe miliarde de oameni. Cum pot face crestinii legatura intre Iisus si un creator absolut, eu nu pot sa-mi dau seama!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum ziceam: idei putine, dar fixe! Fixe rau!

| andre999 a răspuns:

Iisus este icoana (reprezentare) Lui Dumnezeu este gestul suprem de iubire pe care Tatal ni l-a aratat noua pacatosilor. Simt o ironie in intrebarea ta care ma deranjeaza. Oamenii schimba subiectul cand aud de Iisus pentru ca sunt plini de pacate si le rusine si asa mai bine se fac ca nu il cunosc. Lumea nu vrea sa vorbeasca despre Dumnezeu pentru ca El ne indruma spre infranare si autocontrol nu spre desfranare si ura lucruri foarte dregi noua oamenilor.

| karellen a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca adrian si vali sunt figurile cele mai pitoresti ale acestei rubrici

| Sconcsiş a răspuns:

Habar n-am cine e Isus. Poate vorbeai de Iisus...

| madia a răspuns:

Pentru multi religia este un subiect tabu.

| Himura a răspuns:

Sti de ce, pentru ca daca nu traiesti in lumina adevarului, adevarul produce durere in strafundurile omului, in constiinta sa, care, asa adormita cum se afla intransul, inca striga si se sfarseste dupa izvorul cel datator de viata care este Hristos Dumnezu; acesta strigat nefiind altul decat trigatul firesc si sincer al omului dupa Dumnezeu, pe care el si-l innabuse, amaginduse cu lucrurile acestei lumi. Sti, niciodata n-a tinut faza cu ascunderea dupa degetul mic.

| ely92music a răspuns:

Mda vorbesti de parca Iisus ar fi un criminal cand El si-a dat viata pentru tine, pentru mine si pentru toti oamenii. Iisus este Mijlocitorul, Cel care te duce la Dumnezeu. Numai prin El poti ajunge la Tatal. Citeste in Biblie. Ai sa afli de acolo cata iubire iti poarta El si nu ai sa mai pui intrebari de acest gen. Sau daca nu iti place sa citesti atunci asculta Altfm.

| Malvina24 a răspuns:

Iisus e fiul lui Dumnezeu si este un subiect controversat deoarece unii nu cred in el! Nu au crezut ca el e fiul lui Dumnezeu chiar de a venit pe pamant! IN Dumnezeu cred toate religiile, ca nu se gandesc la acelasi asta e altceva dar in Iisus nu crede toata lumea... unii inca il astepata!

| muresanul a răspuns:

Consulta preotul la care aparti daca esti credincioasa, si sigur te va indruma cum trebuie, sau citeste biblia acolo se explica. daca esti atee atunci nu are rost intrebarea
.

| tzugui_3815 a răspuns:

Ca crestinii sustin ca s-a nascut dintr-o virgina, l-a inviat pe luca cand acesta era mai mult ca sigur putrezit, a inviat si el si dup-aia chiar a zburat la ceruri. dar surprinzator am descoperit ca deasupra cerurilor e spatiu si nici un iisus. ce intrebari stupide...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii cum se scrie acest cuvant sfant Iisus nu Isus(dar sa spunem ca a fost o greseala). Pai, Iisus este fiul lui Dumnezeu si atotputernicul, a tot siitrul. Oamenii trebuie sa aiba si frica in Iisus, dar si iubire. Iisus dupa cum cred ca stii se va intoarce inca data pe pamant, dar nimeni nu ste cand, nici El nu stie, deoarece sosirea Lui, va fi foarte aproape daca oameni vor fi din ce in ce mai necredinciosi si mai rai, dar peste zeci, sute, mii de ani, daca vom fii mai buni. Dar poate ca asa-zisii oameni nu sunt credinciosi, dar... Iisus este ceva ce noi, oamenii, credem ca stim foarte multe, dar, nu stim nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adriene.cand spui; DOAMNE IISUSE HRISTOASE, miluiestema pe mine pacatosul, se cutremura iadul.repeta asta cand iti aduci aminte de el, si crede fiindca asa e.este singurul nume care a fost dat omenirii, pentru a trai vesnic, oricine il cheama.este sigurul fiu al lui Dumnezeu, este cuvantul, prin care toate s-au facut, si care s-a nascut mai inainte de toti vecii. daca nu crezi asta, priveste-l ca om. ce a facut cat a trait, care a fost telul lui, ce a lasat mostenire neamului omenesc, si daca-i gasesti vreo vina, ma plec in fata ta.de aceeia produce tulburare numele lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus, Isus, tot aia e. Isus nu inseamna niciun ''magar'', nu mai haliti toate aberatiile venite din surse incerte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru toti "destepti": sunteti siguri ca este corect IIsus?
inainte de a raspunde hai sa vedem in alte cazuri cum e.
care este numele corect george bush sau george buș? Albert Einstein sau albert einștein?
cred ca cel mai bine ar fi sa scriem יְהוֹשֻׁעַ pentru ca isus, iisus, jesus, iesus, etcetera era evreu.

| karandash a răspuns:

O modalitate simpla prin care va puteti da seama daca o persoana este ortodoxa sau face parte dintr-un cult neoprotestant ("pocaiti") este ortografierea numelui "Iisus": ortodocsii il scriu cu 2 de "i", neoprotestantii cu un singur "i". In rest, discutiile cu neoprotestantii sunt fara de sfarsit, ei utilizeaza tehnica discului zgariat cu mare arta. Pe mine m-a ajutat un blog numit "adevarul despre neoprotestantism" cu informatii despre aceste culte. Acuma, fiecare este liber sa aleaga orice cult, dar e bine sa stii de la inceput :" eu sunt Vasile, sunt baptist, am chef sa ma contrazic pe teme religioase si sa port discutii la nesfarsit, ori devii prozelit, ori iti pun o mie de intrebari al caror raspuns de fapt nu vreau sa il aflu, ci doar sa arat ca sunt destept si sa produc tulburare."