| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate explica la nivelul intelegerii mele de filolog, ce e ala un un logaritm!?

8 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai lasat cu gura cascata de şto-ul ăsta de filolog anonim.

regis
| regis a răspuns:

Cred ca un filolog va intelege mai usor termenul dintr-un exemplu practic. Logaritmul este o functie opusa ridicarii la putere, astfel daca 3 la puterea 2 este 9, logaritmul in baza 3 din 9 va fi 2. Deci logaritmul unui numar este puterea la care baza trebuie ridicata pentru a obtine acel numar.
Acum sa explice cineva pentru @Transilvania diferenta dintre logaritm si algoritm. Poate un filolog, ca acestia trebuie sa se priceapa la anagrame.

| georgesur a răspuns:

Pentru un filolog:cuvintul vine din fr. logarithme(care la rindul sau vine din: gr. logos – proporție, arithmos – număr) Logaritmul este o functie matematica, care arata de cite ori trebuie sa inmultesti cu el insusi un numar pozitiv(numit baza) pentru a obtine numarul dat.Valorile pe care le poate lua un logaritm sunt atit negative, 0, dar si pozitive." Numarul dat" nu poate fi decit pozitiv. Logaritmul in orice baza din 1 este 0, iar logaritmul in baza "b" din "b" este egal cu 1

| MariuZ a răspuns:

Logaritmul este o putere la care trebuie ridicat un număr (numit bază) pentru a obţine un număr dat.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Logaritm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Goliratm.asa se zice corect.goliratm.si este ceva matematic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da tu ce nivel de ai qiu ai? ca eu sunt mai inaintat, asa, cam pana la genunchiul broastei.

Răspuns utilizator avertizat