| anonim_4396 a întrebat:

Cine ocroteste pamantul de razele soarelui?

12 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Dumnezău şi îngerii di pă cer.

| BiuL a răspuns:

Atmosfera adica stratul de ozon.

| dragos9234 a răspuns:

Stratul de ozon.

| Empathizer a răspuns:

Nu cine, ci ce. Atmosfera terestra e scutul nostru de aparare fata de radiatia cosmica. Cu stratul ei de ozon cu tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stratul de ozon.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Stratul_de_ozon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mii de km distanţă.

| M1hai a răspuns:

Stratul de ozon si norii, si eruptiile vulcanice laughing

| CryChristiAN a răspuns:

Stratul de ozon. Acesta are formula chimica O3. Cum se formeaza O3? Pai, moleculele de O2 scindeaza in atomi de oxigen, iar acesti atomi formeaza apoi ( tot cu aceste molecule) O3-ul. Ei bine, O3-ul, dupa ceva timp, se va descompune iarasi in molecule de O2 si atomi de O.

| JustMusic a răspuns:

Stratul de ozon si campul magnetic care este mai slab la poli si din aceasta cauza se formeaza aoreolele boreale.

| Ramona000 a răspuns:

Stratul de ozon ocroteste pamantul de razele ultraviolete, fara el ne-am cam prajii

| Generalul a răspuns:

Stratul de ozon

| NedeaAndrei a răspuns:

Depinde la ce raze te referihappy Daca vorbim de radiatii gamma, raze x, ultraviolete, etc atunci campul magnetic ne ocroteste happy